Mayová posouvá hlasování o brexitu. Je to lehkomyslné, kritizuje ji britská opozice

ČTK ČTK
24. 2. 2019 20:14
Britská konzervativní premiérka Theresa Mayová uvedla, že parlament nebude příští týden hlasovat o brexitové dohodě. Má se tak ale stát do 12. března. Labouristická opozice odklad kritizovala a označila ho za lehkomyslný pokus donutit poslance, aby si vybrali mezi dohodou o podmínkách odchodu, kterou Mayová dojednala s Bruselem, a brexitem bez dohody. Britští zákonodárci už dokument jednou odmítli. List The Guardian s odvoláním na unijní zdroje spekuluje o prodloužení vyjednávání mezi Londýnem a Bruselem do roku 2021.
Theresa Mayová.
Theresa Mayová. | Foto: Reuters

"Příští týden s (brexitovou dohodou) do parlamentu nepřijdeme, ale zajistíme, že se tak stane do 12. března," řekla Mayová podle agentury Reuters novinářům v letadle cestou do egyptského letoviska Šarm aš-Šajch na summit Evropské unie a Ligy arabských států (LAS).

Odchod z EU 29. března s dohodou je podle ní stále možný a britská vláda na takovém scénáři pracuje.

Mayová, kterou britský parlament pověřil pokusem o změny v textu dohody o brexitu, se v Šarm aš-Šajchu v neděli setkala se šéfem Evropské rady Donaldem Tuskem. Ten jí podle agentury Reuters řekl, že EU potřebuje mít jasno v tom, že většina britských poslanců podpoří případnou nabídku EU, a to ještě před summitem EU, který se uskuteční 21-22. března.

The Guardian s odvoláním na unijní zdroje napsal, že Tusk je nakloněn prodloužení vyjednávání o 21 měsíců, tedy do roku 2021, v případě, že by se Mayové nepodařilo získat v parlamentu podporu pro dohodu. Motivem takto dlouhé lhůty je prý, aby bylo dost času na dojednání konečného řešení. EU možnost znovuotevření dohody již dříve odmítla, jak zástupci Británie tak unie však přihlížejí k možnosti dodatků, připomíná Reuters.

"Udělali jsme velký pokrok, měli jsme konstruktivní jednání s EU," uvedla Mayová s tím, že britští vyjednavači budou v úterý opět v Bruselu.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker nicméně naznačil, že ho jednání Británie už unavuje.

Labouristický mluvčí pro brexit Keir Starmer nazval odklad hlasování "vrcholem nezodpovědnosti". Parlament podle něj nesmí dovolit, aby byl v časové tísni nucen volit mezi Mayové dohodou a neřízeným brexitem.

Předsedkyně vlády má v Dolní sněmovně v úterý vystoupit se zprávou o pokroku v jednáních s unií. Následující den budou poslanci projednávat další postup. Opět by tak mohl vstoupil do hry plán labouristické poslankyně Yvette Cooperové s cílem donutit vládu při pokračování patové situace k odkladu brexitu.

Video: Jaký dopad bude mít brexit pro Česko?

Mayová selhala ve vyjednávání o vystoupení z EU, její dohoda je britským parlamentem neprůchodná, datum brexitu ale není vytesano do kamene | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy