Mečiar přednášel o právním státu. Vynadal novinářům, kteří se ptali, kde vzal peníze na vilu

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 9. 2017 18:45
Vladimír Mečiar, bývalý slovenský premiér se po delší době objevil na veřejnosti a promluvil k novinářům. Při této příležitosti zkritizoval současné politiky a ústavní soudce za zrušení amnestií, které udělil před 19 lety mužům, jež pravděpodobně unesli prezidentova syna. Současně také urážel novináře a označoval jejich otázky za idiotské. Na otázku, jak získal peníze na vilu v Trenčianských Teplicích, reagoval dalšími vulgárními vyjádřeními. Nebylo to však poprvé,co se Mečiar takto na veřejnosti vyjadřovat a útočil na novináře.
Bývalý slovenský premiér Vladimír Mečiar.
Bývalý slovenský premiér Vladimír Mečiar. | Foto: Pavol Urbi, Aktualne.sk

Bratislav - Bývalý slovenský premiér Vladimír Mečiar, za jehož vlád bylo rozděleno Československa nebo byl unesen syn tehdejšího prezidenta Michala Kováče, Mečiarova politického oponenta, se ve středu po delší době objevil na veřejnosti. Při této příležitosti kritizoval nynější politiky a ústavní soudce za zrušení amnestií, které Mečiar coby zastupující prezident před 19 lety za únos prezidentova syna udělil.

"Kdo jiný? Proč bych právě já nemohl hovořit o právním státu?" divil se Mečiar otázkám novinářů před svou přednáškou na konferenci nazvané Právní stát, anebo právo na pravdu. "Je třeba hovořit o právním státu v souvislosti s tím, co udělala vláda, parlament, ústavní soud, který hrubě pošlapal základní principy právního státu," uvedl Mečiar. Zrušení svých amnestií pokládá za pošlapání svých práv.

Tyto amnestie dlouhá léta bránily vyšetřit únos prezidentova syna, než je parlament nedávno zrušil a ústavní soud tento krok schválil. Policie rozhodla, že Mečiara nebude stíhat za zneužití pravomocí při udělení amnestií, a to kvůli promlčení.

Mečiar novinářské otázky na únos označil za idiotské. Na otázku, kde vzal peníze na vilu v Trenčianských Teplicích, rozhněvaně zareagoval slovy "Jděte do prdele" a "Co je vám do toho, odkud jsem vzal peníze."

V minulosti se už stalo, že novináře za stejnou otázku napadl, připomněl server Sme.sk.

Dodal, že poslechnout si Mečiara přišli hlavně důchodci. Konferenci pořádaly nacionalistické spolky, a to v bratislavském hotelu, patřícím Ivanu Lexovi, který za Mečiarových vlád stál v čele tajné služby SIS, podezírané z únosu Michala Kováče mladšího.

Ministryně spravedlnosti vyjádřila politování nad tím, že se konference zúčastnili i soudci ústavního a nejvyššího soudu, Milan Ľalík a Štefan Harabin.

 

Právě se děje

Další zprávy