Maso s dioxinem prodali Němci do Česka i Polska

ČTK ČTK
13. 1. 2011 21:05
Oznámilo to ministerstvo zdravotnictví spolkové země Sasko-Anhaltsko
Prasata na ekologické farmě v Germeringu, ilustrační snímek
Prasata na ekologické farmě v Germeringu, ilustrační snímek | Foto: Reuters

* Do textu jsme nově doplnili vyjádření Státní veterinární správy a Českého svazu zpracovatelů

Berlín/Hannover - Vepřové maso z německého chovu kontaminované rakovinotvorným dioxinem bylo začátkem ledna zčásti prodáno i do Česka a Polska, zčásti se ještě vyšetřuje, kde skončilo.

Oznámilo to ve čtvrtek ministerstvo zdravotnictví spolkové země Sasko-Anhaltsko, které citovala agentura AFP. Agentura dodává, že toto maso bylo už očividně dávno zkonzumováno.

Nadlimitní množství dioxinu ve vepřovém mase vyšlo v Německu najevo v úterý.

Maso pocházelo z výkrmny v dolnosaském okrese Verden, odkud bylo od začátku do konce prosince dodáno na jatka ve Weissenfelsu ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko 180 vepřů. "Výkrmna byla uzavřena začátkem ledna, jateční podnik Tönnies byl ale o přítomnosti dioxinu v těle zvířat informován až 11. ledna," napsala agentura AFP.

Maso ze 35 vepřů, přivezených na jatka 30. prosince, bylo prodáno jednomu podniku v Polsku a dvěma dalším zpracovatelům v České republice, sdělilo v dnešní tiskové zprávě zemské ministerstvo zdravotnictví v Magdeburku.

Jak dále zemský úřad uvedl, o získaných poznatcích informuje spolkový úřad pro ochranu spotřebitelů a nezávadnost potravin, který předává informace jednotlivým spolkovým zemím i cizím státům, kam bylo kontaminované maso dodáno.

Česko vyčkává

České úřady přijmou konkrétní opatření, až budou znát podrobnosti.

Fakta:

  • Aféra s dioxinem vypukla v Německu na přelomu roku.
  • Ukázalo se, že výrobce krmných tuků ze severu země používal k jejich produkci látky určené výhradně k technickým účelům, například k výrobě papíru.
  • Na trh dodal až 3000 tun dioxinem kontaminovaného tuku, který mohl zamořit až 150 tisíc tun krmiva pro hospodářská zvířata. Německé testy zatím prokázaly výskyt této nebezpečné látky ve vejcích a v mase nosnic a prasat.

"Němečtí odborníci soudí, že dávka dioxinu obsažená v kontaminovaných potravinách není nebezpečná pro zdraví spotřebitelů," řekl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. "Do této chvíle jsme z Německa neobdrželi žádnou oficiální zprávu, takovýmto způsobem se nekomunikuje. Pokud obdržíme konkrétní informaci, můžeme tu dotyčnou zásilku dohledat."

Podle něho má veterinární autorita dotyčné země při zjištění jakéhokoliv problému informaci vložit do takzvaného systému rychlého varování, což se nestalo.

Ačkoliv veterinární správa v Česku dosud nedostala oficiální informaci, neznamená to, že bude nečinná.

"Pakliže tato informace už byla vypuštěna, znamená to pro SVS nečekat a pídit se, jestli se to opravdu zakládá na pravdě nebo je to nějaký předpoklad německého ministerstva zdravotnictví. Do konce měsíce odebíráme vzorky z masa pocházející z těch oblastí, kde byly nějaké problémy z jištěny, bez ohledu na to, jestli směřovaly přes Německo či Polsko," řekl Duben.

Předseda Českého svazu zpracovatelů masa Jaromír Kloud na dotaz ČTK dodal, že budou žádat vysvětlení po Státní veterinární správě, ale že se tomu v podstatě nedá zabránit. "Hranice jsou volné, obchodují soukromé firmy," řekl večer ČTK.

Polsko je zaskočeno

Polské úřady reagovaly prohlášením, že jsou danou informací "veskrze překvapeny".

"Žádnou takovou informaci jsme nedostali," řekl představitel polské veterinární správy Janusz Zwiazek.

 

Právě se děje

Další zprávy