Merkelová v Británii naposledy jako kancléřka: S Johnsonem jednala o covidu i fotbalu

ČTK ČTK
2. 7. 2021 16:27
Angela Merkelová při své poslední cestě do Británie v roli německé kancléřky jednala s britským premiérem Borisem Johnsonem o sporných otázkách ve vzájemných vztazích po brexitu a obavách spojených s pandemií covidu-19.
Britský premiér Boris Johnson a německá kancléřka Angela Merkelová.
Britský premiér Boris Johnson a německá kancléřka Angela Merkelová. | Foto: Reuters

Německá politička kvůli šíření nakažlivější mutace koronaviru zvané delta kritizuje rozhodnutí naplnit britské stadiony při závěrečných zápasech fotbalového mistrovství Evropy. Johnson zase vyjádřil nelibost nad tím, že Německo uplatňuje restrikce i proti plně očkovaným cestovatelům z Británie.

Merkelová a Johnson se setkali na venkovském sídle britských premiérů v Chequers u Londýna a hovořili i o řadě neshod ve vzájemných vztazích. Londýn například v poslední době ostře kritizoval, že Německo požaduje po cestovatelích z Británie povinnou dvoutýdenní karanténu i v případě, že mají za sebou obě dávky vakcíny proti covidu-19. Kancléřka ale uvedla, že toto pravidlo by se mohlo v dohledné době změnit.

"Jak víte, tak naše restrikce pro cestovatele neustále přehodnocujeme a domnívám se, že osoby po dvou dávkách vakcíny budou v dohledné budoucnosti… moci cestovat bez nutnosti karantény," řekla na tiskové konferenci Merkelová.

V Británii vzbuzuje rozhořčení i fakt, že Evropská unie zatím pro vydání covidových certifikátů, které umožňují přeshraniční cestování bez dalších omezení, neuznává očkování vakcínou AstraZeneca vyrobenou v Indii. Tu dostalo v Británii asi pět milionů lidí, kterým proto hrozí, že se do některých evropských zemí nedostanou ani po plném očkování. Německo zase vidí kriticky množství lidí, kteří se svolením UEFA zamíří na stadiony sledovat semifinále a finále fotbalového mistrovství Evropy. Johnson řekl, že se v této věci hodlá řídit "doporučením expertů".

Německo zase vidí kriticky množství lidí, kteří se svolením UEFA zamíří v Londýně sledovat semifinále a finále fotbalového mistrovství Evropy. "V Německu jsme dovolili navštívit zápasy na mnichovském stadionu menšímu počtu lidí… Mám obavy, zda (kapacita britských stadionů) není příliš vysoká," uvedla kancléřka. Johnson řekl, že se v této věci hodlá řídit "doporučením expertů". Zatím se počítá s tím, že na stadionu ve Wembley bude moci být při závěrečných zápasech až 60.000 lidí, což jsou dvě třetiny kapacity.

Vztahy Británie s Evropskou unií se poslední dobou vyostřily i kvůli sporu o převoz chlazených masných výrobků z Británie do Severního Irska, který zakazuje brexitová dohoda mezi Londýnem a Bruselem. "Musíme ještě dořešit spoustu otázek… Jsem si jistý, že to dokážeme díky dobré vůli a trpělivosti, jak říká Angela," řekl Johnson.

Pro kancléřku je nynější návštěva už 22. cestou do Británie za posledních 16 let u moci, s Johnsonem naposledy hovořila na červnovém summitu zemí G7 v Cornwallu. Merkelová pozdravila při virtuálním setkání i členy britského kabinetu. Naposledy měl tuto příležitost americký prezident Bill Clinton v roce 1997, upozornila stanice Sky News. Merkelová má dnes ještě na programu setkání s britskou panovnicí Alžbětou II na hradě Windsoru.

Merkelovou dnes na hradě Windsoru přijala i britská panovnice Alžběta II.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy