Merkelová: Zájem o můj třes chápu, ale funkci kancléřky můžu ve zdraví vykonávat

ČTK ČTK
19. 7. 2019 11:50
Německá kancléřka Angela Merkelová se cítí být plně zdravotně způsobilá k výkonu své funkce. Uvedla to na tiskové konferenci, kterou uspořádala krátce před svou letní dovolenou. Merkelovou v minulých týdnech při oficiálních příležitostech několikrát postihl nekontrolovatelný třes. To vyvolalo spekulace o jejím zdravotním stavu. "Můžu tuto funkci vykonávat," prohlásila Merkelová. Zájem veřejnosti o její zdraví ale podle svých slov plně chápe.
Německá kancléřka Angela Merkelová na tiskové konferenci
Německá kancléřka Angela Merkelová na tiskové konferenci | Foto: Reuters

Německá kancléřka zároveň ujistila, že sama má velký zájem na tom, aby byla zdravá. Znovu přitom zdůraznila, že po konci současného volebního období v roce 2021 už nehodlá kandidovat na politické funkce. "Ale pak doufám, že bude následovat další život. A ten bych ráda vedla ve zdraví," dodala.

Pětašedesátiletá Merkelová se v poslední době několikrát potýkala s třesem těla. Minulý týden ji postihl při setkání s finským premiérem Antti Rinnem. Opakovala se tak situace z poloviny června, kdy se kancléřka třásla při vítání ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Tehdy to vysvětlila tím, že byla dehydrovaná a že jí pomohlo vypít několik sklenic vody. Asi o týden později při jmenování nové ministryně spravedlnosti se ale třes vrátil.

Část některých oficiálních akcí v uplynulých dnech Merkelová absolvovala vsedě. Na dnešní tiskové konferenci působila uvolněně a uvedla, že se cítí dobře.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy