Měli ji za mýtus. Vědci teď dokázali, že bahenní příšera z Floridy skutečně existuje

Jana Václavíková
13. 12. 2018 14:52
V posledních několika desítkách let se na americké Floridě tradovala pověst o tajemném živočichovi s "korunou" kolem hlavy, který měl žít v tamních vodách. Jeho existence nikdy nebyla doložena, byl proto jen mýtem podobným lochnesské příšeře nebo yettimu. Vše změnil nový objev.
Nově objevený síťovaný surýn.
Nově objevený síťovaný surýn. | Foto: Wikimedia Commons / Sean P. Graham, Richard Kline, David A. Steen, Crystal Kelehear

Říkali mu "leopardí úhoř", a dokonce se dostal do knihy plazů a obojživelníků žijících v americkém státě Alabama. Nikdo ale nepotvrdil, zda jde o skutečného živočicha, nebo jen o výplod lidské fantazie.

Proto amerického biologa Davida Steena překvapilo, když vytáhl z bažinatých vod past na želvy a z jejího dna se na něj díval tento tvor. "Jen tak seděl na dně pasti a trpělivě vyčkával," řekl biolog vědeckému webu The Revelator.

"Bylo neskutečné vidět po letech živočicha, o kterém jsme se jen bavili - šlo o mystické a mýtické zvíře," dodává Steen.

Aby mohl existenci druhu prokázat a lépe poznat, začal chytat další živočichy stejného druhu. Trvalo mu však další dva roky, než lapil dalšího. V roce 2014 měl už čtyři exempláře.

S doktorandem Seanem Grahamem se tak pustili do výzkumu. Přišli na to, že tento vodní mlok je endemitem (organismus, který žije jen na určitém území), který se vyskytuje pouze na severovýchodě Floridy a v jižní Alabamě. Jeho slizké tělo je pokryto nepravidelnými tečkami. Má dvě přední nohy a za hlavou žebra a místo zubů jeho čelisti připomínají spíš zobák.

Vodní živočich, který žije hlavně v bažinách, dostal jméno "síťovaný surýn". Podle serveru Quartz jde o největšího popsaného mloka vyskytujícího se ve Spojených státech, který byl za posledních sto let objeven.

Na začátku prosince letošního roku dvojice studii publikovala.

Přestože autoři stále neví o nově objeveném živočichovi mnoho, rozhodli se zveřejnit svůj výzkum už nyní. "Mohli jsme čekat dalších deset, dvacet, třicet let, než bychom přišli na všechny podrobnosti o tomto druhu, ale cítili jsme, že je důležité to zdokumentovat. Možná tak popostrčíme nějakou formální studii nebo výzkum," dodal Steen.

Zveřejnění studie je navíc důležité i pro budoucí ochranu živočicha. Zatím se neví, jak rozsáhlá je populace síťovaného surýna, dá se ale předpokládat, že klesá. "Nemůžeme si dovolit chránit druh, o kterém lidé vůbec nevědí," doplňuje biolog.

Rychlého vyhynutí se obává i americká bioložka Karen Lipsová z univerzity v Marylandu. "My, co se zabýváme obojživelníky, máme na poličkách mnoho nepopsaných druhů, ke kterým nemůžeme najít žádnou populaci. I kdyby byl tento druh vzácný a ohrožený, tak alespoň víme, že existuje. To je dobrá zpráva," říká.

A upozorňuje, že do nynějška se mělo za to, že mloci v jihovýchodní části Spojených států vůbec neexistují. "Pokaždé, když jsem mluvila o mlocích a ukazovala mapu jejich výskytu, tak jihovýchod Spojených států zářil červeně," vysvětluje jedinečnost objevu Lipsová.

Steen proto volá po přehodnocení celého rodu surýnů: "Vůbec nevíme, o co přicházíme, protože nevznikl žádný formální výzkum, který by odhalil, jaké druhy existují."

VIDEO: Vědci objevili nový druh chobotnice

Vědci objevili nový druh chobotnice. Nachází se na dně Mexického zálivu | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy