Vstup na vlastní nebezpečí. KLDR láká víc turistů, neodradila je ani smrt Američana

Jana Václavíková Jana Václavíková
27. 12. 2018 19:09
Sedmdesát let izolace udělalo ze Severní Koreje místo, které přitahuje pozornost mnohých cestovatelů a dobrodruhů. I přes omezení, se kterými se turisté v zemi setkávají, počet turistů mířících do KLDR stoupá. Neodradil je ani případ zemřelého Američana Otto Warmbiera. Ten byl podle rodiny v Severní Koreji mučen, a komunistický stát má dokonce pozůstalým zaplatit odškodnění v přepočtu 11 miliard korun.
Život Pchjongjangu, hlavním městě KLDR
Život Pchjongjangu, hlavním městě KLDR | Foto: Shutterstock.com

Proč KLDR turisty láká? Podle odborníků cestovatelé hledají dobrodružství nebo jsou jen zvědaví, jak vypadá nejméně přístupná země světa. Jamie Cheung Chun-wa, majitel hongkongské cestovní kanceláře, která zájezdy do Severní Koreje pořádá, přesto před zájezdy varuje.

"Musíte se tam hlídat. Pokud se nechováte podle očekávání a nedodržujete pravidla, dostáváte se do velice riskantní pozice," řekl Cheung pro deník South China Morning Post.

Možného nebezpečí se však turisté příliš neobávají. Od dubna, kdy se sešel severokorejský vůdce Kim Čong-un s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem, začal počet turistů mířících do KLDR prudce stoupat.

"Pchjongjangská studená nudlová polévka (na které si oba lídři pochutnávali) přitáhla mezinárodní pozornost a stala se symbolem míru a prosperity," popsal jeden ze zaměstnanců severokorejské restaurace, která za den vydá až šest tisíc polévek. Většinu z nich si objednávají cizinci.

Přestože oficiální údaje o počtu turistů severokorejská vláda nevydává, jihokorejský think-tank Korea Maritime Institute uvádí, že v druhé půlce roku 2016 mohlo navštívit KLDR na 580 tisíc čínských turistů, což je oproti roku 2012 více než dvojnásobný počet. Počet turistů ze západních zemí se odhaduje na pět tisíc ročně.

Totalitní stát má nyní plán, jak do země nalákat ještě víc turistů. Od počátku roku probíhá výstavba pobřežního resortu. Tamní luxusní hotely a písečné pláže mají přilákat ročně až milion turistů, píše deník The New York Times. Zároveň režim v Pchjongjangu doufá, že do roku 2020 bude moci přivítat na dva miliony turistů.

Jak obejít sankce

Navzdory plánům ale Severní Korea podle odborníků nijak neřeší otázku zlepšení lidských práv v zemi. "Běžné cestování do Severní Koreje je podobné procházení se Osvětimí pod vládou nacistů," nabízí v článku pro novozélandský zpravodajský server Stuff přirovnání novinářka Suki Kimová, která pod falešnou identitou strávila v KLDR půl roku.

"Je tu i jiná temná strana takového turismu. Tito turisté přinesou do země přibližně 43,6 milionu dolarů (téměř miliarda korun) ročně, které jdou severokorejskému režimu. Ten peníze může využít k utlačování vlastních lidí a ke zvýšení vojenských a nukleárních zdrojů," varuje Kimová.

Díky turistům může země zároveň obcházet i mezinárodní sankce, které měly Severní Koreu přinutit k rychlejšímu ukončení nukleárního programu. Jelikož není turistům povoleno platit místní měnou, musí si s sebou přivézt americké dolary, eura, čínské juany nebo japonské jeny.

"Čím víc cizinců vycestuje do Severní Koreje, tím víc zahraniční měny může země získat. To zmírní efekt mezinárodních ekonomických sankcí. Může se tak zpozdit proces jaderného odzbrojení Korejského poloostrova," vysvětlil deníku South China Morning Post zdroj, který si nepřál být jmenován.

Zákazy a zákazy

Cestu do Severní Koreje také nabízí několik českých cestovních kanceláří. Informace, které k zájezdu nabízejí, se neomezují jen na plán cesty, ale zároveň vysvětlují, jaké omezení na turisty na místě čeká.

Návštěvníci nesmí fotografovat z vlaků a autobusů, dále nesmí fotit policisty, vojáky a venkovany ve špinavém nebo nuzném oblečení či převážet obsah s protiseverokorejskou tematikou. Hotelové pokoje a mezinárodní hovory z telefonů k nim určeným mohou být odposlouchány a paměťové karty s fotografiemi mohou být na hranicích kontrolovány a dokonce promazávány.

Stejně jako většina Severokorejců i čeští turisté jsou po dobu cesty naprosto odříznuti od internetu, e-maily lze posílat jen z hotelového serveru a hotelové adresy.

"Nerespektování výše uvedených pravidel cestování po KLDR může mít za následek ohrožení nejen osoby samé, ale celé skupiny a v neposlední řadě osoby místního průvodce, který je za chování skupiny zcela zodpovědný," píše se na stránkách jedné cestovní kanceláře.

Před cestou do Severní Koreje varuje i české ministerstvo zahraničních věcí. Turisty nabádá ke zvýšené obezřetnosti a také upozorňuje, že je málo pravděpodobné, že by se v případě potřeby povedlo turistům spojit s českým velvyslanectvím, případně si včas zavolat rychlou a spolehlivou lékařskou péči.

Přísnější byla americká vláda, která svým občanům vstup do KLDR zakázala. Obává se dalšího zatýkání svých občanů. Těch bylo v posledních deseti letech na území Severní Koreje zatčeno minimálně šestnáct.

Video: Americký student Otto Warmbier vězněný Severokorejci zemřel

Americký student Otto Warmbier, kterého věznili v Severní Koreji, zemřel v kómatu. Je to týden, kdy ho diktátorský režim po 17 měsících propustil. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 12 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 57 minutami

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy