Mayová požádala o odklad brexitu do konce června. Tusk dál požaduje schválení dohody

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 3. 2019 22:01
Theresa Mayová v dopise předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi požádala EU o odklad brexitu do 30. června. Ten Londýnu vzkázal, že odložení odchodu z EU je možné za předpokladu, že britští poslanci schválí dohodu premiérky Mayové.
Theresa Mayová a Donald Tusk.
Theresa Mayová a Donald Tusk. | Foto: Reuters

Unijní politici již delší dobu uvádějí, že pro schválení britské žádosti o odklad brexitu bude muset premiérka Mayová předložit jasné zdůvodnění a vysvětlit své další kroky.

Mayová podle svých slov doufá, že britská sněmovna najde způsob, jak podpořit vyjednanou dohodu. 

V dopise Tuskovi předsedkyně britské vlády žádá Evropskou radu, aby potvrdila "doplňující dokumenty" dohodnuté s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem minulý týden ve Štrasburku. Dále chce prý Mayová přijít s "dalšími domácími návrhy", které se budou týkat tzv. irské pojistky.

Po těchto krocích hodlá britská premiérka "co nejdříve" vyvolat nové hlasování o brexitové dohodě. To požaduje také Donald Tusk, který oznámil, že odklad odchodu Spojeného království umožní premiéři a prezidenti unie za předpokladu, že britští poslanci dohodu schválí. Předseda Evropské rady zároveň upozornil, že tento Brity navržený termín vytváří sérii otázek právní a politické povahy.

Britové podle Mayové chtějí, aby vláda konečně završila proces odchodu země z Evropské unie. "Jsem odhodlána to udělat," uvedla ve středu večer.

Předseda dolní komory britského parlamentu John Bercow přitom v pondělí třetí hlasování odmítl, pokud se vládní návrh významně nezmění. Podle aktuálních komentářů v britských médiích by mohli poslanci o podmínkách brexitu znovu hlasovat příští týden. Předtím se budou britskou žádostí o odklad zabývat na summitu lídři členských zemí EU, kteří krok musí jednomyslně schválit.

Agentura Reuters s odvoláním na analýzu představitelů unijních institucí uvedla, že Evropská komise nesouhlasí se setrváním Británie v unii do konce června. Podle komise přichází v úvahu jen krátký odklad brexitu nejvýše do 23. května, anebo delší prodloužení vyjednávacího období, se kterým by už byla spojena účast Británie ve volbách do Evropského parlamentu.

Mayová zároveň v Dolní sněmovně prohlásila, že není připravena členství své země v Evropské unii protahovat za 30. červen. Takový krok by vyžadoval britskou účast v květnových evropských volbách, což je podle ministerské předsedkyně nepřijatelné.

Lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn v reakci na oznámení premiérky prohlásil, že Británie se nyní ocitla uprostřed "plnohodnotné národní krize". Do tohoto stavu podle něj zemi dostaly nekompetentnost, selhání a neústupnost vlády. Premiérky se ptal, zda se s ním sejde kvůli prodiskutování opozičních návrhů, a také na "jasný smysl" prodloužení brexitové lhůty. V obou případech Mayová přímo neodpověděla.

Corbyn také obvinil Mayovou z toho, že neukazuje příliš mnoho respektu k demokratickým procesům, když řekla, že sněmovna se tématu Evropy "oddává příliš dlouho".

Po odeslání britské žádosti o prodloužení brexitové lhůty mají osud celého procesu v rukou lídři EU, kteří musí v tomto směru rozhodnout jednomyslně. Summit ve čtvrtek a pátek ale podle všeho ještě jasný verdikt nepřinese. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker uvedl, že rozhodnutí o očekávané britské žádosti o odklad neočekává od řádného summitu.

Podle jeho mluvčí Miny Andreevové by se Evropská rada mohla za tímto účelem znovu sejít příští týden. Andreevová dodala, že trpělivost na straně EU27 dochází.

 

Právě se děje

Další zprávy