Merkelová: Vysídlení Němci jsou stavitelé mostů Evropy

ČTK ČTK
12. 3. 2013 22:23
Na recepci v Berlíně vysídlení Němci připomněli i návštěvu Nečase v Bavorsku
Foto: Reuters/John Macdougall/Pool

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová označila Svaz vyhnanců (BdV), který je zastřešující organizací německých vysídlenců ze zemí střední a východní Evropy, za stavitele mostů v Evropě.

Předsedkyně Svazu vyhnanců Erika Steinbachová zase na tradiční recepci svazu v Berlíně řekla, že vysídlenci ze zemí střední a východní Evropy zaznamenali "mnoho znamení soucitu a náklonnosti".

Steinbachová také připomněla, že český premiér Petr Nečas při nedávné historické návštěvě v bavorském zemském sněmu vyjádřil lítost nad vysídlením sudetských Němců po druhé světové válce z někdejšího Československa.

Centrum dějin vysídlení

V Maďarsku se dokonce uskutečnil den vzpomínky na vyhnání potomků tamního německého obyvatelstva, zdůraznila Steinbachová.

Merkelová prohlásila, že vzpomínání na pohnutou minulost vytváří "silný svorník" stále těsněji propojené Evropy.

Dějiny vysídlenců jsou podle kancléřky zároveň příběhem úspěchu v úsilí o nový začátek a integraci v Německu. To oceňuje i nadace Útěk, vyhnání, usmíření, připomněla Merkelová organizaci, která se podílí na vzniku vládou schváleného berlínského centra dokumentujícího dějiny vysídlování

 

Právě se děje

před 7 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 39 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy