Matka tří dětí v Sydney zemřela, když chránila těhotnou ženu

Martin Novák Martin Novák
16. 12. 2014 10:20
Svědectví rukojmích z kavárny: Útočníka rozčilovalo, že média nevysílají jeho vzkazy a videa.
Květiny před kavárnou, kde zemřeli dva rukojmí.
Květiny před kavárnou, kde zemřeli dva rukojmí. | Foto: Reuters

Sydney - Velitelé zásahu v kavárně v Sydney rozhodli o úderu na útočníka a osvobození rukojmích náhle. Nešlo o dopředu připravovanou zteč.

Podle šéfa policie australského státu Nový Jižní Wales Andrewa Scipioneho tak učinili poté, co z podniku Lindt Café po šestnácti hodinách vyběhla skupina rukojmí a zevnitř se ozývaly výstřely.

Při zásahu zemřel nejen ozbrojenec Man Haron Monis, ale i dvě rukojmí. Osmatřicetiletá matka tří dětí Katrina Dawsonová a čtyřiatřicetiletý zaměstnanec kavárny Tori Johnson.

Zatím není jasné, zda je zastřelil Monis ještě před vstupem policistů, nebo zda se dostali do křížové palby mezi útočníkem a policisty.

Deník Sydney Morning Herald s odvoláním na své zdroje píše, že ozbrojenec kolem druhé hodiny ráno místního času usnul, takže skupina sedmi rukojmí se toho snažila využít a vyběhla ven.

To ale únosce probudilo a začal střílet. Policisté na nic nečekali a udeřili. Zvenčí byla slyšet prudká střelba a z oken novináři viděli záblesky.

"Velitelé zásahu dospěli k názoru, že pokud nezaútočí v daný moment, přijde mnoho lidí o život," uvedl Scipione.

Terorista žádal o vlajku organizace Islámský stát a o telefonický rozhovor s australským premiérem Tonym Abbottem. V obou případech mu nebylo vyhověno.

Advokátka Katarina Dawsonová podle Sydney Morning Herald zemřela, když se snažila chránit jinou rukojmí - těhotnou Julii Taylorovou.

Sama Dawsonová měla tři děti ve věku čtyři, osm a deset let. Byla dcerou v Austrálii známého podnikatele Alexandera Dawsona, majitele potravinářské společnosti Arnott´s.

Britský deník The Guardian hovořil se dvěma rukojmími.

Podle jejich svědectví Monise dráždilo, že se jeho vzkazy médiím neobjevovaly v televizi ani na internetu a videa, která uvnitř kavárny natáčel s rukojmími, nebyla vidět na YouTube ani nikde jinde (na populárním videoserveru se sice záběry krátce objevily, ale byly rychle staženy).

Vztek si vyléval křikem na zadržované lidi.

Jeden ze zaměstnanců kavárny také popsal, jak vše začalo. Monis se posadil jako normální host ke stolu, pak vstal, vytáhl zbraň a řekl: "Jsem reprezentantem Islámského státu a toto je teroristický útok."

Když někomu později zazvonil mobil, Monis křičel: "Zahoď ten telefon!"

Podle výpovědí ale jeho soustředěnost postupně ochabovala a první část rukojmích se dostala ven, když je pustil na toaletu.

Zatím nikým nepotvrzená je informace, že střílet začal terorista ve chvíli, kdy se mu jeden ze zadržovaných mužů pokusil vytrhnout zbraň. Podle všeho šlo o zemřelého Toriho Johnsona.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Česká národní banka ve středu podle analytiků začne zvyšovat úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky zvýší na svém středečním zasedání úrokové sazby, shodují se ekonomové oslovení ČTK. Podle nich tak centrální banka zahájí postupnou normalizaci měnové politiky, další růst sazeb by totiž podle jejich odhadů měl následovat v srpnu a na podzim.

Důvodem jsou obavy kvůli růstu inflace, což souvisí s očekávaným ekonomickým oživením. Základní úroková sazba by tak měla podle analytiků ve středu stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

Například podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera je podle posledních komentářů představitelů bankovní rady ČNB středeční zvýšení sazeb poměrně jisté. "Pokud však ve středu sazby vzrostou jen o tradičních 0,25 procentního bodu, další nárůst pak může přijít relativně záhy, a to již na nadcházejícím měnovém jednání začátkem srpna," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy