Medaili svobody dostal Bill Clinton i Oprah Winfrey

ČTK ČTK
20. 11. 2013 20:26
Ceremoniál zahájil sérii vzpomínkových akcí na JFK.
Foto: Reuters

Washington - Bývalý prezident Bill Clinton, televizní moderátorka Oprah Winfrey a posmrtně i první americká astronautka Sally Ride byli ve skupině celebrit, jimž prezident Barack Obama udělil Medaili svobody, nejvyšší americké civilní vyznamenání.

Ceremoniál v Bílém domě zároveň zahájil sérii vzpomínkových akcí věnovaných 50. výročí zavraždění prezidenta Johna F. Kennedyho.

Obama zvlášť vyzdvihl osobnost Clintona, který "prezidentský úřad chápal jako začátek své snahy vylepšit svět". Prezident ocenil humanitární aktivity svého předchůdce v Bílém domě, které "stovkám milionů lidí na celém světě zlepšují nebo i zachraňují životy".

Clinton se například v roce 2004 postavil do čela úsilí OSN o likvidaci následků ničivé vlny cunami v Asii, zapojil se do boje proti epidemii AIDS, založil nadaci pro boj s nemocemi a chudobou. Byl rovněž zvláštním vyslancem OSN na Haiti po ničivém zemětřesení v roce 2010.

"Jsem ti vděčný za rady, které mi dáváš na golfu i mimo něj," zažertoval Obama v oslavném projevu. "Jsem ti vděčný za záchranu životů po celém světě, která je projevem těch nejvyšších hodnot Ameriky," uvedl.

Astronautka Rideová, která zemřela loni v červenci, se podle Obamy stala vzorem pro mnoho amerických dívek, včetně jeho dcer Malie a Saschi. "Dnes naše dcery mohou vzhlížet o něco výš, protože Sally Rideová jim ukázala cestu," řekl Obama.

Mezi vyznamenanými byli rovněž politik Richard Lugar, který po 30 let zastupoval v Kongresu stát Indiana, či bývalý šéfredaktor listu The Washington Post Ben Bradlee. Posmrtně medaili dostal bývalý havajský senátor Daniel Inouye.

Bílý dům zorganizoval ceremoniál jako začátek série vzpomínkových akcí na prezidenta Kennedyho, jehož před 50 lety v texaském Dallasu zastřelil Lee Harvey Oswald. Smrt tehdy přišla dva týdny před plánovaným předáváním Medailí svobody, kterou od dob Kennedyho smrti převzaly už stovky vyznamenaných.

V roce 2003 mezi nimi byl i československý a český prezident Václav Havel, loni medaili obdržela bývalá americká ministryně zahraničí českého původu Madeleine Albrightová.

Medaili svobody uděluje prezident USA lidem, kteří významně přispěli k bezpečnosti, národním zájmům USA, ke světovému míru nebo za kulturní a jiné celoživotní úsilí. Řád tvoří pěticípá bílá hvězda s modrým terčem posazená na červeném pětiúhelníku. Na modrém terči je třináct malých hvězd.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Zdražování nových bytů v Praze na konci roku zpomalilo meziročně z 11,4 procenta na 4,4 procenta

Další zprávy