McKinley zmizí z atlasů. Obama hoře vrátil indiánské jméno

ČTK ČTK
31. 8. 2015 7:56
Z McKinley je Denali. Nejvyšší hora Severní Ameriky změnila oficiálně název.
Denali, bývalý McKinley. Nejvyšší hora Severní Ameriky.
Denali, bývalý McKinley. Nejvyšší hora Severní Ameriky. | Foto: Wikimedia Commons

Washington - Nejvyššího hora Severní Ameriky, která dosud formálně nesla jméno McKinley, se vrací ke svému původnímu indiánskému názvu Denali. Informoval o tom americký prezident Barack Obama.

Šéf Bílého domu změnu názvu oznámil krátce před svým pondělním odletem na třídenní návštěvu Aljašky, kde hora leží.

Spor o název hory trvá několik desetiletí. Indiánské jméno, které znamená "Ta vysoká", již používá například stát Aljaška. Federální vláda však dosud uznávala jako oficiální jméno jen McKinley. To se nyní změní.

Podle agentury Reuters hora dostala novodobý název v roce 1896 od jistého prospektora. Ten horu pojmenoval poté, co obhájce zlatého standardu William McKinley vyhrál republikánskou nominaci na prezidenta Spojených států.

O rok později se McKinley stal prezidentem.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Babiš se má podle soudu omluvit za své výroky senátorovi Wagenknechtovi

Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že je psychopat, udavač a připravil ČR o 800 milionů korun, rozhodl v pátek Okresní soud Praha-západ. Wagenknecht, který byl náměstkem, když Babiš vedl ministerstvo financí, to uvedl na twitteru. Premiér si za svými výroky stojí a plánuje se odvolat, sdělil ČTK v textové zprávě.

Soud vyhověl žalobě na ochranu osobnosti, Babiš je povinen písemnou omluvu zaslat do tří dnů poté, co rozsudek nabude právní moci, uvedl Wagenknecht. Jeho asistentka Karolína Žďárská řekla ČTK, že písemné vyhotovení rozsudku by mělo být k dispozici do dvou týdnů. "Zatím nemáme písemné vyhotovení, takže neznáme argumenty soudu, ale za svými výroky si stojím, budu se odvolávat," reagoval Babiš.

Wagenknecht byl prvním náměstkem ministra financí od února 2014 do června 2015, kdy ho Babiš odvolal podle pozdějšího Wagenknechtova vyjádření bez udání důvodu. Wagenknecht se před tím dostal do sporu s tehdejší ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO), když jeho auditorský tým našel chyby v tendru na monitorovací systém evropských fondů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy