Merkelová: Země EU musí zajišťovat standardy pro běžence

ČTK ČTK
24. 8. 2015 21:03
Jde o registraci běženců, o minimální standardy pro jejich ubytování a o minimální standardy pro zajištění zdravotní péče, uvedla kancléřka. O problému uprchlíků jednala s francouzským prezidentem.
Francois Hollande a Angela Merkelová.
Francois Hollande a Angela Merkelová. | Foto: Reuters

Berlín - Všechny země Evropské unie musejí dodržovat minimální standardy pro zajištění potřeb běženců, kteří v těchto dnech do Evropy přicházejí. Vyzvala k tomu dnes německá kancléřka Angela Merkelová, která o problematice večer jednala s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem.

Merkelová s Hollandem se shodli, že odpovědnost za řešení současné situace nemůže převzít jediný stát, ale že azylová politika musí být společná pro všechny unijní země.

"V Evropě sice máme společné azylové právo, ale v současnosti není prosazováno," řekla Merkelová. "Německo a Francie očekávají, že všechny členské země (EU) budou toto právo skutečně uplatňovat. Jde tady o registraci běženců, o minimální standardy pro jejich ubytování a o minimální standardy pro zajištění zdravotní péče o uprchlíky," uvedla kancléřka.

Podle ní by Evropská komise měla více naléhat na členské státy, aby dodržovaly své závazky v této oblasti.

"Vím, jakou zátěž pro Německo a v menší míře i pro Francii znamená přijímat toto množství uprchlíků," řekl Hollande. "Tuto odpovědnost nelze nechat na jediné zemi, je tím zasažena celá Evropa," uvedl francouzský prezident a vyzval k solidaritě všech států při řešení uprchlické krize.

Oba politici se shodli, že chtějí vytvořit celoevropský seznam zemí, které jsou považovány za bezpečné a v nichž obyvatelům nehrozí perzekuce nebo smrt.

Takový seznam by podle představitelů Německa a Francie umožnil rychleji rozhodovat o žádostech o azyl a o pomoci pro běžence, kteří jsou ve své vlasti skutečně pronásledováni. Merkelová a Hollande také chtějí, aby ještě letos začala v Itálii a v Řecku fungovat střediska pro registraci uprchlíků, která by provozovala EU jako celek.

Merkelová s Hollandem také slíbili, že se zasadí o uskutečnění summitu EU s africkými státy. Podle představ obou politiků by se měl uskutečnit letos na podzim a problematika běženců by měla být jedním z jeho hlavních témat. "Jde nám o uzavření smluv s africkými státy o zpětném přijímání odmítnutých uprchlíků," řekla kancléřka.

Hollande se také vyslovil pro větší spolupráci Evropské unie se státy, které leží v bezprostředním okolí zemí zmítaných konflikty, odkud běženci pocházejí. "Musíme tyto země podporovat. Mám na mysli Libanon, Jordánsko, Turecko nebo země Afrického rohu. Tak můžeme přispět k tomu, že lidé nebudou prchat až do Evropy," řekl francouzský prezident.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nymburk v osmifinále basketbalové LM narazí na Bandirmu

Nymburští basketbalisté v osmifinále Ligy mistrů nastoupí proti tureckému celku Bandirma. Středočeši sérii hranou na dvě vítězství odstartují doma a hrát se bude 3., nebo 4. března. V případě postupu narazí výběr trenéra Orena Amiela na lepšího z dvojice AEK Atény - Bonn.

Nymburk se v play off Ligy mistrů představil zatím dvakrát a vždy vypadl v prvním kole. Při premiéře soutěže v ročníku 2016/17 o jediný bod nestačil na italské Sassari, o rok později podlehl pozdějšímu vítězi AEK Atény. V minulé sezoně středočeský celek skončil už v základní skupině.

Další zprávy