Mauritánie vydala Libyi šéfa Kaddáfího rozvědky

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
5. 9. 2012 12:36
Abdalláh Sanúsí byl považován za třetího nejvyššího představitele režimu
Na satirické kresbě na zdi v Tripolisu je Sanúsí zobrazen vlevo, vedle Muammara Kaddáfího a jeho syna Sajfa Isláma.
Na satirické kresbě na zdi v Tripolisu je Sanúsí zobrazen vlevo, vedle Muammara Kaddáfího a jeho syna Sajfa Isláma. | Foto: Reuters

Nuakšott - Mauritánie předala libyjským úřadům bývalého velitele libyjské rozvědky Abdalláha Sanúsího, který má být v Libyi souzen. Oznámila to mauritánská státní televize.

Sanúsí uprchl do Mauritánie po dobytí Tripolisu povstalci a od března tam seděl ve vazbě. Byl považován za muže číslo tři bývalého libyjského režimu po Muammaru Kaddáfím a jeho synovi Sajfu Islámovi.

O vydání Sanúsího usiloval také Mezinárodní trestní soud (ICC), který tohoto vysokého zástupce režimu bývalého vůdce Muammara Kaddáfího viní ze zločinů proti lidskosti spáchaných při potlačování loňských nepokojů v Libyi.

Do Mauritánie přicestoval Sanúsí na falešný pas a v květnu tam byl obviněn z padělání cestovních dokumentů a z nelegálního vstupu do země.

Foto: Aktuálně.cz

V Libyi má být mimo jiné souzen za roli při masakru ve věznici Abú Salím, kde bylo v roce 1996 zavražděno nejméně 1200 vězňů. Vojáci je postříleli z automatických zbraní.

Stíhání mu hrozí také ve Francii. Sanúsí je totiž jedním z šesti lidí, kteří tam byli před 12 lety v nepřítomnosti shledáni vinnými v souvislosti s pumovým útokem na let francouzské společnosti UTA na lince Brazzaville-Paříž. V roce 1989 při něm zahynulo všech 171 lidí na palubě, včetně 54 Francouzů.

Libyjci obviňují Sanúsího z toho, že pod jeho vedením pracovníci rozvědky mučili i vraždili zadržené odpůrce Kaddáfího.

Bývalého vůdce země povstalci v říjnu zabili v Syrtě, Sajfa Isláma zatkli a za několik týdnů by měl začít jeho proces.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy