Dokonalý zrak a pár rozhodujících sekund. Takto Ukrajinci sestřelují ruské letouny

Rádio Svobodná Evropa pru Rádio Svobodná Evropa, pru
23. 11. 2022 16:00
Těžké boje se na ukrajinské frontě nadále svádějí o kontrolu nad městem Bachmut v Doněcké oblasti. Ruské síly v regionu pokračují v útočných akcích a podnikají četné letecké nálety. Podívejte se na reportáž Rádia Svobodná Evropa, kde ukrajinští vojáci popisují, jak brání své nebe pomocí přenosných systémů protivzdušné obrany, takzvaných manpadů.
RFE - ukrajinští vojáci popisují, jak sestřelují ruské letouny v okolí Bachmutu | Video: Rádio Svobodná Evropa

"Spatříte letadlo, otočíte tímto spínačem, namíříte na něj, zachytí to signál a vyletí raketa. To je všechno," popisuje jeden z vojáků reportérovi Marjanu Kušnirovi, který navštívil ukrajinské jednotky na místě bojů v Bachmutu. Vojáci zdůrazňují, že aby byli s manpady úspěšní, musí být jejich reakce velice rychlé a soustředěné.

"Od okamžiku, kdy uslyšíte zvuk, do okamžiku, kdy zareagujete, máte doslova tři až pět sekund na to, abyste vyběhli a hodili si manpad na rameno," popisuje další z bojovníků. "A také musíte mít dokonalý zrak a sluch, abyste našli cíl na vzdálenost tří až pěti kilometrů," dodává.

Mezi jejich hlavní cíle patří s přenosnými systémy protivzdušné obrany, které mohou vážit až 18 kilogramů, hlavně ruské stíhací bombardéry Su-20 či vrtulníky jako Mi-8 nebo Mi-24. V posledních dnech se podle ukrajinských vojáků letecké útoky v oblasti objevují i několikrát denně.

"Přilétnou ke kontaktní linii, zvednou čumák letounu, zaútočí a snaží se co nejrychleji opustit nebezpečnou zónu," popisuje člen ukrajinských jednotek. "To znamená, že doba, po kterou je můžeme vidět, se zkracuje na 10 až 15 sekund. A během této doby musíme vyběhnout, namířit zbraň na cíl a odpálit střelu," dodává.

Ruská palba zabila během úterý u Bachmutu jednoho civilistu, dalších osm bylo v oblasti zraněno. Podle britských zpravodajských služeb může Rusko své jednotky, které nedávno stáhlo z Chersonské oblasti, přesunout právě do regionu Bachmutu, uvádí Rádio Svobodná Evropa.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Běloruští advokáti hájící Cichanouského a Kalesnikavovou přišli o licenci

Dva běloruští advokáti, kteří obhajovali známé opoziční tváře včetně Maryji Kalesnikavové nebo Sjarheje Cichanouského, přišli o licenci, uvedl nezávislý běloruský portál Zerkalo. Advokáti nemohou pokračovat v činnosti nebo navštěvovat uvězněné opoziční aktivisty.

Advokáta Uladzimira Pylčanku, který hájil Kalesnikavovou, vyloučila rada minského kolegia advokátů, sdělil na sociálních sítích opoziční politik Viktar Babaryka. Pylčanka tak podle něj nebude moci za Kalesnikavovou docházet. Kalesnikavová v prezidentských volbách v roce 2020 podporovala hlavní opoziční kandidátku Svjatlanu Cichanouskou. Nyní si odpykává 11letý trest odnětí svobody. V minulých dnech prodělala operaci a byla na ARO.

O možnost vykonávat advokátní činnost přišel také Viktar Mackevyč, obhájce známého blogera a manžela Cichanouské Sjarheje Cichanouského. Ten byl v minulém roce odsouzen k 18 letům vězení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy