Merkelová řekla Putinovi, že zrušení víz do EU počká

Monika Horáková
26. 11. 2010 20:31
Ruský premiér chce vytvořit "harmonickou hospodářskou zónu od Lisabonu po Vladivostok".
Foto: Reuters

Berlín/Moskva - Dnešnímu setkání Vladimíra Putina s Angelou Merkelovou dominoval hlavně problém zrušení víz pro ruské občany, cestující do Evropské unie.

Ruská vláda o to velmi usiluje, ale Merkelová jasně řekla, že Německo tomu není nakloněno.

"Dohodli jsme se, že sestavíme plán kroků, jež je třeba podniknout, abychom mohli dosáhnout bezvízového styku," uvedla Merkelová po schůzce. Varovala, že úplné zrušení vízové povinnosti nemůže podpořit, dokud nebudou vyřešeny některé problémy, které by po zjednodušení cestování mohly nastat.

Kancléřka se obává především negativního dopadu vízové liberalizace na německý pracovní trh.

Vladimír Putin měl podle některých zpráv doprovodit Angelu Merkelovou na večerní novinářský ples. Zpráva téměř nevzbudila pozornost, úřad Merkelové ji však zase velmi rychle dementoval.

Kanlcéřka  dala hned po nástupu do své funkce najevo, že téma lidských práv v Rusku je pro ni mnohem významnější, než bývalo pro jejího předchůdce Gerharda Schrödera.

Foto: Reuters

"Merkelová ve večerní róbě, Putin ve smokingu. Tančí společně před očima novinářů, kteří si v Putinově zemi nemohou být jisti vlastním životem," nenechal na sebe s komentářem čekat server Die Welt.  

Ruský premiér jel na setkání s německou kancléřkou s jasným cílem. Chtěl by vytvořit "harmonické hospodářské společenství od Lisabonu po Vladivostok," jak vyjádřil se pro Süddeutsche Zeitung. Globální hospodářská krize mu prý otevřela oči a dokázala, jak jsou ekonomiky jednotlivých zemí "náchylné".

Angela Merkelová však velké nadšení zatím neprojevila. "Kroky, které Rusko v poslední době podniklo, bohužel neprokazují snahu spolupracovat." Jako příklad uvedla vytvoření celní unie Ruska s Kazachstánem a Běloruskem. Rovněž ji znepokojují diskuze, které se v Rusku znovu vedou o navýšení dovozního cla.

Podporu by však Vladimír Putin mohl nalézt u německého ministra zahraničí Guida Westerwelleho. Ten se totiž vyjádřil mnohem pozitivněji než Angela Merkelová: "Návrh ruského premiéra dokazuje, jak jsou naše společné zájmy úzce propojeny."

 

Právě se děje

Další zprávy