Merkelová se sešla s pozůstalými po obětech teroristického útoku. Správný krok, řekl manžel Češky

ČTK ČTK
18. 12. 2017 22:40
Setkání kancléřky Angely Merkelové s pozůstalými po obětech loňského útoku na berlínský vánoční trh trvalo asi tři hodiny.
Kancléřka Angela Merkelová navštívila vánoční trhy na berlínském Breitscheidplatzu, kde v roce 2016 došlo k teroristickému útoku.
Kancléřka Angela Merkelová navštívila vánoční trhy na berlínském Breitscheidplatzu, kde v roce 2016 došlo k teroristickému útoku. | Foto: Reuters

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová se v pondělí odpoledne v Berlíně poprvé sešla s pozůstalými po obětech loňského teroristického útoku na vánoční trh v německé metropoli. Setkání, které trvalo asi tři hodiny, se účastnil také Čech Petr Čižmár, jehož manželka Naďa byla jednou z 12 obětí islamistického radikála. Příští rok se s pozůstalými a zraněnými chce Merkelová setkat znovu.

"Celá ta schůzka probíhala tak, že jsme seděli u dvanácti stolů rozděleni podle zasedacího pořádku a paní spolková kancléřka obcházela stoly jeden po druhém, aby se se všemi mohla osobně setkat a osobně s námi promluvit," řekl českým novinářům po schůzce Čižmár.

"My jsme měli štěstí, protože náš stůl byl ten první, u kterého se paní kancléřka posadila," uvedl devětatřicetiletý inženýr, podle kterého díky tomu měli asi nejvíce času si s šéfkou německé vlády promluvit.

Čižmár se jí zeptal třeba na vyšetřování případu, v němž německé úřady učinily řadu chyb. "Ona přislíbila, že se postará o to, aby se všechno vyjasnilo, vyšetřilo. Uvidíme, co se stane doopravdy. Já jsem na to sám zvědav," poznamenal. Pondělní setkání, na němž jeho syn David Merkelové dal dvojici obrázků, za což mu česky poděkovala, každopádně vidí jako krok správným směrem.

Schůzka, které se zúčastnilo asi 80 postižených, se uskutečnila jen den před prvním výročím útoku z 19. prosince a v době, kdy Merkelová i německé úřady čelí ostré kritice příbuzných obětí. Ti jí v otevřeném dopise zhruba před dvěma týdny napsali, že "v Německu chybí základní profesionalita v zacházení s terorismem".

Útok, který si vyžádal i na 70 zraněných, podle nich byl také tragickým následkem politické nečinnosti vlády Merkelové. "Také vaše dosavadní aktivity na podporu našich rodin nejsou dostatečné," napsali pozůstalí, kteří kancléřce vyčítali mimo jiné to, že jim téměř rok po útoku nekondolovala ani osobně, ani písemně.

Tuto výhradu v rozhovoru s ČTK nedávno zopakoval i Čižmár. V pondělí se na to také Merkelové zeptal, která věc vysvětlovala tak, že v podobných případech s pozůstalými komunikuje buď prezident, nebo šéf vlády. V tomto případě to byl prezident, s nímž se pozůstalí už v únoru setkali.

Šéfka německé vlády před setkáním uvedla, že si je vědoma toho, že si někteří pozůstalí přáli dřívější setkání. Schůzku ale i tak považovala za velmi důležitou. Postiženým na ní chtěla dát najevo soucit i odhodlání věci zlepšit. Je jí ale jasné, že ztráta pozůstalých se nedá nikdy odčinit.

I na základě stížností příbuzných obětí německé úřady do budoucna změní přístup k pozůstalým a zraněným. Vládní zmocněnec pro oběti útoku Kurt Beck minulý týden navrhl mimo jiné, aby se jim usnadnil přístup k pomoci přes určité koordinační centrum. Vyslovil se také pro vyšší finanční odškodnění. Vláda už takovou pomoc přislíbila.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy