Dokonalý zrak a pár rozhodujících sekund. Takto Ukrajinci sestřelují ruské letouny

Rádio Svobodná Evropa pru Rádio Svobodná Evropa, pru
23. 11. 2022 16:00
Těžké boje se na ukrajinské frontě nadále svádějí o kontrolu nad městem Bachmut v Doněcké oblasti. Ruské síly v regionu pokračují v útočných akcích a podnikají četné letecké nálety. Podívejte se na reportáž Rádia Svobodná Evropa, kde ukrajinští vojáci popisují, jak brání své nebe pomocí přenosných systémů protivzdušné obrany, takzvaných manpadů.
RFE - ukrajinští vojáci popisují, jak sestřelují ruské letouny v okolí Bachmutu | Video: Rádio Svobodná Evropa

"Spatříte letadlo, otočíte tímto spínačem, namíříte na něj, zachytí to signál a vyletí raketa. To je všechno," popisuje jeden z vojáků reportérovi Marjanu Kušnirovi, který navštívil ukrajinské jednotky na místě bojů v Bachmutu. Vojáci zdůrazňují, že aby byli s manpady úspěšní, musí být jejich reakce velice rychlé a soustředěné.

"Od okamžiku, kdy uslyšíte zvuk, do okamžiku, kdy zareagujete, máte doslova tři až pět sekund na to, abyste vyběhli a hodili si manpad na rameno," popisuje další z bojovníků. "A také musíte mít dokonalý zrak a sluch, abyste našli cíl na vzdálenost tří až pěti kilometrů," dodává.

Mezi jejich hlavní cíle patří s přenosnými systémy protivzdušné obrany, které mohou vážit až 18 kilogramů, hlavně ruské stíhací bombardéry Su-20 či vrtulníky jako Mi-8 nebo Mi-24. V posledních dnech se podle ukrajinských vojáků letecké útoky v oblasti objevují i několikrát denně.

"Přilétnou ke kontaktní linii, zvednou čumák letounu, zaútočí a snaží se co nejrychleji opustit nebezpečnou zónu," popisuje člen ukrajinských jednotek. "To znamená, že doba, po kterou je můžeme vidět, se zkracuje na 10 až 15 sekund. A během této doby musíme vyběhnout, namířit zbraň na cíl a odpálit střelu," dodává.

Ruská palba zabila během úterý u Bachmutu jednoho civilistu, dalších osm bylo v oblasti zraněno. Podle britských zpravodajských služeb může Rusko své jednotky, které nedávno stáhlo z Chersonské oblasti, přesunout právě do regionu Bachmutu, uvádí Rádio Svobodná Evropa.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Stržená trolej přerušila provoz tramvají v Holešovicích

Porucha trakčního vedení přerušila v Praze kolem 21:30 provoz tramvají mezi zastávkami Výstaviště a Nádraží Holešovice. Provoz je ale omezen téměř v celých Holešovicích. Podle webu dopravního podniku by provoz pěti tramvajových linek mohl být v postiženém úseku obnoven zhruba hodinu po půlnoci.

Poruchu na troleji způsobil podle dopravního podniku nadměrný náklad. "Náhradní doprava není zavedena z důvodu neprůjezdnosti úseku," uvedl dopravce. Zároveň vyzval cestující, aby využili linku metra C do stanice Vltavská.

Tramvaje linek 1, 6, 17, 25 a 36 jezdí odklonem. Linky 1, 6 a 25 jsou odkloněny přes Těšnov a Invalidovnu, linka 17 přes Karlín a dále na Palmovku a Vychovatelnu. Linka 36 jezdí přes Florenc, Invalidovnu, Palmovku a Vychovatelnu.

před 6 hodinami

Dubovská se poprvé v sezoně nevešla do dvacítky

Lyžařka Martina Dubovská obsadila ve slalomu v americkém Killingtonu dvaadvacátou příčku a poprvé v této sezoně Světového poháru se nevešla do první dvacítky. První výhru ve slalomu v elitním seriálu mohla oslavit Švýcarka Wendy Holdenerová, která byla před dnešním závodem už třicetkrát na stupních vítězů, ale nikdy nezvítězila. Tentokrát se podělila o první příčku se Švédkou Annou Swennovou Larssonovou, pro niž to byla rovněž vítězná slalomová premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy