Jana Václavíková
1. 11. 2022 6:07
Nejbohatší muž světa Elon Musk podniká ve vesmíru, elektromobilitě a nyní i v oblasti sociálních sítí. Z Twitteru, který koupil za 44 miliard dolarů (1,1 bilionu korun), chce udělat "maximálně úžasný" nástroj, kde se budou potkávat hlasy lidí z různých směrů. Analytici se ale obávají, že Muskovy změny přinesou více nenávistných projevů. Co čeká tuto známou platformu?
Menší kontrola obsahu
Spoluzakladatel Twitteru Jack Dorsey se snažil vytvořit na síti prostředí se "zdravou konverzací". V pravidlech používání platformy proto stálo, že uživatelé nesmí zveřejňovat příspěvky, ve kterých vyhrožují násilím, jež jsou obtěžující a urážející nebo šíří nenávistné symboly. Kvůli tomu byly zrušeny účty propagující násilí i profily uživatelů útočících na sexuální menšiny.
Twitter také přidává upozornění k účtům, které mají pod kontrolou vlády nebo šíří falešné a zavádějící informace.
To se ale může s novým vlastníkem Twitteru změnit. Miliardář Elon Musk chce, aby byla moderace obsahu shovívavější. "Pokud váháte, ať tam slova zůstanou," řekl podle stanice CNN Musk v dubnu. Inzerenty při převzetí firmy však přesvědčil, že se z Twitteru nestane "nespoutané peklo otevřené všem".
Co může shovívavější moderace podle Muska znamenat, naznačuje žádost vlád několika zemí, aby jeho satelitní internet Starlink blokoval po ruském útoku na Ukrajinu vysílání ruských zpravodajských kanálů. "Pokud nebudeme mít pistoli u hlavy, neuděláme to. Omlouvám se, že jsem absolutista svobody slova," cituje jeho slova server Insider.