Mediální skandál. Wall Street Journal falšoval náklad

Martin Novák Martin Novák
13. 10. 2011 11:50
Vedení deníku poslalo výtisky společnostem, které je rozdávaly studentům
Rupert Murdoch, majitel listu Wall Street Journal.
Rupert Murdoch, majitel listu Wall Street Journal. | Foto: Reuters

Londýn - Sotva utichl skandál s nelegálními odposlechy a neetickým získáváním informací v dnes již neexistujícím britském týdeníku News of The World, jeho vydavatel - mediální magnát Rupert Murdoch - má další problém.

Tentokrát se týká jeho výkladní skříně. Prestižního, na ekonomiku a finance zaměřeného listu Wall Street Journal, prodávaného v různých mutacích  po celém světě.

Pátrání redaktorů britského deníku The Guardin, který je velkým soupeřem Wall Street Journal, odhalilo podivné praktiky.

Vedení listu uměle zvyšovalo náklad novin, aby tak přilákalo více inzerentů a dostalo od nich více peněz za otištění reklamy. Ředitel Wall Street Journal pro Evropu, Afriku a Blízký východ Andrew Langhoff prosadil spolupráci s několika evropskými konzultačními a vzdělávacími společnostmi, kterým nabízel výrazně zlevněné výtisky deníku.

Ten byl pak distribuován zdarma studentům a účastníkům kursů, pořádaných zmíněnými společnosti.

Když jedna z nich - nizozemská Executive Learning Partnership (ELP) - chtěla od dohody odstoupit, Langhoff  jí nabídl otištění tří článků, které by ELP ukázaly v příznivém světle. Dva z nich pak během roku 2003 vyšly.

Foto: Wall Street Journal

Ředitel Langhoff po zveřejnění obvinění rezignoval. Firma Dow Jones, které list patří a která je součástí Murdochova konglomerátu News Corp, to zdůvodnila "porušením etických standardů."

"Dohoda mohla způsobit podezření, že obsah deníků je ovlivněn komerčními zájmy," uvádí se v prohlášení Dow Jones.
Wall Street Journal si tímto způsobem zvyšoval výrazně náklad, ale de facto si toto zvýšení sám platil tím, že výtisky distribuoval za symbolickou cenu.

Podle auditu tímto způsobem "prodal" 31 tisíc ze 75 tisíc výtisků, což je průměrný prodaný denní náklad listu pro Evropu.
Sám Rupert Murdoch se zatím k případu nevyjádřil.

Wall Street Journal se chlubí tím, že je v USA nejprodávanějším deníkem a předstihl už i USA Today. List zastává konzervativní názory a otištěné komentáře jsou bližší republikánům než demokratům.

Deník například s velkým entuziasmem podporoval válku v Iráku (tehdy však deník ještě Murdoch nevlastnil) a nyní ostře kritizuje amerického prezidenta Baracka Obamu.

 

Právě se děje

Další zprávy