Maskují Rusové potupu? Video cupuje verzi o dobrovolném opuštění Hadího ostrova

Video bb Video, bb
30. 6. 2022 15:10
"Ruské ozbrojené síly jako gesto dobré vůle ukončily své úkoly na Hadím ostrově a stáhly posádku," hlásal ve čtvrtek do světa mluvčí Putinovy armády Igor Konašenkov. Jako odpověď vydali Ukrajinci video se záběry z minulého týdne, jak svůj malý, ale strategický ostrov v Černém moři silně ostřelovali. Jmenovitě si přitom pochválili i houfnici vlastní výroby jménem Bohdana.
Maskují Rusové potupu? Video cupuje jejich verzi o dobrovolném opuštění Hadího ostrova. | Video: Asociated Press, Aktuálně.cz/Facebook/CinC AF of Ukraine

"Nevydrželi počasí - země jim hořela pod nohama, moře se vařilo, vzduch byl příliš horký. P.S. Ruské válečné lodě, jděte do pr…!" napsalo na Twitter po stažení Rusů ukrajinské ministerstvo obrany. Podle něj donutily Rusy utéct dovednosti ukrajinské armády, moderní ukrajinské zbraně a vybavení od západních partnerů.

"Okupanti nemohli odolat palbě našeho dělostřelectva, raketovým a leteckým útokům. Velká poklona patří konstruktérům a výrobcům ukrajinské samohybné houfnice Bohdana, která sehrála důležitou roli při osvobození ostrova," napsalo zase na svůj facebookový účet velení ukrajinské armády, které už v pondělí hlásilo, že vojáci zasáhli druhý ruský raketový systém umístěný na ostrově.

V krátkém příspěvku na Telegramu velení operace Jih uvedlo, že po noční akci "nepřítel spěšně evakuoval zbytky posádky ve dvou motorových člunech a pravděpodobně opustil ostrov".

Rusko ale podává poněkud odlišný popis událostí. Konašenkov tvrdil, že jeho země opuštěním ostrova, kde vojáci splnili úkol, dala světovému společenství najevo, že Rusko nebrání snahám OSN o zorganizování humanitárního koridoru pro vývoz zemědělských produktů z Ukrajiny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 36 minutami

Část pražského metra A zastavila nehoda, soupravy nejezdí mezi Náměstím Míru a Želivského

Kvůli nehodě soupravy je obousměrně zastavený provoz na lince metra A mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru. Předpoklad obnovení provozu je zhruba v 08:30, uvádí pražský dopravník podnik na webu. Ve zbylých dvou úsecích linky A jezdí metro normálně.

Kvůli blíže neupřesněné dopravní nehodě vlaku metra byl provoz části linky A zastaven v 04:40. Dopravní podnik žádá cestující, aby v úseku mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru použili povrchovou dopravu.

Mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař zůstal provoz metra zachovaný bez omezení, stejně jako mezi Náměstím Míru a konečnou Nemocnice Motol.

Dopravní podnik původně odhadoval, že se metro po celé délce linky A rozjede kolem 06:30. Později čas pravděpodobného zprovoznění odložil o dvě hodiny.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Lidí nově nakažených covidem v Česku dál ubývá

Letošní letní vlna covidu-19 v Česku dál slábne. Počty lidí nově nakažených covidem klesají v mezitýdenním srovnání 14. den v řadě. Ve středu do statistik na webu ministerstva zdravotnictví přibylo 2203 nových případů, o 468 méně než ve stejný den předchozího týdne. Nižší byl i počet podezření na opakovanou nákazu. Za týden klesl o 90 na 866 případů.

Za posledních sedm dní testy v Česku odhalily 121 nových případů covidu-19 v přepočtu na 100 000 obyvatel. Je to nejnižší hodnota za poslední více než tři týdny.

Nejvíce se nový typ koronaviru šíří v Praze s incidenčním číslem 153. Naopak na Vysočině připadá na 100 000 obyvatel 93 případů za posledních sedm dní. Nižší týdenní incidenci než 100 vykazuje ještě Plzeňský, Karlovarský a Jihočeský kraj.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Severokorejský vůdce oznámil, že KDLR vyhrála nad covidem. Oficiální bilance je 74 mrtvých

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ohlásil vítězství v boji proti koronaviru a nařídil, aby byla zrušena nepřísnější protiepidemická opatření, která byla zavedena v květnu. Jeho sestra uvedla, že nemoc sám prodělal. S odkazem na severokorejská státní média o tom informuje agentura Reuters.

Severokorejské úřady nesdělily, kolik případů nákazy koronavirem se v zemi potvrdilo. Od 29. července ale země nehlásila žádná podezření na nové případy. Mezinárodní humanitární organizace přitom opakovaně upozorňovaly, že země má omezené testovací kapacity.

Kim podle KCNA řekl, že oficiální bilance 74 mrtvých představuje ve srovnání se situací v jiných zemích "bezprecedentní zázrak". Severní Korea místo potvrzených případů koronaviru hlásila počet osob s příznaky horečky. Denní bilance těchto případů dosáhla vrcholu 15. května, kdy jich bylo více než 392 920. To přimělo zdravotnické odborníky varovat před nevyhnutelnou krizí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při útoku islamistů v Mali zemřelo 42 vojáků, země vyhlásila třídenní státní smutek

Dvaačtyřicet malijských vojáků přišlo o život a dalších 22 jich bylo zraněno při nedělním útoku u města Tessit na severu Mali.Ve středu to oznámily úřady této západoafrické země, útok připsaly místní odnoži teroristické skupiny Islámský stát. V zemi od středy platí třídenní státní smutek. Informují o tom světové agentury.

Jednalo se o jeden z největších útoků na malijskou armádu za poslední roky. Vojáci podle prohlášení při několik hodin trvajících bojích zabili 37 ozbrojenců. Armáda původně informovala o 17 zabitých vojácích a devíti pohřešovaných.

V Mali panuje špatná bezpečnostní situace od roku 2012, v zemi vládne vojenská junta, která v roce 2020 svrhla demokratickou vládu, částečně kvůli frustraci z její neschopnosti zastavit násilí. Vládnoucí junta se odvrátila od tradičního spojence a bývalé koloniální mocnosti Francie a přiklání se k Rusku, podle západních informací působí v Mali ruští žoldnéři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy