Měl výraz démona, hájil policista střelbu ve Fergusonu

Petr Jemelka Petr Jemelka
26. 11. 2014 6:15
Policista Darren Wilson v srpnu zastřelil neozbrojeného mladíka. U soudu popsal, jak k incidentu došlo. Jeho výpověď byla zveřejněna až nyní. Přečtěte si, co řekl.
Darren Wilson - policista z Fergusonu
Darren Wilson - policista z Fergusonu | Foto: Reuters

Ferguson - Pro Darrena Wilsona to měla být jen další rutinní hlídka.

Onoho sobotního odpoledne nic nenasvědčovalo tomu, že se osmadvacetiletému policejnímu důstojníkovi obrátí život naruby. A nejen jemu.

Devátého srpna zastřelil neozbrojeného černošského mladíka Michaela Browna, čímž vyvolal protesty po celých Spojených státech.

Soud v pondělí rozhodl, že ho neobviní, což vedlo k další vlně nepokojů. Po verdiktu byl zveřejněn i přepis policistovy výpovědi. Jak on sám popisuje incident?

"Co po mně chceš?"

Pouhý den před osudovým incidentem vykradli ve Fergusonu, převážně černošském předměstí amerického St. Louis, dva mladíci obchod.

O pár desítek hodin později projížděl bělošský strážník Wilson sám hlídkovým vozem ulicí nedaleko místa, kde ke zločinu došlo. Náhle spatřil dva mladíky. Odpovídali popisu podezřelých a šli prostředkem ulice.

"Jeden z nich měl černé tričko, druhý držel doutníky," vybavil si policista před soudem.

"Pořád tomu nemohu uvěřit. Prostě jsem je jen požádal, aby ustoupili na chodník, a jeden z nich - ten větší - vztekle přiskočil ke dveřím mého auta. Křičel na mě ´se*u na to, co po mně chceš´. To upoutalo mou pozornost, protože tak reagoval na prostou výzvu, aby ustoupil na chodník," vysvětloval.

Výraz jako démon

"Pojal jsem podezření, že jde o pachatele loupeže. Zatarasil jsem jim cestu, a když jsem otevíral dveře, zarazil je (Brown) zpátky a zakřičel ´Co s tím ku*va uděláš?´. Zíral na mě, jako by se mě snažil zastrašit nebo napadnout. Potom mě udeřil pěstí od obličeje a natahoval se po mé pistoli na opasku," líčil policista kritické okamžiky.

Následovala krátká potyčka. Wilson stále seděl uvnitř hlídkového vozu, a byl tedy v nevýhodě. Michael Brown navíc vážil 90 kilogramů. "Nemohu to popsat jinak než tak, že jsem se cítil jako pětiletý kluk, který se přetahuje s Hulkem Hoganem," svěřil se Darren Wilson porotě.

Musel se proto podle svých slov rychle rozhodnout. Nabízelo se použití slzného plynu, nebo pistole. Šance na zneškodnění útočníka slzným plynem prý byla minimální. "Měl ruce před obličejem," vysvětlil.

Darren Wilson - policista z Fergusonu
Darren Wilson - policista z Fergusonu | Video:

"Neměl jsem jinou možnost. Vytáhl jsem zbraň, namířil na něj a zakřičel, ať odstoupí, nebo střelím. Odpověděl mi, že jsem na to moc velký srab. Zmáčkl jsem spoušť a... nic. Pistole jen cvakla."

Služební pistole vystřelila až na potřetí, vnitřek auta pak zasypalo sklo a zalila krev. "Podíval jsem se na něj a spatřil jsem nejnaštvanější výraz v tváři, jaký jsem kdy viděl. Můžu to popsat jen jako výraz démona."

Mladík začal utíkat. V té chvíli se prý musel Wilson znovu rychle rozhodnout. Mohl se za útočníkem vydat, nebo počkat na posilu. Rozhodl se pro první variantu.

"Kdybych měl třicet vteřin navíc. Přijela by posila, zatkli bychom ho a nikomu by se nic nestalo," litoval strážník s odstupem několika měsíců.

Kdybych měl třicet vteřin navíc. Přijela posila, zatkli bychom ho a nikomu by se nic nestalo.

Brown prchal ulicí a Wilson za ním. Náhle se však zastavil. Policista jej tedy vyzval, aby si lehl na zem.

"Neposlechl. Namísto toho se otočil čelem ke mně. Vydal chroptivý zvuk, jednu ruku sevřel v pěst, druhou měl za opaskem a rozeběhl se směrem ke mně. Střílel jsem, trefil ho, on sebou trhl, ale běžel dál a byl čím dál zuřivější. Zíral na mě, ale zdálo se, jako by se díval skrze mě, jako kdybych tam vůbec nebyl," popisoval Wilson u soudu.

Poslední kulka zasáhla osmnáctiletého Michaela Browna do hlavy a na místě jej zabila. "Najednou to skončilo. Byl mrtvý. Agrese z jeho obličeje zmizela. V tu chvíli jsem věděl, že je po všem, že jsem ho zastavil," uzavřel policista svůj popis událostí.

Porotci rozhodli, že na obvinění nemají dost důkazů. Ministerstvo spravedlnosti ovšem vede vlastní vyšetřování, které může vyústit ve Wilsonovo federální obvinění.

 

Právě se děje

Další zprávy