Dokonalý zrak a pár rozhodujících sekund. Takto Ukrajinci sestřelují ruské letouny

Rádio Svobodná Evropa pru Rádio Svobodná Evropa, pru
23. 11. 2022 16:00
Těžké boje se na ukrajinské frontě nadále svádějí o kontrolu nad městem Bachmut v Doněcké oblasti. Ruské síly v regionu pokračují v útočných akcích a podnikají četné letecké nálety. Podívejte se na reportáž Rádia Svobodná Evropa, kde ukrajinští vojáci popisují, jak brání své nebe pomocí přenosných systémů protivzdušné obrany, takzvaných manpadů.
RFE - ukrajinští vojáci popisují, jak sestřelují ruské letouny v okolí Bachmutu | Video: Rádio Svobodná Evropa

"Spatříte letadlo, otočíte tímto spínačem, namíříte na něj, zachytí to signál a vyletí raketa. To je všechno," popisuje jeden z vojáků reportérovi Marjanu Kušnirovi, který navštívil ukrajinské jednotky na místě bojů v Bachmutu. Vojáci zdůrazňují, že aby byli s manpady úspěšní, musí být jejich reakce velice rychlé a soustředěné.

"Od okamžiku, kdy uslyšíte zvuk, do okamžiku, kdy zareagujete, máte doslova tři až pět sekund na to, abyste vyběhli a hodili si manpad na rameno," popisuje další z bojovníků. "A také musíte mít dokonalý zrak a sluch, abyste našli cíl na vzdálenost tří až pěti kilometrů," dodává.

Mezi jejich hlavní cíle patří s přenosnými systémy protivzdušné obrany, které mohou vážit až 18 kilogramů, hlavně ruské stíhací bombardéry Su-20 či vrtulníky jako Mi-8 nebo Mi-24. V posledních dnech se podle ukrajinských vojáků letecké útoky v oblasti objevují i několikrát denně.

"Přilétnou ke kontaktní linii, zvednou čumák letounu, zaútočí a snaží se co nejrychleji opustit nebezpečnou zónu," popisuje člen ukrajinských jednotek. "To znamená, že doba, po kterou je můžeme vidět, se zkracuje na 10 až 15 sekund. A během této doby musíme vyběhnout, namířit zbraň na cíl a odpálit střelu," dodává.

Ruská palba zabila během úterý u Bachmutu jednoho civilistu, dalších osm bylo v oblasti zraněno. Podle britských zpravodajských služeb může Rusko své jednotky, které nedávno stáhlo z Chersonské oblasti, přesunout právě do regionu Bachmutu, uvádí Rádio Svobodná Evropa.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy