Merkelová mluví o klimatu tragicky, řekl Klaus v USA

ČTK ČTK
5. 11. 2009 9:10
Politička uvedla, že ochrana před globálním oteplováním je stejnou výzvou, jako bylo stržení berlínské zdi
"Srovnat tragédii komunismu s takovým nesmyslem, jako je neexistence globálního oteplování, je skutečně tragické," uvedl Klaus na adresu Merkelové.
"Srovnat tragédii komunismu s takovým nesmyslem, jako je neexistence globálního oteplování, je skutečně tragické," uvedl Klaus na adresu Merkelové. | Foto: Ondřej Besperát

Washington - Prezident Václav Klaus ve Washingtonu kritizoval výroky Angely Merkelové o ochraně klimatu, které německá kancléřka pronesla v úterý v americkém Kongresu.

Politička uvedla, že ochrana před globálním oteplováním je stejnou výzvou, jako bylo stržení berlínské zdi. Jde o tragický výrok, řekl Klaus na konferenci o ochraně klimatu pořádané konzervativním deníkem The Washington Times.

"Srovnat tragédii komunismu s takovým nesmyslem, jako je neexistence globálního oteplování, je skutečně tragické," uvedl Klaus.

Merkelová ve svém projevu před Kongresem ke 20. výročí pádu berlínské zdi vyzvala ke stržení symbolických zdí 21. století. Kromě terorismu či nestabilit ve světové ekonomice za jednu z nich označila i ochranu klimatu.

Podle Merkelové je důležité, aby se státy světa na nadcházejícím prosincovém globálním summitu v Kodani dohodly na krocích, jak postupovat proti změnám klimatu.

"Potřebujeme dohodu na jednom cíli. Globální oteplování nesmí překročit dva stupně Celsia. Aby to bylo možné, musejí zástupci všech zemí přijmout mezinárodně platné závazky," uvedla Merkelová.

Foto: Reuters

Klaus zopakoval svůj názor, že klima v současnosti ani v budoucnosti nepředstavuje problém. Skutečným problémem podle něj nejsou emise způsobující oteplování planety, ale nové utopické vize světa, které se s ochranou proti nim pojí.

Obchod s emisními povolenkami pak označil za obdobu komunistického plánování. Rozhodně se ohradil proti tomu, aby se obchodování s nimi považovalo za tržní nástroj. Podle něj jde o vládní intervenci, protože bez ní povolenky nemají žádnou hodnotu.

Spojené státy se spolu s Evropskou unií na úterní schůzce na vrcholné úrovni dohodly, že před summitem v Kodani zesílí snahu o to, aby na něm byla uzavřena dohoda o limitech snižování emisí. Otázka je ale citlivá, vyspělé země se totiž budou mimo jiné muset dohodnout, jak přispějí rozvojovým státům na snižování emisí.

Foto: Reuters

Americký prezident Barack Obama označil boj proti oteplování za jednu ze svých priorit. V americkém Kongresu jsou nyní dva návrhy zákonů, které by měly stanovit cíle pro snížení emisí v americkém průmyslu. Jejich přijetí je ale nejisté.

Panují totiž obavy, že by zákony v USA zdražily energie a znemožnily americkým podnikům konkurovat Číně a Indii, které přísné limity nemají. Podle zastánců norem je ale přechod na čistší technologie naopak jediným způsobem, jak USA mohou zůstat konkurenceschopné v 21. století.

 

Právě se děje

Další zprávy