Mateřská úmrtnost se za 25 let snížila skoro o polovinu, stanovený cíl ale splnilo jen devět zemí

ČTK ČTK
12. 11. 2015 11:51
Mateřská úmrtnost se za poslední čtvrtstoletí ve světě snížila téměř o polovinu. Pouze devět zemí ale dosáhlo stanoveného cíle OSN snížit ji o tři čtvrtiny. Jsou to Bhútán, Kapverdy, Kambodža, Írán, Laos, Maledivy, Mongolsko, Rwanda a Východní Timor. Nejpostiženějším regionem je subsaharská Afrika, největší pokrok byl zaznamenán v regionu východní Asie. Globální míra mateřské úmrtnosti je nyní 216 na 100 000 porodů, přičemž v roce 1990 to bylo 385 na 100 000 porodů. Mateřskou úmrtností se rozumí úmrtnost žen v těhotenství, při porodu a v šestinedělí.
Nejpostiženějším regionem je subsaharská Afrika, největší pokrok byl zaznamenán ve východní Asii. Snímek z Indie, ilustrační foto.
Nejpostiženějším regionem je subsaharská Afrika, největší pokrok byl zaznamenán ve východní Asii. Snímek z Indie, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ženeva - Mateřskou úmrtnost ve světě se podařilo za posledních 25 let snížit téměř na polovinu.

Stanoveného cíle OSN snížit mateřskou úmrtnost o tři čtvrtiny do roku 2015 v porovnání s rokem 1990 však dosáhlo jen devět zemí.

Informovala o tom dnes Světová zdravotnická organizace (WHO). Mateřskou úmrtností se rozumí úmrtnost žen v těhotenství, při porodu a v šestinedělí.

99 procent úmrtí spadá do rozvojových zemí

"Zpráva ukazuje, že do konce roku 2015 klesne mateřská úmrtnost globálně o 44 procent v porovnání s rokem 1990," řekla koordinátorka gynekologické sekce při WHO Lale Sayová. "Je to obrovský pokrok, ale nevyrovnaný," uvedla dále Sayová, podle níž bylo 99 procent úmrtí matek zaznamenáno v rozvojových zemích.

Zlepšení zdraví mladých matek přitom bylo jedním z osmi rozvojových cílů milénia, které si mezinárodní společenství vytyčilo v roce 2000. Pátým cílem bylo snížení mateřské úmrtnosti o tři čtvrtiny mezi lety 1990 a 2015.

Jen devíti zemím se ale podařilo tohoto cíle dosáhnout. Jsou to Bhútán, Kapverdy, Kambodža, Írán, Laos, Maledivy, Mongolsko, Rwanda a Východní Timor. Dalších 39 zemí dosáhlo "významného pokroku", konstatovala Sayová.

Nejhůře je na tom subsaharská Afrika

Největší pokrok byl zaznamenán v regionu východní Asie, kde ve sledovaném období mateřská úmrtnost klesla o 72 procent.

Nejpostiženějším regionem je subsaharská Afrika, odkud je hlášeno 66 procent všech případů úmrtí mladých matek. I v tomto regionu se ale podařilo mateřskou porodnost snížit o 45 procent z 987 úmrtí na 100 000 porodů v roce 1990 na letošních 546 úmrtí na 100 000 porodů.

Podle studie, kterou zveřejnil britský odborný časopis The Lancet, letos zemřelo 303 000 žen v důsledku komplikací během nebo po těhotenství, porodu nebo během šesti týdnů po porodu.

Globální míra mateřské úmrtnosti je nyní 216 na 100 000 porodů, přičemž v roce 1990 to bylo 385 na 100 000 porodů. V České republice úmrtnost žen v souvislosti s těhotenstvím, porodem a šestinedělím klesá: podle červencového vyjádření ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka k ní dochází v méně než deseti případech na 10 000 narozených dětí.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy