Mayová má plán Brexitu: Částečné členství nepřipadá v úvahu, Británie vystoupí i z jednotného trhu

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 17. 1. 2017 20:48
Britská premiérka Theresa Mayová nastínila, jak bude vypadat tzv. Brexit. Spojené království podle ní v rámci vystoupení z Evropské unie opustí i jednotný evropský trh a celní unii. A to i přes to, že prioritou Londýna bude dojednat novou dohodu o volném obchodu. Mayová v projevu prozradila 12 principů, kterými se bude vyjednávání s EU řídit. Skutečná podoba odlučování se bude odvíjet od výsledku těchto rozhovorů. Schvalovat ji bude i britský parlament. Mayová zároveň vyzvala obyvatele Velké Británie, aby se sjednotili a pomohli vybudovat skutečně globální Británii.
Britská premiérka Theresa Mayová.
Britská premiérka Theresa Mayová. | Foto: Reuters

Londýn - Ještě donedávna se Britové obávali, že vláda nemá na odchod země z Evropské unie žádný plán. V úterý je ale premiérka Theresa Mayová ujistila, že je připravena za cenu ukončení volného pohybu osob přistoupit k takzvanému "tvrdému Brexitu".

"Zůstaneme spolehlivými partnery, ochotnými spojenci a blízkými přáteli," vzkázala Mayová zbylým 27 unijním zemím.

Svým projevem dala najevo, že si Britové neponechají výhody, jaké jim doposud ministři a zastánci Brexitu slibovali.

Upozornila, že prioritou Spojeného království je opětovná kontrola nad vlastními hranicemi. Proto je rozhodnuta opustit EU bez jakékoliv následné formy privilegovaného partnerství. Londýn tak chce mít možnost zastavit příchod pracovníků z jiných zemí unie na britské ostrovy. V Británii žijí asi 3 miliony občanů z ostatních sedmadvaceti států unie. Zároveň se víc než milion Britů přestěhoval do zemí jako Španělsko nebo Francie.

Velká Británie tak odloučením od EU ztratí přístup na jednotný evropský trh. Kromě toho už nebude Spojené království po takzvaném tvrdém Brexitu ani podléhat rozsudkům Evropského soudního dvora.

Jediný zádrhel představuje pro Mayovou odchod z celní unie. Premiérka přiznala, že bude usilovat o bezcelní obchod s Evropou. "Chci odstranit veškeré překážky obchodu," řekla s tím, že dohoda o volném obchodu s Evropskou unií ale neznamená členství na jednotném evropském trhu.

Je čas sjednotit společnost

Podle Mayové referendum společnost rozdělilo a nějakou dobu potrvá, než budou rány zahojeny. Lidé by se ale měli opět spojit. Voličům premiérka vzkázala, že si sami před šesti měsíci zvolili "jasnější budoucnost". "Poražení musí ponechat stranou své protesty a sjednotit se," prohlásila.

Velká Británie z unie vystoupí a je na čase, aby se lidé sjednotili. "Musíme se sjednotit, abychom z Brexitu udělali úspěch a abychom vybudovali skutečně globální Británii," řekla premiérka.

Na úterní premiérčin projev se ostrované připravují už od víkendu, kdy se ve zprávách objevovaly informace o tom, co se chystá Mayová říct. Body, které premiérka hodlala uvést, zveřejnil list Sunday Telegraph.

Na zprávy o tom, že by Británie vystoupila z jednotného trhu, už stihla reagovat i libra. Bezprostředně po projevu stoupla o dvě procenta, což je největší posílení od loňského 20. června.

Skotsko dál hrozí referendem

Nejvíce se očekávala reakce Skotska, které opakovaně hrozilo odtržením od Velké Británie s cílem setrvání v Evropské unii. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová dala najevo, že stále trvá na svém.

Po projevu se nechala slyšet, že pokud Londýnu nevyjdou jeho obchodní plány s Evropskou unií, musí mít Skotsko možnost opustit Británii. Skotové v loňském referendu hlasovali většinově pro setrvání v Evropské unii, zatímco většina Anglie a Walesu byla pro odchod.

Hlavní priority při vyjednávání Brexitu podle Mayové:

- odchod Británie z unijního jednotného trhu
- odchod Británie ze Soudního dvora EU
- kontrola počtu imigrantů ze zemí EU
- kontrola imigračních práv občanů EU v Británii a britských občanů v EU
- neusilovat o částečné či přidružené členství v EU
- dosáhnout volného obchodu s EU
- mít s EU celní dohodu
- uzavřít obchodní smlouvy se zeměmi mimo EU
- pokračovat v praktickém sdílení zpravodajských a policejních informací s EU
- odchod po etapách, aby změny nebyly především pro podniky příliš destabilizační
- udržet společnou zónu volného pohybu mezi Spojeným královstvím a unijní Irskou republikou
- držet se principu, že žádná dohoda je lepší než špatná dohoda

"Nelze britské vládě dovolit, aby nás odvedla pryč z EU a z jednotného trhu bez ohledu na dopady pro naši ekonomiku, zaměstnanost, životní úroveň a naši pověst jako otevřené a tolerantní země, aniž by si Skotsko mohlo vybrat mezi touto a jinou budoucností," prohlásila skotská premiérka.

Mayové se podle Sturgeonové podařilo úterními výroky dosáhnout toho, že je pravděpodobnější, že si Skotové budou opět vybírat. Naznačila tak opakování referenda o setrvání v Británii.

Že se Británie nebude snažit ponechat si přístup na jednotný trh, potvrdil i ministr financí Phillip Hammond. Místo toho uvedl, že Londýn udělá vše pro to, aby vznikla nová komplexní dohoda o volném obchodu.

Theresa Mayová nicméně plán vystoupení z Evropské unie mohla pouze nastínit, zdůrazňuje BBC. Jeho skutečná podoba se bude odvíjet od dohody s Evropskou unií.

V projevu prozradila 12 principů, kterými se bude vyjednávání s EU držet. Zdůraznila, že je Británie připravena úzce spolupracovat s evropskými institucemi i po odchodu z EU, a to především v oblasti bezpečnosti, protože Británie s Evropskou unií sdílí stejné hodnoty.

Mayová už dřív slíbila, že odchod Británie z unie spustí před koncem března. Pak bude mít dva roky na to, aby vyjednala jeho konkrétní podmínky.

Reakce: Britové nedostanou rozinky z koláče

Předseda Evropské rady Donald Tusk označil plány Mayové za "realističtější", než tomu bylo dosud. Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier a jeho vládní kolega z rezortu hospodářství Sigmar Gabriel uvítali to, že Mayová vrhla více světla na britské záměry. Podle Gabriela nicméně Britům nebude umožněno "si vybírat rozinky z koláče".

Vůdkyně francouzské krajně pravicové strany Národní fronta (FN) Marine Le Penová projev britské premiéry pochválila. Označila ho za statečný a za respektující vůli britského lidu. "Ve Francii takový druh respektu neznáme," řekla Le Penová agentuře AP.

Reakce na české politické scéně jsou smíšené. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) řekl, že pokud bude Británie kontrolovat počet příchozích z EU, musí počítat s recipročním opatřením ze strany unijních zemí. Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (ČSSD) se ptá, co ambiciózní plány Britů přinesou Evropě, podle TOP 09 je samotný brexit špatnou zprávou, rozhodnutí pro jeho takzvanou tvrdou variantu však nezbývá než respektovat.

Předseda sněmovního evropského výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL) míní, že Mayové po výsledcích referenda ani nezbývalo jiné řešení. Její rozhodnutí uvítala Strana svobodných občanů.

Británie o setrvání v jednotném trhu EU nebude usilovat, tudíž volný pohyb osob skončí. A co bude s celní unií? ptá se komentátor Teodor Marjanovič. | Video: Teodor Marjanovič
 

Právě se děje

Další zprávy