"Máte moji krev na rukou." Polák, který se podpálil na protest proti vládě, bojuje o život

Zahraničí Zahraničí
20. 10. 2017 15:24
Čtyřiapadesátiletý Polák, který se ve čtvrtek odpoledne podpálil v centru Varšavy na protest proti politice pravicové vlády, bojuje v nemocnici o život. Podle lékařů má popáleniny na 60 procentech těla a jeho stav je velmi vážný. Muž z jihu Polska protestoval v hlavním městě proti "porušování zásad demokracie a ústavy" koaliční vlády pod vedením strany Právo a spravedlnost (PiS). Její politici nechtějí případ komentovat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Varšava - Polská policie už zná totožnost muže, který se ve čtvrtek navečer pokusil upálit v centru Varšavy.

Jde o 54letého obyvatele obce Niepołomice v Malopolském vojvodství, zhruba třicet kilometrů od Krakova na jihu Polska.

Totožnost muže podle polského zpravodajského portálu Onet.pl potvrdila jeho rodina. Muž se zabýval organizací firemních školení.

Okolnosti tohoto radikálního politického protestu policie zatím zjišťuje. "Zkoumáme zadržené předměty a vyslýcháme svědky," řekl serveru lakonicky Robert Koniuszy z varšavské policie.

Dopis na rozloučenou 

Ve čtvrtek kolem 16.30 odpoledne se muž v centru Varšavy nejprve polil hořlavinou a posléze zapálil.

Hasit ho začala ochranka varšavského Paláce kultury a vědy (PKiN), podle policie pravděpodobně oblečením a hasícími přístroji.

I přesto muž utrpěl velmi těžké popáleniny a po převozu do nemocnice je stále v kritickém stavu.

Muž nechal u místa protestu kopie dopisu, který se těsně před sebeupálením pokoušel rozdávat kolemjdoucím. Jeho text už se objevil na polském internetu.

"Chtěl bych, aby si předseda Práva a spravedlnosti a celá elita této strany uvědomili, že moje smrt s nimi přímo souvisí a mají moji krev na rukou. Vyzývám všechny Polky a Poláky, tedy ty, kteří rozhodují o vládě v Polsku, aby se postavili tomu, co dělá současná vláda a proti čemu protestuji," píše se v dopise citovaném polským portálem Onet.

Muž protestoval proti "omezování občanských svobod vládou", "porušování zásad demokracie a ústavy" a proti likvidaci "Ústavního soudu a nezávislé justice".

"Miluji svobodu nade vše. Proto jsem se rozhodl upálit a doufám, že moje smrt pohne svědomím," dodal.

Důvody (zatím) neznámé

Podle polského rádia RMF FM se muž několik let léčil kvůli depresím. Policie ani rodina 54letého Poláka to ale zatím nepotvrdily.

Polská vláda odmítla čin komentovat. Odmítavé reakce některých pravicových novinářů, publikované na internetu, ale vzbudily bouřlivou diskusi.

"Dopis toho nešťastníka od PKiN (Paláce kultury a vědy - pozn. red.) nenechává nikoho na pochybách. Jsou v něm celé fráze propagandistického řevu PO-N (opoziční polské Občanské platformy a strany Nowoczesna - pozn red.)," napsal na Twitteru známý polský pravicový publicista Rafal Ziemkiewicz.

Řada kolegů ho vyzvala, aby v podobných případech "raději mlčel". Na místě neštěstí začali lidé už ve čtvrtek večer klást květiny.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy