Mauritánie poprvé označila otrokářství za zločin

ČTK
9. 8. 2007 7:41
V odlehlých regionech je obchodování s lidmi stále běžné
Za otrokářství hrozí v Mauritánii od pěti do deseti let nepodmíněně.
Za otrokářství hrozí v Mauritánii od pěti do deseti let nepodmíněně. | Foto: REUTERS / Finbarr O´Reilly

Nouakšott - Mauritánský parlament přijal zákon, který poprvé v dějinách země kvalifikuje otrokářství jako trestný čin a stanovuje za ně ostré sazby vězení.

Otroctví jako takové bylo sice oficiálně zrušeno v roce 1981, avšak v odlehlejších částech země otrokářská praxe na zvykovém základě přetrvávala, a dokud se tyto praktiky nestaly výslovně trestné. Bylo tak těžké je potírat, napsala agentura AFP.

Podle nynějšího zákona schváleného jednomyslně budou osobám usvědčeným z otrokářských činů hrozit tresty vězení od pěti do deseti let nepodmíněně. Zákon rovněž zakazuje veškerou uměleckou nebo kulturní tvorbu obhajující nebo vychvalující otrokářství, a stanovuje za takové činy trest dvou let vězení. Zákon dokonce pamatuje sankcemi i na místní úředníky, kteří by přehlíželi otrokářské praktiky v rajonu své působnosti.

Návrh zákona byl zpočátku ochránci lidských práv označován za nedostatečný, během legislativního procesu však doznal řadu dodatků a jeho koncepce byla značně přepracována. Poslanci například zřetelně zpřísnili tresty za porušování zákona a prosadili mnohem ostřejší a jednoznačnější definici otrokářství a jeho praktik.

Organizace SOS-Esclavage byla s přijatou verzí zákona nakonec značně spokojena. "Je to velké vítězství demokratů a mauritánského lidu," prohlásil předseda organizace Búbakar uld Masúd.

 

Právě se děje

Další zprávy