První dáma USA je na své první velké cestě bez Trumpa. Navštíví čtyři africké státy

ČTK ČTK
2. 10. 2018 19:39
Melania Trumpová během své pětidenní cesty navštíví Ghanu, Malawi, Keňu a Egypt.
Melania Trumpová při návštěvě Ghany.
Melania Trumpová při návštěvě Ghany. | Foto: Reuters

Akkra/Washington - První dáma Spojených států Melania Trumpová v úterý v Ghaně zahájila pětidenní cestu po Africe. Jde o první velkou zahraniční cestu, kterou Trumpová absolvuje bez doprovodu manžela, a podle agentury AP také o její vůbec první návštěvu Afriky. Kromě Ghany Trumpová navštíví také Malawi, Keňu a Egypt. Zaměřit se chce na téma dětí, zdraví a vzdělání.

Na letišti v Akkře první dámu uvítali tanečníci a bubeníci. Pak se Trumpová vydala v doprovodu ghanské první dámy Rebecky Akufové-Addové do dětské nemocnice v hlavním městě a sledovala vážení malých dětí. Provádí se v rámci projektu propagace výživy dětí, který financuje americká agentura USAid.

Mluvčí Trumpové uvedla, že návštěva se ponese v "diplomatickém a humanitárním" duchu. "Ať už je to vzdělání, závislost na drogách, hlad, bezpečnost na internetu, zastrašování, chudoba či nemoci - až příliš často jsou to děti, které jsou ve světě prvními oběťmi," uvedla před časem mluvčí Stephanie Grishamová k cestě první dámy.

Trumpová dosud jako první dáma USA podnikla samostatně pouze jednu zahraniční cestu. Loni v září navštívila na jeden den Toronto, kde se připojila k britskému princi Harrymu, který tam pořádal charitativní soutěž Invictus Games invalidních válečných veteránů.

Bývalé první dámy USA Hillary Clintonová, Laura Bushová a Michelle Obamová rovněž v době, kdy byli jejich manželé prezidenty, podnikly cesty do Afriky bez jejich doprovodu, připomněla agentura AP.

Prezident Trump od loňského nástupu do funkce Afriku ještě nenavštívil. Na lednové schůzce se senátory v Bílém domě ale podle uniklých informací prohlásil, že neví, proč do Ameriky mohou přicházet lidé z kdejaké díry v Africe či Karibiku.

Podle médií k tomu použil vulgarismus "shithole country". Následně použití tohoto vulgarismu popřel. Jeho výrok vyvolal v Africe pobouření a cesta Trumpové má pomoci ránu vyvolanou prezidentovým prohlášením zacelit, soudí BBC.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Senát USA odmítl námitku, že soudit Trumpa po odchodu z funkce je protiústavní. Podle AP se ale ukázalo, že úspěch ústavní žaloby je nepravděpodobný

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy