První dáma USA je na své první velké cestě bez Trumpa. Navštíví čtyři africké státy

ČTK ČTK
2. 10. 2018 19:39
Melania Trumpová během své pětidenní cesty navštíví Ghanu, Malawi, Keňu a Egypt.
Melania Trumpová při návštěvě Ghany.
Melania Trumpová při návštěvě Ghany. | Foto: Reuters

Akkra/Washington - První dáma Spojených států Melania Trumpová v úterý v Ghaně zahájila pětidenní cestu po Africe. Jde o první velkou zahraniční cestu, kterou Trumpová absolvuje bez doprovodu manžela, a podle agentury AP také o její vůbec první návštěvu Afriky. Kromě Ghany Trumpová navštíví také Malawi, Keňu a Egypt. Zaměřit se chce na téma dětí, zdraví a vzdělání.

Na letišti v Akkře první dámu uvítali tanečníci a bubeníci. Pak se Trumpová vydala v doprovodu ghanské první dámy Rebecky Akufové-Addové do dětské nemocnice v hlavním městě a sledovala vážení malých dětí. Provádí se v rámci projektu propagace výživy dětí, který financuje americká agentura USAid.

Mluvčí Trumpové uvedla, že návštěva se ponese v "diplomatickém a humanitárním" duchu. "Ať už je to vzdělání, závislost na drogách, hlad, bezpečnost na internetu, zastrašování, chudoba či nemoci - až příliš často jsou to děti, které jsou ve světě prvními oběťmi," uvedla před časem mluvčí Stephanie Grishamová k cestě první dámy.

Trumpová dosud jako první dáma USA podnikla samostatně pouze jednu zahraniční cestu. Loni v září navštívila na jeden den Toronto, kde se připojila k britskému princi Harrymu, který tam pořádal charitativní soutěž Invictus Games invalidních válečných veteránů.

Bývalé první dámy USA Hillary Clintonová, Laura Bushová a Michelle Obamová rovněž v době, kdy byli jejich manželé prezidenty, podnikly cesty do Afriky bez jejich doprovodu, připomněla agentura AP.

Prezident Trump od loňského nástupu do funkce Afriku ještě nenavštívil. Na lednové schůzce se senátory v Bílém domě ale podle uniklých informací prohlásil, že neví, proč do Ameriky mohou přicházet lidé z kdejaké díry v Africe či Karibiku.

Podle médií k tomu použil vulgarismus "shithole country". Následně použití tohoto vulgarismu popřel. Jeho výrok vyvolal v Africe pobouření a cesta Trumpové má pomoci ránu vyvolanou prezidentovým prohlášením zacelit, soudí BBC.

 

Právě se děje

Další zprávy