Měsíc se otřásá a mění tvar, popsali vědci ve studii. Použili 50 let stará data

Jana Václavíková Jana Václavíková
14. 5. 2019 20:14
Když před téměř 50 lety přistáli lidé poprvé na Měsíci, umístili na jeho povrch seismografy na měření rychlosti a síly otřesů pod povrchem. Přestože očekávali, že přístroje žádná data nezaznamenají, seismografy zachytily v následujících osmi letech důkazy o osmadvaceti měsíčních otřesech. Vědci s jejich možným vysvětlením přišli až nyní.
Odvrácená strana Měsíce.
Odvrácená strana Měsíce. | Foto: Apollo 16 astronauts/Wikimedia Commons NASA Apollo 16 photograph AS16-3021

Předpoklad, že seismografy nepřinesou žádné výsledky, opírali vědci o vnitřní teplo Měsíce, které podle jejich odhadů muselo již dávno vyprchat. Zatímco ze Země uniká pohybem litosférických desek, velkými zemětřeseními či sopečnou činností, žádná z těchto aktivit nebyla na povrchu Měsíce zpozorována.

Vůbec první důkazy o tom, že Měsíc není pouhé neaktivní vesmírné těleso, přinesli ve studii uveřejněné ve vědeckém magazínu Nature Geoscience počátkem týdne vědci ze Smithsonova vzdělávacího institutu.

Kromě dat nashromážděných mezi lety 1969 až 1977 využili také algoritmus používaný k odhalování epicenter zemětřesení na Zemi, počítačové simulace a tisíce fotografií z oběžné dráhy Měsíce, které poukázaly na 50 milionů let staré, světlejší zlomy na povrchu vesmírného tělesa.

Snímky také odhalily, že Měsíc se za posledních 47 let zmenšil o 50 metrů, informuje americká stanice CNN.

"Naše analýza přináší první důkaz o tom, že zlomy jsou stále aktivní a pravděpodobně stojí za měsíčními otřesy, jak se Měsíc dále ochlazuje a zmenšuje," prohlásil Thomas Watters, jeden z autorů studie.

Zmenšování i příliv a odliv Měsíce

Silné otřesy o síle až pět stupňů Richterovy škály, které se na Měsíci vyskytly, měly podle studie epicentrum v blízkosti světlejších a mladších zlomů. Ty nevznikly pohyby litosférických desek jako na Zemi, ale tím, že se jedna část měsíční kůry zdvihla do výšky, zatímco její okolí bylo slisováno. Podobným procesem změny prochází podle deníku The New York Times také Merkur.

Vnitřní teplo však není jediným faktorem, který mění vzhled Měsíce. Důležitá je také úloha Země, která na Měsíc působí gravitační silou a má na jeho povrch stejný vliv, jaký je pozorovatelný na Zemi při přílivu a odlivu moří, které naopak způsobuje přitažlivost Měsíce.

Vzhledem k tomu, že na Měsíci není žádná voda, je zemskou gravitací přitahován měsíční povrch, který je tak deformován do podlouhlého tvaru a opět zpátky.

"Možná se ze současné podoby Měsíce můžeme naučit něco o budoucím stavu Země," řekl listu The New York Times geofyzik Ken Hudnut, který se na studii nepodílel.

O výsledcích jejich výzkumu ale nejsou přesvědčeni všichni vědci. Například seismoložka Ceri Nunnová z NASA se domnívá, že z 50 let starých a nepřesných dat nemohou vědci vyčíst platné závěry. "Používají mnoho statistických argumentů a myslím, že to udělali dobře, ale neřekla bych, že výsledek je definitivní," řekla National Geographic.

Video: Takhle vypadá odvrácená strana Měsíce. Nové záběry z přistání čínské sondy

Takhle vypadá odvrácená strana Měsíce. Nové záběry z přístání čínské sondy | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 16 minutami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy