Medveděv: Jeden trh, jedna měna? Ty časy jsou pryč

Reuters Blahoslav Hruška, Reuters
2. 10. 2008 15:02
Novou Berlínskou zeď nechystáme, slíbil Merkelové
Státnici po skončení tiskové konference.
Státnici po skončení tiskové konference. | Foto: Reuters

Sankt Petěrburg - Především důrazem na společné řešení ekonomické krize skončilo jednání ruského prezidenta Dmitrije Medveděva a německé kancléřky Angely Merkelové.

Oba politici se sešli na okraj tradičního Petrohradského fóra.

"Ukázalo se, že časy dominance jedné ekonomiky a jedné valuty jsou dávno pryč. K vyřešení finanční krize podnícené finančním egoismem potřebujeme nutně kolektivní řešení," prohlásil šéf Kremlu.

"V současné době není možné řešit problémy jen doma," přitakala mu kancléřka.

Medveděv také zdůraznil, že často zdůrazňované ochlazení vztahů v souvislosti s gruzínskou krizí neznamená návrat k ideologii studené války. "Tak, jako není možné vrátit se k Berlínské zdi, není možný ani návrat ke studené válce," řekl.

Čtěte více: Mise Evropské unie v Gruzii začala. Krize ale trvá

Setkání se ale jinak neslo především v ekonomickém duchu, který dominuje vzájemným vztahům obou zemí. V Rusku působí 4600 německých firem a německé vývozy do Ruska v první polovině tohoto roku stouply o čtvrtinu.

Nord Stream by měl zajistit čtvrtinu spotřeby plynu v EU.
Nord Stream by měl zajistit čtvrtinu spotřeby plynu v EU. | Foto: Nord Stream

"Ekonomické vztahy Ruska a Německa jsou natolik rozmanité a pevné, že je možné stavět je výše než politiku," řekl serveru gazeta.ru ruský politolog Timofej Bordačev.

Mezi nejdůležitější rusko-německé projekty patří plynovod Nord Stream, jenž má spojit obě země skrze Baltské moře.

Plynovod, jehož jedna větev by měla vést přes Česko, ale považuje zejména sousední Polsko za projekt ohrožující Evropskou unii a polské zájmy.

Čtěte více: Europoslanci si chtějí posvítit na baltský plynovod

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Aktivisté z Greenpeace promítli na budovu vlády vzkaz pro Babiše

Aktivisté ve vzkazu požadovali, aby Česko přijalo plán na uhlíkovou neutralitu v Evropské unii do roku 2050. Česko plán na razantní snížení emisí odmítá, premiér Andrej Babiš (ANO) před několika dny zopakoval, že ani na nadcházejícím jednání evropských státníků ho nepodpoří.

Z Dvořákova nábřeží promítali na budovu české vlády aktivisté heslo "Chraňte klima, aby tady mohly žít i naše děti! Greenpeace." Projekci prokládali obrazy plamenů. Heslo vycházející z předvolebního hesla hnutí ANO vybrala organizace záměrně.

"To je celý smysl té uhlíkové neutrality a všech klimatických opatření. Abychom planetu a životní podmínky v aspoň stávající podobě, ideálně i lepší zanechali i pro naše děti a budoucí generace," vysvětlil aktivista Jan Freidinger.

Další zprávy