Merkelová řekla Putinovi, že zrušení víz do EU počká

Monika Horáková
26. 11. 2010 20:31
Ruský premiér chce vytvořit "harmonickou hospodářskou zónu od Lisabonu po Vladivostok".
Foto: Reuters

Berlín/Moskva - Dnešnímu setkání Vladimíra Putina s Angelou Merkelovou dominoval hlavně problém zrušení víz pro ruské občany, cestující do Evropské unie.

Ruská vláda o to velmi usiluje, ale Merkelová jasně řekla, že Německo tomu není nakloněno.

"Dohodli jsme se, že sestavíme plán kroků, jež je třeba podniknout, abychom mohli dosáhnout bezvízového styku," uvedla Merkelová po schůzce. Varovala, že úplné zrušení vízové povinnosti nemůže podpořit, dokud nebudou vyřešeny některé problémy, které by po zjednodušení cestování mohly nastat.

Kancléřka se obává především negativního dopadu vízové liberalizace na německý pracovní trh.

Vladimír Putin měl podle některých zpráv doprovodit Angelu Merkelovou na večerní novinářský ples. Zpráva téměř nevzbudila pozornost, úřad Merkelové ji však zase velmi rychle dementoval.

Kanlcéřka  dala hned po nástupu do své funkce najevo, že téma lidských práv v Rusku je pro ni mnohem významnější, než bývalo pro jejího předchůdce Gerharda Schrödera.

Foto: Reuters

"Merkelová ve večerní róbě, Putin ve smokingu. Tančí společně před očima novinářů, kteří si v Putinově zemi nemohou být jisti vlastním životem," nenechal na sebe s komentářem čekat server Die Welt.  

Ruský premiér jel na setkání s německou kancléřkou s jasným cílem. Chtěl by vytvořit "harmonické hospodářské společenství od Lisabonu po Vladivostok," jak vyjádřil se pro Süddeutsche Zeitung. Globální hospodářská krize mu prý otevřela oči a dokázala, jak jsou ekonomiky jednotlivých zemí "náchylné".

Angela Merkelová však velké nadšení zatím neprojevila. "Kroky, které Rusko v poslední době podniklo, bohužel neprokazují snahu spolupracovat." Jako příklad uvedla vytvoření celní unie Ruska s Kazachstánem a Běloruskem. Rovněž ji znepokojují diskuze, které se v Rusku znovu vedou o navýšení dovozního cla.

Podporu by však Vladimír Putin mohl nalézt u německého ministra zahraničí Guida Westerwelleho. Ten se totiž vyjádřil mnohem pozitivněji než Angela Merkelová: "Návrh ruského premiéra dokazuje, jak jsou naše společné zájmy úzce propojeny."

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy