Merde! Pořádková police má nově zakázáno pít ve službě

Radim Klekner Radim Klekner
22. 4. 2011 19:01
Policejní odbory se bouří. Sklenice vína či piva k obědu nemůže škodit, tvrdí
Republikové bezpečnostní roty CRS byly ve Francii založeny v roce 1944.
Republikové bezpečnostní roty CRS byly ve Francii založeny v roce 1944. | Foto: Reuters

Paříž - Rok 1968 k popularitě Republikových bezpečnostních rot (CRS), francouzských pořádkových sil, rozhodně nepřispěl. Tvrdé zásahy proti studentům, kteří v pařížských ulicích postavili barikády a policisty zasypávali kamením, vedly až k požadavkům na rozpuštění sboru.

CRS jsou ve Francii silně neoblíbené dodnes. Asistují při všech demonstracích, stávkách a protestech, tedy činnostech, které jsou v zemi galského kohouta jistými politickými kruhy nazývány "národním sportem číslo jedna".

A jelikož se příslušníci Republikových bezpečnostních rot s demonstranty zpravidla příliš nemazlí, je na ně pozornost veřejnosti upřena více než na jiné policejní složky.

Generální ředitel sboru Hubert Weigel byl proto nyní nucen vydat nařízení zakazující jeho podřízeným pít ve službě alkohol. Přesnějí dopřávat si k obědu sklenici vína či plechovku piva, jak je to běžné u jiných profesí.

Stačilo, aby internetový server Bakchich zveřejnil v říjnu minulého roku fotografie policistů dohlížejících na stávku lyceistů na východopařížském předměstí Perreux-sur-Marne s pivem v ruce.

Porušení zákoníku práce?

Ředitel Weigel svým zákazem vyvolal bouři nesouhlasu v rámci sboru, který má projevy občanského nesouhlasu naopak tlumit.

Jako první se proti nařízení ozvala odborová organizace pořádkových jednotek Unité police SGP-FO.

Jednotky CRS se s demonstranty zpravidla nemazlí, na popularitě jim to nepřidává.
Jednotky CRS se s demonstranty zpravidla nemazlí, na popularitě jim to nepřidává. | Foto: Reuters

"Toto rozhodnutí je absurdní!" citoval předsedu policejních odborů Paula Le Guennica deník Le Figaro. "To, že vypijeme sklenici vína či piva, přece neznamená, že jsme opilí! Zabrání taková věc kterémukoli jinému zaměstnanci, aby vykonával svou práci? Ředitel si k obědu také nedává sklenici vody!"

Podle SGP-FO je Weigelův výnos navíc porušením zákoníku práce.

Odbory se přitom odvolávájí na oběžník s dodatkem k zákoníku z 10. ledna 1989, ve kterém se hovoří: "Nápoje z druhé skupiny, tedy fermentované a nedestilované, jako je víno, pivo, cidre, poiré (obdoba předchozího vyráběná z hrušek, pozn. redakce) či ovocná vína je povoleno konzumovat (během pracovní doby) jen u hlavního denního jídla."

A poukazují na skutečnost, že během policejních zásahů je zcela běžné, že dodávka, která přiváží příslušníkům CRS oběd, s sebou vozí také nápoje - a to i ty obsahující právě alkohol.

Komunistická minulost

Paradoxní je, že do CRS, založených v roce 1944, vstupovali zpočátku často příslušníci protifašistického odboje z řad Francouzské komunistické strany.

Předchůdcem jednotek přitom byly tzv. Záložní mobilní skupiny vzniklé za časů kolaborantského režimu ve Vichy. V roce 1948 musela jednotka podstoupit reorganizaci, protože její příslušníci v listopadu předchozího roku odmítli potlačit odborářskou demonstraci v Marseille.

Až do konce mandátu prezidenta Nicolase Sarkozyho, který musí kvůli ohlášeným vládním reformám počítat s mohutnými pouličními protesty, to budou mít pořádkové jednotky těžké.

Otázkou zůstává, kdo zasáhne proti nim, když začnou - jak alespoň tvrdí - proti nařízení svého ředitele protestovat samy. A nejen proti němu. Již v lednu stávkovali příslušníci speciálních zásahových oddílů v Marseille a Lyonu, protože v rámci vládních úspor mají být zrušeny dvě tamní roty CRS.

 

Právě se děje

Další zprávy