Hovory Trumpa budí pozdvižení. Mexiku pohrozil vysláním vojsk, premiérovi Austrálie položil telefon

ČTK ČTK
2. 2. 2017 9:14
Americký prezident Donald Trump si nedávno telefonoval s mexickým prezidentem Enriquem Peňou Nietem a podle některých zdrojů měl Trump vyhrožovat Mexiku tím, že pokud země nebude zvládat boj se zločinci, zasáhne americká armáda. Trump si nedávno volal i s australským premiérem a v údajně napjatém rozhovoru Austrálii obvinil, že se snaží do Spojených států vyvézt "příští bostonské atentátníky".
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

WashingtonMexiko by podle amerického prezidenta Donalda Trumpa mělo lépe zvládat boj se zločinci, nebo se o ně na mexickém území postarají americké ozbrojené síly. Trump to podle agentury AP řekl v nedávném telefonátu s mexickým prezidentem Enriquem Peňou Nietem, který se týkal především sporné stavby zdi na hranici obou zemí.

Bílý dům i Mexiko popřely, že by Trump v rozhovoru mexickému prezidentovi takto vyhrožoval. CNN později zveřejnila odlišný výňatek z přepisu telefonátu, podle kterého Trump nabídl Peňovi Nietovi pouze pomoc.

"Máte tam dole u vás hromadu špatnejch chlápků. Neděláte dost, abyste je zastavili. Myslím, že vaše armáda se bojí. Naše ne, takže bych ji mohl poslat, aby se o to postarala," řekl Trump podle úryvků z přepisu pátečního telefonátu, které má AP k dispozici.

Není přitom zřejmé, kdo jsou oni lidé, které nedokáže Mexiko zastavit a pro něž Trump již poněkolikáté použil anglicko-španělský výraz "bad hombres". V minulosti takto narážel na drogové kartely, ale se zločinností spojoval i imigranty přicházející do USA nelegálně.

Podobný přepis, podle něhož Trump na Peňu Nieta v telefonátu útočil, přinesla i některá mexická média. Podle mexického ministerstva zahraničí jsou tyto zprávy zcela nepravdivé a rozhovor obou prezidentů se nesl v "konstruktivním duchu".

"Je zcela nepravdivé, že by prezident Spojených států hrozil vysláním jednotek do Mexika," uvedl také mluvčí mexické prezidentské kanceláře Eduardo Sánchez. Tón hovoru Trumpa s Peňou Nietem byl podle něj zdvořilý.

Podle agentury AFP popřel také Bílý dům, že by Trump v rozhovoru se svým mexickým protějškem zmínil možnost vyslání amerických jednotek na území jižního souseda.

Televizní stanice CNN později zveřejnila přepis části rozhovoru obou prezidentů, který se lišil od přepisu, který má k dispozici agentura AP. Podle něj Trump pouze Mexiku nabídl pomoc.

"Máte v Mexiku pár pěkně tvrdých chlápků (hombres), se kterými byste mohli potřebovat pomoc. Jsme ochotni vám pomoci s těmi největšími rybami, musí být ale zneškodněni a vám se zatím moc nedařilo je zneškodňovat," uvedl Trump podle CNN. Jeho nabídka pomoci se údajně vztahovala především na drogové kartely.

Mluvčí mexického prezidenta Sánchez uvedl, že neměl možnost se s přepisem zveřejněným CNN podrobně seznámit, považuje ho ale za "logičtější".

Trump telefonoval i s australským premiérem. "Zdaleka nejhorší", komentoval americký prezident

Trump chce přezkoumat "hloupou dohodu" o přesídlení až 1250 žadatelů o azyl z australských záchytných táborů na ostrovech v Tichém oceánu, kterou země uzavřely ještě v době vlády Baracka Obamy. Trump to uvedl na Twitteru krátce poté, co list The Washington Post (WP) informoval, že americký prezident nedávno předčasně ukončil napjatý telefonický rozhovor s australským premiérem Malcolmem Turnbullem.

Podle listu The Washington Post označil Trump telefonát s australským premiérem za "zdaleka nejhorší", jaký dosud s představiteli cizích zemí vedl. Rozhovor plánovaný původně na hodinu ukončil nový šéf Bílého domu po 25 minutách, uvedl americký list.

Premiér Turnbull uvedl, že nedělní telefonát s Trumpem byl upřímný a otevřený, odmítl ale poskytnout jakékoli bližší informace o "soukromém" hovoru. Skončil podle něj ale ve vší zdvořilosti.

"Věřili byste tomu? Obamova administrativa souhlasila, že přijme tisíce ilegálních imigrantů z Austrálie. Proč? Přezkoumám tuto hloupou dohodu," uvedl Trump na Twitteru.

Dohoda, o které Trump hovořil, se týká asi 1250 žadatelů o azyl, které australské úřady zadržují v zařízeních v ostrovních státech Papua-Nová Guinea a Nauru. USA by na jejím základě měly tyto lidi, mezi nimiž jsou osoby převážně z Afghánistánu, Íránu a Iráku, přijmout na své území. Austrálie na oplátku souhlasila, že přijme migranty, kteří jsou v uprchlických táborech, jež spravují Spojené státy v Kostarice. Jde o osoby prchající před násilím v Guatemale, Hondurasu a Salvadoru.

Trumpovo vyjádření podle agentury Reuters vrhá další stín na dohodu, která byla už beztak v ohrožení kvůli dekretu, který americký prezident minulý týden podepsal. S okamžitou platností jím dočasně pozastavil program USA pro přijímání uprchlíků. Do odvolání rovněž zakázal vstup migrantům ze Sýrie a na 90 dní občanům Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu a Jemenu, tedy zemí s převážně muslimským obyvatelstvem.

Trump podle WP v rozhovoru s Turnbullem označil dohodu za "nejhorší, jaká kdy byla uzavřena", a Austrálii obvinil, že se snaží do Spojených států vyvézt "příští bostonské atentátníky". Narážel tím na teroristický útok na bostonském maratonu v roce 2013, který spáchali čečenští bratři Džochar a Tamerlan Carnajevové, kteří v USA žili několik let.

 

Právě se děje

Další zprávy