Mayová u soudu prohrála, ke spuštění Brexitu potřebuje souhlas parlamentu

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 3. 11. 2016 11:50
Britská vláda nemůže aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy bez souhlasu parlamentu. Rozhodl o tom Vrchní soud a dal tím naději těm, kteří chtějí, aby země z Unie nevystoupila.
Článek 50 Lisabonské smlouvy.
Článek 50 Lisabonské smlouvy. | Foto: Reuters

Londýn – Britský Vrchní soud se postavil na stranu těch, podle nichž musejí startu Brexitu, tedy procesu vystoupení země z Evropské unie, předcházet konzultace vlády s parlamentem.

Vládní právníci u soudu operovali tím, že kabinet má pravomoc uvést v platnost "vůli lidu". Tento argument ale soud odmítl. 

"Země hlasovala pro odchod z Evropské unie v referendu, které parlament schválil zákonem. A vláda je odhodlána výsledek referenda respektovat. Proti tomuto rozsudku se odvoláme," cituje server BBC mluvčího kabinetu.

Pro premiérku Theresu Mayovou ale verdikt i tak znamená nemalou komplikaci, protože podle všeho nebude mít při jednání s Bruselem zcela volnou ruku.

K aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy bude potřebovat souhlas parlamentu. Premiérka už dříve avizovala, že chce proces spustit příští rok na jaře a členství Británie v EU by skončilo v roce 2019.

To je teď ale velmi nejisté. Vzhledem k rozložení sil v Dolní sněmovně může snadno dojít k tomu, že poslanci termín neschválí.

Posléze navíc budou schvalovat dohodu, kterou vláda s Bruselem vyjedná. A že odmítnou i tu, takže podle některých výkladů by k odchodu z Unie nemuselo vůbec dojít. Anebo přinejmenším mnohem později.

Zastánci rozchodu Británie s EU tvrdí, že takový postup parlamentu by znamenal pošlapání výsledků červnového referenda, v němž se pro odchod z osmadvacítky vyslovilo 51,9 procenta voličů.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy