Merkelová jasně odmítla horní hranici pro příjem běženců. Ani ji podle mě nelze stanovit, řekla

ČTK ČTK
11. 9. 2017 23:06
Angela Merkelová v přímém televizním přenosu z Lübecku odpovídala na otázky německé veřejnosti. Vůbec první otázka se týkala žadatelů o azyl.
Angela Merkelová
Angela Merkelová | Foto: Reuters

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) trvá na tom, že Německo by nemělo mít horní hranici pro příjem uprchlíků. Prohlásila to v pondělí v takzvané volební aréně v Lübecku, kde v přímém televizním přenosu odpovídala na otázky německé veřejnosti.

Dotaz týkající se limitu pro počet žadatelů o azyl byl vůbec první otázkou, kterou Merkelová dostala od jednoho ze zhruba 150 občanů, kteří byli vybráni tak, aby tvořili reprezentativní obrázek Německa.

"Můj postoj k horní hranici je známý," uvedla šéfka německé vlády. "Nechci ji. Zaručeně. Nepovažuji ji ani za realizovatelnou," poznamenala také.

O horní hranici pro příjem běženců se v Německu mluví kvůli tomu, že jich v letech 2015 a 2016 do země přišlo 1,2 milionu.

Hranici ve výši 200.000 migrantů ročně požaduje především bavorská CSU, která je sesterskou stranou Merkelové CDU. Šéf CSU Horst Seehofer dokonce prohlásil, že bez dohody o horní hranici pro příjem uprchlíků jeho strana nepůjde do vlády.

Ve volební aréně Merkelová čelila většinou dotazům zaměřeným na běžné problémy a starosti občanů, včetně otázek týkajících se chudoby starších, poplatků za školky nebo situace v zemědělství.

Nejsilnějším potleskem publikum ocenilo dotaz mladé dívky s Downovým syndromem, kterou zajímalo, jak je možné, že matky těhotné s takovými dětmi mohou ještě v pozdním stádiu těhotenství na potrat. Merkelová uvedla, že to její strana řešila a podařilo se jí dosáhnout alespoň toho, že je před takovým potratem nutná konzultace s odborníky a uplynutí třídenní lhůty. "Když je vidět, jaký jste skvělý člověk, tak je dobře, že jsme o tom přemýšleli," uvedla.

Dívka s odpovědí vyjádřila spokojenost a poznamenala, že je premiérčinou extrémní fanynkou.

 

Právě se děje

Další zprávy