Dokonalý zrak a pár rozhodujících sekund. Takto Ukrajinci sestřelují ruské letouny

Rádio Svobodná Evropa pru Rádio Svobodná Evropa, pru
23. 11. 2022 16:00
Těžké boje se na ukrajinské frontě nadále svádějí o kontrolu nad městem Bachmut v Doněcké oblasti. Ruské síly v regionu pokračují v útočných akcích a podnikají četné letecké nálety. Podívejte se na reportáž Rádia Svobodná Evropa, kde ukrajinští vojáci popisují, jak brání své nebe pomocí přenosných systémů protivzdušné obrany, takzvaných manpadů.
RFE - ukrajinští vojáci popisují, jak sestřelují ruské letouny v okolí Bachmutu | Video: Rádio Svobodná Evropa

"Spatříte letadlo, otočíte tímto spínačem, namíříte na něj, zachytí to signál a vyletí raketa. To je všechno," popisuje jeden z vojáků reportérovi Marjanu Kušnirovi, který navštívil ukrajinské jednotky na místě bojů v Bachmutu. Vojáci zdůrazňují, že aby byli s manpady úspěšní, musí být jejich reakce velice rychlé a soustředěné.

"Od okamžiku, kdy uslyšíte zvuk, do okamžiku, kdy zareagujete, máte doslova tři až pět sekund na to, abyste vyběhli a hodili si manpad na rameno," popisuje další z bojovníků. "A také musíte mít dokonalý zrak a sluch, abyste našli cíl na vzdálenost tří až pěti kilometrů," dodává.

Mezi jejich hlavní cíle patří s přenosnými systémy protivzdušné obrany, které mohou vážit až 18 kilogramů, hlavně ruské stíhací bombardéry Su-20 či vrtulníky jako Mi-8 nebo Mi-24. V posledních dnech se podle ukrajinských vojáků letecké útoky v oblasti objevují i několikrát denně.

"Přilétnou ke kontaktní linii, zvednou čumák letounu, zaútočí a snaží se co nejrychleji opustit nebezpečnou zónu," popisuje člen ukrajinských jednotek. "To znamená, že doba, po kterou je můžeme vidět, se zkracuje na 10 až 15 sekund. A během této doby musíme vyběhnout, namířit zbraň na cíl a odpálit střelu," dodává.

Ruská palba zabila během úterý u Bachmutu jednoho civilistu, dalších osm bylo v oblasti zraněno. Podle britských zpravodajských služeb může Rusko své jednotky, které nedávno stáhlo z Chersonské oblasti, přesunout právě do regionu Bachmutu, uvádí Rádio Svobodná Evropa.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Zemřel fotograf František Dostál, proslul souborem Letní lidé z říční plovárny

Ve věku 84 let zemřel toto pondělí fotograf František Dostál, dokumentarista a reportér, který zachycoval absurditu všedního dne i neobyčejných setkání. Informovala o tom jeho partnerka Alena Vykulilová. Dostálovým nejslavnějším souborem je kolekce Letní lidé, který vytvořil mezi roky 1968 až 1990 ve Zlenicích na řece Sázavě. Dokumentoval v něm přes dvě desítky let rekreace obyčejných lidí na říční plovárně.

František Dostál se narodil roku 1938 v pražských Vršovicích, které se také staly jeho prvotní inspirací. Fotit začal v 60. letech, publikoval v řadě periodik. Námětem jeho tvorby byli především lidé pražských ulic a posázavští trampové, k nimž sám patřil. Pro jeho dílo byl typický jemný humor, často těžící z absurdních setkání nesourodých prvků na jednom obrazu.

Přestože se Dostál fotografii věnoval výhradně jako amatér, patří se svými více než 20 knižními tituly, bezpočtem novinových a magazínových ilustrací i bezmála 70 výstavami k nejpublikovanějším českým fotografům.

Studoval na průmyslové škole strojnické v letech 1953 až 1957, kde se poprvé seznámil s fotografií. V mládí byl aktivním sportovcem. Jako dorostenec se stal držitelem československého rekordu ve sprinterské štafetě a skákal do výšky. Téměř do důchodu pracoval jako konstruktér obráběcích strojů ve firmě Škoda Plzeň se sídlem v Praze.

Za výstavní aktivitu se stal členem mnoha fotoklubů - v Argentině, Brazílii, Jugoslávii, Německu, Polsku, Velké Británii, získal řadu čestných titulů a více než stovku ocenění. Roku 2008 obdržel cenu ministerstva kultury za celoživotní přínos amatérské fotografii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy