Medveděv navštíví Čínu a Německo. Česko zatím ne

Martin Novák Martin Novák
22. 5. 2008 7:30
Změna ruské zahraniční politiky se nečeká
Medveděv s ruskými hokejisty, kteří se stali v neděli mistry světa.
Medveděv s ruskými hokejisty, kteří se stali v neděli mistry světa. | Foto: Reuters

Moskva - Nový vládce Ruska Dmitrij Medveděv poprvé vyjíždí za hranice.

Nejprve se zastaví v nejbližším pohraničí: v Kazachstánu. Zemi, kde čtyřicet procent obyvatel tvoří etničtí Rusové a jejíž režim je spolehlivým spojencem Moskvy.

Ruská vesmírná stanice Bajkonur se koneckonců nenachází v Rusku, ale právě v Kazachstánu.

Dále pak Medveděv pokračuje do Číny. Fakt, že si ji zvolil jako cíl své první zahraniční cesty, je v Rusku považován za projev postupného sbližování Moskvy a Pekingu.

Na mezinárodní scéně se oba státy cítí být spojenci proti globálnímu vlivu Spojených států. A společně hájí Írán či Severní Koreu před americkým tlakem.

Čínský prezident Chu Ťin-tchao před rokem navštívil Rusko. Na snímku prochází kolem nastoupené jednotky na moskevském letišti Vnukovo.
Čínský prezident Chu Ťin-tchao před rokem navštívil Rusko. Na snímku prochází kolem nastoupené jednotky na moskevském letišti Vnukovo. | Foto: Reuters

Dvaačtyřicetiletý právník Medveděv, který nahradil Putina v prezidentském křesle před dvěma týdny, už ohlásil také svou první cestu do Evropy. V červnu přijede do Německa.

"Moje první návštěva Evropy se uskuteční v Německu. Vzhledem k mimořádné povaze vztahů mezi našimi dvěma zeměmi," řekl ruský prezident při setkání se šéfem německé diplomacie Frankem-Walterem Steinmeierem.

Německo je největším obchodním partnerem Ruska, vloni činil vzájemný obchod 52,8 miliardy dolarů. Německé firmy masivně investují v Rusku. Společným projektem obou zemí je plynovod do Evropy, vedoucí přes Baltské moře.

Ani v Rusku, ani v Evropě a ani v Americe od Medveděva nikdo nečeká zásadní změny oproti zahraniční politice, prosazované Putinem. Ten po několika letech oslabení Ruska po rozpadu SSSR vrátil do Moskvy asertivní rétoriku a prosazování ruských zájmů po celém světě.

Ačkoliv je Putin
Ačkoliv je Putin | Foto: Reuters

Ačkoliv zachoval spolupráci s USA i Evropskou unií, více je kritizoval než jeho předchůdce Boris Jelcin. A odmítl jakoukoliv kritiku ruského exportu zbraní. "Do vývozu zbraní nám nikdo mluvit nebude," řekl letos rázně.

Důraz bude Kreml dále klást na odstrašující obranný arzenál. Medveděv už navštívil raketovou základnu 250 kilometrů od Moskvy.

Potvrdil tam, že stejně jako Putin bude dbát na dostatečný přísun peněz do vojenského průmyslu a armády. "Naším jasným úkolem pro příští roky je zajistit, aby naše raketová obrana měla dostatečné prostředky a byla schopna čelit hrozbám," uvedl prezident.

Medveděv působí dojmem více "západního" politika, než před ním Putin nebo Jelcin. Na rozdíl od nich také nepůsobil na žádných důležitých místech v aparátu bývalého Sovětského svazu (Putin pracoval v tajné policii KGB, Jelcin byl stranickým šéfem v Jekatěrinburgu).

Podle analytika Dmitrije Danilova z Ruské akademie věd bude ale Medveděv spíše mužem pro domácí politiku.

"V prvních měsících Medveděv rozhodně nijak nebude měnit zahraniční politiku. Spíš se soustředí na domácí problémy, s nimiž má mnohem větší zkušenosti," řekl Danilov agentuře Reuters.

 

Právě se děje

Další zprávy