Matka všech bitev se vrací. IS zakázal v Mosulu mobily

Martin Novák Martin Novák
20. 2. 2015 15:00
Irácká armáda a Kurdové obkličují největší město Islámského státu. Budou nepřátelé USA a Írán spolupracovat?
Iráčtí vojáci u ropného pole Chabbáz.
Iráčtí vojáci u ropného pole Chabbáz. | Foto: Reuters

Bagdád - Matkou všech bitev nazýval irácký exprezident Saddám Husajn před čtvrtstoletím střet své armády s mezinárodní koalicí v Kuvajtu, kam poslal své vojáky. Dopadla pro něj v roce 1991 katastrofálně a sousední zemi musel vyklidit.

Současnou iráckou vládu teď čeká podobná bitva. Jejím cílem je získat zpět z rukou Islámského státu Mosul, druhé největší město země.

Loni v červnu tam iráčtí vojáci utrpěli potupnou porážku. Uprchli před nepřítelem, přestože byli ve výrazné početní převaze.

Na odčinění neúspěchu pracují společně vláda v Bagdádu, iráčtí Kurdové a také dva nepřátelé - Spojené státy a Írán.

Američané cvičí speciální irácké jednotky a poskytnou ofenzivě vzdušnou podporu. Kurdští bojovníci město obkličují ze severu, zatímco Írán poskytuje poradce a příslušníky elitních Revolučních gard a oddílů al-Kuds (arabsky Jeruzalém).

O Íráncích v Pentagonu vědí. "Nepopíráme, že tady je íránská aktivita a Íránci tady mají ozbrojené síly. Ale protože máme společný zájem, všichni spolupracujeme s iráckou vládou," řekl televizi Fox News jeden z amerických velitelů cvičících irácké vojáky.

Washington a Teherán sice stále nemají diplomatické vztahy, ale jednání o íránském jaderném programu v posledních dvou letech napětí mezi oběma zeměmi snížilo a dřívější spekulace o možném americkém bombardování íránských jaderných zařízení zcela ustaly.

Irácká vláda je paradoxně spojencem jak Íránu, tak USA.

Foto: Aktuálně.cz

Podle zpráv z Mosulu se válečníci Islámského státu (IS) na bitvu připravují. Kolem města budují příkopy a v obavách z prozrazování informací protivníkovi zakázali používání mobilních telefonů. Kdo je přistižen s mobilem, tomu hrozí přísný trest, dokonce utětí ruky, tvrdí údajně vedení IS ve městě.

Nepotvrzené informace hovoří o tom, že obyvatelé jsou nuceni darovat krev pro zraněné bojovníky.

Kolik mužů ve zbrani islamisté v Mosulu mají, není jasné. Agentura Reuters cituje představitele velení americké armády pro Blízký východ (CENTCOM), který odhaduje počet "armády" IS ve městě na dva tisíce.

Nálety Američanů a dalších spojenců údajně mnoho ozbrojenců zabily. Přísun posil je komplikovaný, protože Kurdové obkličují Mosul ze severu a irácká armáda z jihu.

Pokud Islámský stát ztratí největší město, jeho chalífát dostane citelnou ránu a začne se rozpadat. Alespoň na iráckém území.

Právě v Mosulu loni šéf IS Abú Bakr Bagdádí založení chalífátu vyhlásil.

Íránci spolupracují se členy dobrovolnických šíitských milic, které rovněž bojují proti Islámskému státu. Tady vzniká problém: většinu obyvatel Mosulu tvoří sunnité, kteří nedůvěřují radikálním šíitům.

Právě šíitsko-sunnitská animozita vedla k tomu, že se převážně sunnitský severozápad Iráku odcizoval zbytku země a loni toho využil Islámský stát. Do bitvy se ale chtějí zapojit také místní sunnitské kmeny, které jsou vůči IS v opozici a jejichž příslušníci byli islamisty umučeni nebo zavražděni.

Irácká armáda má nyní přibližně 50 000 vojáků, i s Kurdy se má do osvobození Mosulu zapojit 25 000 mužů. Podle zdrojů z amerického centrálního velení (CENTCOM) začne ofenziva v dubnu až květnu, tedy před začátkem postního muslimského měsíce ramadánu a vlnou letních veder.

Zveřejňovat data o tom, kdy ve válce začne útok, je ovšem krajně nezvyklé.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Biden vybral nového velvyslance při EU, nominaci ještě projedná Senát

Americký prezident Joe Biden hodlá na post velvyslance při Evropské unii nominovat právníka a bývalého ambasadora USA v Rumunsku Marka Gitensteina. Bílý dům to oznámil v prohlášení společně s dalšími nominacemi. Jmenování Gitensteina je podobně jako obsazování čelných postů na ministerstvech podmíněno souhlasem amerického Senátu.

"Bude mi ctí, budu-li schválen, pomoci implementovat agendu přijatou na červnovém summitu USA a EU," uvedl následně ve vlastním komuniké kandidát na pozici velvyslance. "Je to robustní a komplexní agenda, která zahrnuje spolupráci s našimi partnery v EU ve snaze udávat kurz světové ekonomiky v 21. století, zajistit pravidla založená na našich sdílených demokratických hodnotách, a postavit se sdíleným výzvám od covidu-19 po klimatické změny," citoval z vyjádření zpravodajský web Axios.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Bělorusko označilo opoziční televizní kanál Belsat za extremistický, úřady zablokovaly jeho stránky i účty

Běloruský soud v úterý označil opoziční televizní kanál Belsat, který obsáhle informoval o demonstracích proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi po loňských volbách, za extremistický. Běloruské úřady podle agentury AP následně oznámily, že zablokovaly jeho webové stránky a všechny jeho účty na sociálních sítích v Bělorusku.

Rozhodnutí soudu ve městě Gomel se zakládalo na vyšetřování, které vedlo běloruské ministerstvo vnitra, sdělila mluvčí ministerstva Olga Čemodanovová. Proč byl obsah zpravodajství polského televizního kanálu zaměřeného na Bělorusko Belsat shledán extremistickým, není z vyjádření Čemodanovové jasné. Mluvčí pouze varovala, že za sdílení obsahu médií, která jsou považována za extremistická, hrozí pokuta či vězení v délce až 15 dnů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy