Merkelová dostala plaketu za zásluhy pro nadaci vyhnanců

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 8. 2014 15:14
Německá kancléřka při přivzetí připomněla německou vinu za vypuknutí války, ale dodala, že by se nemělo zapomínat na lidi, vyhnané z pohraničí.
Německá kancléřka Angela Merkelová.
Německá kancléřka Angela Merkelová. | Foto: Reuters

Berlín - Německý Svaz vyhnanců (BdV) udělil německé kancléřce Angele Merkelové zlatou čestnou plaketu za zásluhy. Ocenil tak její roli při založení nadace Útěk, vyhnání, usmíření a při zavedení památného dne, který bude od příštího roku vždy 20. června připomínat německé poválečné vysídlence.

"Předsednictvo BdV se jednomyslně shodlo na tom, abychom letos ocenili kancléřku Angelu Merkelovou zcela mimořádným způsobem. Vytvořili jsme proto nový speciální stupeň čestné plakety Svazu vyhnanců, a to zlatý, abychom tak mohli zásluhy kancléřky zvlášť vyzdvihnout," řekla při předávání plakety předsedkyně BdV Erika Steinbachová.

Zdůraznila podíl Merkelové na vytvoření celoněmeckého památného dne připomínajícího vysídlence. "Jen několik dní staré rozhodnutí vlády zajistilo naplnění dlouholetého přání našeho svazu," uvedla Steinbachová. A ocenila, že památný den připadá na mezinárodní den uprchlíků.

"V kontextu bezpočtu vyhánění, k nimž ve světě dochází, je zřejmé, že i vyhnání Němců bylo bezpráví," řekla Steinbachová. Podle ní politici nesmějí dopustit, aby se podobný čin někdy opakoval.

Německá vina za vypuknutí války

Merkelová při převzetí plakety připomněla německou vinu za vypuknutí druhé světové války i válečné zločiny nacistů. "Německem vyvolaná válka a zločiny národního socialismu byly příčinou milionů úmrtí a nezměrného utrpení mnoha národů," řekla. "My Němci na to nesmíme nikdy zapomenout. Je naší trvalou historickou povinností si tuto vinu připomínat," poznamenala.

Podle ní by se ale kvůli této historické německé vině nemělo zapomínat na Němce vysídlené v závěru druhé světové války nebo po jejím skončení. "Na čtrnáct milionů Němců bylo vyhnáno ze svých domovů nebo muselo utéct. Musíme si jejich osud připomínat a udržet vzpomínky na jejich utrpení živé," řekla Merkelová.

"Vzpomínáme také na vlast, kterou vyhnanci museli opustit. Je to vzpomínka na více než sedmisetletou historii německého osídlení ve Slezsku, ve východním Prusku, v Pomořansku. Vzpomínka na to, že Němci po staletí v těchto oblastech pomáhali vytvořit místní kulturu," uvedla dále kancléřka.

Němci z Polska i Československa

I k připomenutí této skutečnosti by podle ní měl sloužit památný den připomínající vysídlence. "I ti Němci, kteří nemají rodinné kořeny východně od Odry, by měli vědět, že Vratislav, Královec (Kaliningrad) a Štětín kdysi byly německými městy," řekla Merkelová. "A také tady byli Němci z Prahy nebo z Chebu, kteří byli pevnou součástí německé kultury," připomněla kancléřka i silnou předválečnou menšinu v bývalém Československu.

Německá kancléřka také poděkovala Steinbachové, která letos v listopadu skončí v čele BdV, za její šestnáctileté působení v čele svazu.

"Vždy jste se sebevědomě a jasnými slovy zasazovala o práva vyhnaných. To vám přineslo uznání, ale i mnoho kritiky a mnoho osobních útoků, přesto jste s tím nepřestala," řekla Merkelová na adresu Steinbachové. "Myslím, že nejdůležitějšího cíle svého snažení jste dosáhla. Na osud vyhnaných Němců se v Německu nezapomene," uzavřela kancléřka.

BdV je zastřešující organizací německých vysídlenců ze zemí střední a východní Evropy. Stojí mimo jiné za vytvořením nadace Centrum proti vyháněním, která připravuje památník všem obětím nuceného vysídlování ve 20. století. Nadace rovněž každoročně uděluje Cenu Franze Werfela za lidská práva; mezi jejími nositeli je i český režisér David Vondráček.

 

Právě se děje

Další zprávy