Hitlerův Mein Kampf se stal sobotní přílohou italských novin. Deník čelí kritice i od premiéra

ČTK ČTK
11. 6. 2016 21:45
Komentovaný výtisk kontroverzní knihy Adolfa Hitlera Mein Kampf bylo možné zdarma získat k sobotnímu vydání italských novin Il Giornale. Proti tomu se ostře vyhradila židovská obec a také italský premiér Matteo Renzi. Milánský dení se však brání tím, že vydání obsahuje kritické poznámky italského historika. Tvrdí, že je nutné studovat zlo, aby se zabránilo jeho návratu. Premiér Renzi na svém Twitteru vyjádřil solidaritu italské židovské komunitě.
Původní vydání Hitlerova Mein Kampfu.
Původní vydání Hitlerova Mein Kampfu. | Foto: Reuters

Milán - Italský list Il Giornale se dostal pod palbu kritiky, protože k sobotnímu vydání přidal jako přílohu okomentovanou verzi knihy nacistického vůdce Adolfa Hitlera Mein Kampf (Můj boj).

Proti postupu novin se ostře vyjádřil italský premiér Matteo Renzi i italská židovská komunita.

Konzervativní milánský deník, který patří rodině bývalého premiéra Silvia Berlusconiho, knihu dával zdarma každému, kdo si koupil noviny a první část jeho plánované osmidílné série o historii třetí říše.

Premiér Renzi na twitteru uvedl, že rozhodnutí listu rozdávat kopie politických pojednání nacistického vůdce je "odporné" a vyjádřil solidaritu italské židovské komunitě. Šéf italské židovské komunity Renzo Gattegna označil rozhodnutí listu zveřejnit Hitlerovo dílo za "nepatřičné".

Il Giornale své rozhodnutí brání. Upozorňuje, že vydání obsahuje kritické poznámky italského historika a tvrdí, že je nutné studovat zlo, aby se zabránilo jeho návratu. Podle listu je také četba Mein Kampf "pravým protijedem proti jedu národního socialismu".

Autorská práva na Hitlerovu knihu mělo 70 let Bavorsko. Práva však vypršela na konci loňského roku. To přimělo Mnichovský institut soudobých dějin na počátku letošního roku znovu vydat komentovanou verzi knihy s cílem "důkladně rozebrat Hitlerovu propagandu", napsaly agentury AP a Reuters.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy