Manipulace s auty ve Volkswagenu? Dozvěděla jsem se to až z médií, řekla komisi Merkelová

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 3. 2017 19:07
O tzv. Dieselgate se německá kancléřka Angela Merkelová dozvěděla až z médií. Řekla to parlamentní vyšetřovací komisi, která se zabývá skandálem automobilky Volkswagen. Ta v září 2015 přiznala, že do milionů aut po celém světě nainstalovala jakési "šidítko" - software, který manipuloval s emisními testy vozů. Ty testy prošly, ve skutečnosti ale během jízdy produkovaly mnohem více emisí, než uváděly.
Německá kancléřka Angela Merkelová před vyšetřovací komisí k tzv. Dieselgate.
Německá kancléřka Angela Merkelová před vyšetřovací komisí k tzv. Dieselgate. | Foto: Reuters

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) se o manipulacích automobilky Volkswagen s emisemi dozvěděla až z médií v září 2015. Řekla to ve středu v Berlíně parlamentní vyšetřovací komisi, která se skandálem největšího německého výrobce aut zabývá. Zároveň podle tiskové zprávy Spolkového sněmu odmítla, že by v případu selhal stát.

Největší německý výrobce aut v září 2015 přiznal, že do zhruba 11 milionů naftových aut po celém světě instaloval software, který umožňoval manipulovat s testy emisí. Auta tak během jízdy produkovala výrazně více emisí, než ukazovaly kontrolní testy.

Aféra se mimo jiné týká asi 1,2 milionu vozů Škoda Auto.

Merkelová, která je prozatím posledním svědkem před vyšetřovací komisí, ve středu uvedla, že se o problému dozvěděla 19. září 2015. Posléze ji informoval také ministr dopravy Alexander Dobrindt (CSU), kterého podle svých slov vyzvala, aby přispěl k objasnění případu.

Vše se točí kolem bývalého šéfa Volkswagenu

Otázka, kdy se politici či představitelé Volkswagenu o manipulacích dozvěděli, padla při zasedáních vyšetřovací komise opakovaně. Panuje totiž podezření, že například někdejší šéf automobilky Martin Winterkorn o problému věděl dříve, než připouští. Z podvodu Winterkorna podezřívá také německá prokuratura, která se případem zabývá.

Šéfka spolkové vlády ve středu vyjádřila přesvědčení, že německé úřady v případu nepochybily, když na něj nepřišly dříve a nakonec byl odhalen až ve Spojených státech. "Nevidím žádnou potřebu strukturálních změn," podotkla Merkelová. Chyby podle ní nejsou na straně státu, ale Volkswagenu.

Vyšetřovací komise se během asi dvouhodinového slyšení zajímala také o kontakty Merkelové s Winterkornem, s nímž se jako s dalšími špičkami předních německých firem občasně stýkala. S někdejším šéfem Volkswagenu mluvila Merkelová telefonicky 22. září 2015. Nic nového o skandálu se ale podle svých slov z rozhovoru nedozvěděla.

Merkelová se musela vrátit i ke schůzce z roku 2010 s tehdejším kalifornským guvernérem Arnoldem Schwarzeneggerem a šéfkou kalifornského úřadu pro čistotu ovzduší Mary Nicholsovou. Merkelová tehdy podle Nicholsové kritizovala chystané normy pro dieselová auta v tomto americkém státě jako příliš tvrdé. Německá kancléřka dnes uvedla, že si na to nepamatuje, ale když to Nicholsová říká, tak se tak asi stalo.

Parlamentní vyšetřovací komise vznikla loni v létě. Zatím vyslechla téměř sedm desítek svědků a odborníků.

Nebojím se, že bych soud o škodě nepřesvědčil, říká advokát zastupující české řidiče v kauze Dieselgate David Kuboň. Chystá hromadnou žalobu, automobilka Škoda Auto s ním zatím nemluví. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy