Měl strach, aby ho nezastřelili. Unikly záznamy z kamer policistů zatýkajících Floyda

ČTK ČTK
4. 8. 2020 16:16
Britský list Daily Mail zveřejnil dosud široké veřejnosti nepřístupné záznamy ze služebních kamer dvou, nyní už bývalých amerických policistů, kteří se 25. května účastnili zatýkání černocha George Floyda. Z videa je patrné, že Floyd měl strach, omlouval se a vzdoroval mužům v policejním voze krátce před svou smrtí.
Protesty po smrti George Floyda.
Protesty po smrti George Floyda. | Foto: Reuters

Strážník Derek Chauvin, který byl kvůli smrti neozbrojeného muže obviněn z vraždy, nakonec zaklekl Floydovi krk, což skončilo smrtí zadrženého. Incident v Minneapolisu spustil protesty proti rasismu a policejní brutalitě v USA.

Článek listu Daily Mail s videem najdete ZDE.

Policie na místo dorazila poté, co ji přivolal zaměstnanec bistra Cup Foods, který měl za to, že Floyd zaplatil za cigarety falešnou 20dolarovou bankovkou. Podezřelý seděl ve svém autě zaparkovaném naproti podniku ještě s dalšími dvěma lidmi, svou bývalou přítelkyní Shawandou Hillovou a kamarádem Mauricem Hallem. Strážník Thomas Lane poté na okénko zaklepal. Když se dveře otevřely, Lane okamžitě namířil zbraň na Floydovu hlavu. Ten se začal omlouvat, načež ho strážník vulgárně vyzval, aby dal ruce nahoru. Floyd následně strážníkům řekl, že byl už v minulosti postřelen.

Lane poté Floydovi řekl, aby vystoupil a dal ruce na hlavu. Floyd reagoval: "Dobře, pane strážníku, prosím nestřílejte na mě." "Nezastřelím vás," odvětil Lane a požádal Floyda, aby se otočil. "Budu vám koukat do očí. Prosím nestřílejte," řekl Floyd. Alexander Kueng a Lane následně vzlykajícího Floyda vytáhli z auta a nasadili mu pouta.

Lane se zeptal dalších spolucestujících, proč se Floyd tak chová a zda není opilý. Floydova expřítelkyně odvětila, že byl v minulosti postřelen a naznačila posunkem, že má mentální problémy.

Dva strážníci poté Floyda odvedli k policejnímu vozu. Ten však odmítl nastoupit s tím, že trpí úzkostí. Lane trval na tom, že Floyd musí do auta. "Tady umřu," protestuje Floyd. "Umřu, právě jsem měl covid, nechci to znovu zažít," říká. Lane nabídne stažení okének, ale Floyd stále opakuje, že má strach. Krátce nato na místo dorazili Chauvin a Tou Thao. Floydovi se sice podařilo z vozu dostat, vzápětí však už ležel na zemi a Chauvin měl koleno na jeho krku, Lane a Kueng mu asistovali.

Thao se svých kolegů zeptal, zda je Floyd pod vlivem drog. Kueng řekl, že nejspíš kouřil marihuanu. Floyd mezitím opakuje, že nemůže dýchat. Kueng mu ale říká, že mluví, takže je v pořádku. "Asi takhle zemřu," říká pak Floyd. "Tak přestaň mluvit. Přestaň křičet," reaguje Chauvin.

Floyd se krátce poté přestal hýbat, na místě se shromáždil malý dav. Jeden muž se strážníků zeptal, zda si myslí, že jednají správně. Vyzval je, aby zatýkanému zkontrolovali tep. Lane se v jednu chvíli zeptal, zda by nebylo dobré Floyda otočit na bok. Chauvin, řekne, že ne. "Mám jen strach z toho jeho deliria, nebo co to je," uvádí Lane. Chauvin odvětí, že proto je na cestě sanitka. Po příjezdu záchranářů byl však Floyd už mrtev.

Daily Mail neuvedl, jak se mu podařilo záznamy ze služebních kamer policistů získat. Videa z kamer Lanea a Kuenga předložil soudu 7. července Laneův právník jako důkaz, který byl měl vést ke zrušení obvinění vůči jeho klientovi. Soud tehdy však zveřejnil pouze přepisy záznamů. Na základě rozhodnutí soudce Petera Cahilla bylo následně možné získat přístup k záznamům v omezené míře pouze v budově soudu. Skupina lokálních i velkých médií včetně americké televize CNN v červenci podala žádost o okamžité zveřejnění záznamů.

Čtyři strážníci zapojeni do zatýkání byli po incidentu propuštěni. Chauvin čelí obvinění z vraždy. Tři další bývalí strážníci - Kueng, Lane a Thao - byli rovněž zatčeni a obviněni z napomáhání vraždě.

Právník Floydovy rodiny Ben Crump v pondělním prohlášení uvedl, že uniklé záběry dokazují, že Floyd nepředstavoval hrozbu.

Video: Brutální postupy při zatýkání George Floyda

Brutální postupy při zatýkání George Floyda | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 13 minutami

Čína stanovila pravidla pro "nespolehlivé subjekty", čeká je zákaz dovozu či pokuta

Čínské ministerstvo obchodu zveřejnilo pravidla týkající se navrhovaného seznamu takzvaných nespolehlivých subjektů. Zařazeny by na něj měly být zahraniční společnosti, které ohrožují národní suverenitu, bezpečnost nebo rozvoj. Seznam je součástí prohlubujícího se sporu mezi USA a Čínou, uvedla agentura Reuters.

Firmám ze seznamu by mohl být zakázán dovoz či vývoz, případně odepřeny investice v Číně. Může jim být rovněž vyměřena pokuta, omezen vstup jejích zaměstnanců do Číny, ale stejně tak by Peking mohl odmítnout poskytnout jejich zaměstnancům pracovní povolení nebo povolení k pobytu.

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa loni uvalila další cla na čínské zboží a omezila firmu Huawei Technologies. Čína pak slíbila, že vypracuje seznam, který se zaměří na potrestání zahraničních firem, které podle ní ohrožují čínské zájmy. Seznam zatím nezveřejnila.

před 41 minutami

Litvínov si v úterý předehraje duel s Třincem

Hokejisté Litvínova si předehrají domácí duel 11. kola extraligy s Třincem v úterý 22. září od 17:30. Původně se měl hrát v neděli 18. října. Severočeši kvůli karanténě soupeřů vstupují do sezony předehrávkami, protože ročník zahájí v neděli zápasem 20. kola na vlastním ledě proti Hradci Králové.

Litvínov měl původně vstoupit do extraligy ve čtvrtek na ledě Vítkovic a v neděli přivítat ve 2. kole Kometu Brno. Duel s Vítkovicemi byl odložen ve středu kvůli možnému onemocnění covidem-19 v týmu Ostravanů a testy nakonec prokázaly koronavirus u 17 hokejistů Vítkovic a dvou trenérů.

V pátek z preventivních důvodů odložila Kometa svůj večerní duel 1. kola s Třincem i nedělní v Litvínově poté, co v noci šest hráčů a jeden člen realizačního týmu měli vysoké horečky. Zástupci celého klubu podstoupili testy na covid-19 a čekají na výsledky.

Celky v extralize i první hokejové lize využívají případné dřívější uvolněné termíny při karanténě více soupeřů, aby si duely předehrály. Mohou si tak uvolnit naopak termíny pro případné nutné dohrávky.

Kluby musí v extralize zápasy odložené kvůli koronaviru sehrát do 40 dnů od odložení, jinak bude o jejich výsledku rozhodovat sportovně-technická komise Českého svazu ledního hokeje. Pokud by se nestihla sehrát všechna utkání v základní části, může v tabulce rozhodovat bodový průměr. Podmínkou postupu do předkola a play off je absolvování alespoň poloviny zápasů dlouhodobé části.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Tchaj-wan je ve střehu kvůli čínským letounům, do vzduchu vyslal dvě stíhačky

Tchaj-wan v sobotu druhý den po sobě vyslal do vzduchu své stíhačky, když se k jeho území znovu přiblížily čínské bojové letouny v rámci manévrů, které Peking v blízkosti ostrova zahájil v pátek. Informovala o tom agentura Reuters. Cvičení je zřejmou reakcí na návštěvu náměstka amerického ministra obchodu Keithe Kracha na Tchaj-wanu.

Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že své stroje vyslalo poté, co se k ostrovu přiblížilo 19 čínských letounů, o jeden více než předchozí den. Část jich překročila citlivou dělící čáru v Tchajwanském průlivu a další vstoupily do identifikační zóny tchajwanské protivzdušné obrany jihozápadně od pobřeží ostrova.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čína hrozí Spojeným státům odvetou kvůli zákazu TikToku, společnost podala na Trumpa další žalobu

Čína hrozí odvetou za rozhodnutí administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa začít ve Spojených státech blokovat čínské aplikace TikTok a WeChat. Čínské ministerstvo obchodu v sobotu vyjádřilo svůj "rezolutní odpor" a samotný TikTok podle agentury Bloomberg požádal americký soud, aby rozhodnutí Trumpovy vlády zneplatnil.

Pokud se Spojené státy budou držet dosavadního kurzu a nenapraví své chyby, Čína podnikne nezbytná opatření, aby ochránila svá legitimní práva a zájmy čínských firem, uvedlo čínské ministerstvo. Bližší podrobnosti k možným krokům však neuvedlo, upozornila agentura Reuters.

TikTok a jeho mateřská společnost ByteDance v pátek večer podaly u federálního soudu ve Washingtonu proti nařízení Trumpovy vlády námitku. Prezident podle nich zákazem aplikace překročil své pravomoci, a učinil tak spíše z politických důvodů, než aby zastavil "neobvyklou a mimořádnou hrozbu" pro USA, jak vyžaduje zákon.

Podle TikToku zákaz také porušuje první dodatek k ústavě, který garantuje svobodu projevu. Trumpův zásah podle stížnosti zničí internetovou komunitu, kde se scházejí miliony Američanů, aby tam vyjádřily své názory. Vláda také podle společnosti ignorovala důkazy, které ukazují, že společnost chrání soukromí i bezpečnost uživatelů v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy