Masakr. Všude byla krev a těla, slzy, křik a panika. Svědci popisují noční teror v Paříži

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
14. 11. 2015 9:38
Masakr. Krev, křik, slzy a panika. Tak popisují noční teror obyvatelé Paříže. Teroristé útočili na šesti místech, mrtvých je přes 120, zraněných dvě stovky. Nejvíce obětí si vyžádal útok v koncertní síni Bataclan, skoro devět desítek. "Vypadalo to jako bojiště, všude byla krev, všude byla těla," popisuje ještě se třesoucím se hlasem 57letý Marc Coupris. Někteří návštěvníci klubu si nejprve mysleli, že jde o nahranou součást koncertu. Nemohli uvěřit vlastním očím. "Myslím si, že se to domnívala spousta lidí. Pak ale začali střílet," uvedl jeden ze svědků. Teroristické útoky ve francouzské metropoli byly zřejmě koordinované. Osm teroristů je po smrti. Sedm z nich ze zabilo samo.
Při útocích zemřelo přes 120 lidí.
Při útocích zemřelo přes 120 lidí. | Foto: ČTK

Paříž - "Byl to masakr," popisuje ještě se třesoucím se hlasem 57letý Marc Coupris. Na tuto noc v Paříži nikdy nezapomene. Sám byl jedním z rukojmích v koncertní síni Bataclan, kde při teroristickém útoku zemřelo skoro 90 lidí.

Teroristé ve francouzské metropoli útočili celkem na šesti místech. Mrtvých je přes 120, zraněných okolo dvou stovek.

"Vypadalo to jako bojiště, všude byla krev, všude byla těla. Byl jsem na té vzdálenější straně místnosti, když střelba začala. Vypadalo to, že jsou tam nejméně dva střelci. Stříleli z balkónu," svěřil se Coupris serveru The Guardian. V klubu byl s patnácti přáteli.

"Všichni tápali po zemi. Ležel jsem na zemi, na mně byl nějaký muž. Další stál vedle mě u zdi. Zůstali jsme tak. Nejdřív jsme byli potichu. Nevím, jak dlouho jsme tak zůstali, připadalo mi to jako věčnost," pokračoval.

"Před očima se mi odvíjela poslední hodinka. Myslel jsem si, že je to konec. Myslel jsem si, že je po mně. Byl jsem vyděšený. Všichni jsme museli myslet na to samé. Nakonec, když dovnitř vešlo několik policistů, pomalu jsme se začali dívat vzhůru. Krev byla úplně všude. Policie nám řekla, ať utíkáme," zakončil Coupris.

"Připadalo mi to jako film"

V klubu, kde k masakru několika desítek lidí došlo, byl i novinář rádia Evropa 1 Julian Pearce. Střelba podle něj trvala asi 10 nebo 15 minut. Útočníci si stihli i několikrát přebít zbraně. Jediné, co kromě létajících kulek slyšel, byly zděšené výkřiky z davu. Podle dalšího svědka útočníci křičeli "Alláh akbar“.

"Připadalo mi to jako film," vzpomíná žena, která byla v klubu s přáteli. Její kamarád Jérome Boucer doplňuje, že než mu došla závažnost situace, myslel si, že jde o součást přestavení. Že jde o součást koncertní choreografie. "Myslím si, že se to domnívala spousta lidí. Pak ale začali střílet. Myslím, že jsem zahlédl nejméně dva lidi. Pak jsem utekl," popsal serveru.

Mapa útoků.
Mapa útoků. | Foto: Aktuálně.cz

"Soused nás pustil k sobě do bytu"

"Lidé se vrhali na zem, ale (útočníci) prostě začali náhodně střílet i na lidi na zemi. V tu chvíli jsem si pomyslel, že se musíme dostat pryč. Byli jsme asi pět metrů od pódia. Schovali jsme se za reproduktor a pak jsme utekli do backstage do šaten. Běželi jsme po schodech nahoru a pořád jsme slyšeli střelbu, znovu a znovu. Někdo pak silou otevřel dveře na střechu," popisuje 49letý Frédéric Nowak. Zvedne přitom tričko Boston Celtic, aby ukázal zranění na hrudníku.

"Muž ze sousední budovy nás pustil k sobě do bytu. Bylo nás tam čtyřicet. Slyšeli jsme střelbu. Pak jsme slyšeli rány z policejního útoku. Syn se mi ztratil, byl v jiném bytě. Musím ho najít," uvedl zoufale muž.

Lidé vybíhající z nočního klubu se v panice nahrnuli i do vedlejšího baru. "Všude byla panika, řev, byli celí od krve. Lidé měli panické záchvaty. Bylo to strašné," vypráví žena, která seděla v blízkém baru v okamžiku, kdy se dovnitř začali hrnout lidé z Bataclanu. "Všude bylo tolik těl," popisoval noční události muž, který také v šoku běžel co nejdál od klubu.

Teroristické útoky ve francouzské metropoli byly zřejmě koordinované. Osm teroristů je po smrti. Sedm z nich zemřelo po odpálení výbušnin, které měli připevněné kolem těla. Jednoho útočníka policie zastřelila.

Těla ležela na ulici, zakrytá prostěradly

Další z teroristických útoků se odehrál v ulici de Charonne. Ozvaly se tři nebo čtyři dávky, pak jednotlivé výstřely, cituje svědky ČTK. "Všude byla krev, na zemi lidé... Nevím, jestli byli mrtví, jsem ještě v šoku," řekl jeden z kolemjdoucích.

Obyvatel ulice zveřejnil na Twitteru snímek pořízený z okna jeho bytu. Na zemi jsou vidět mrtvá těla zakrytá prostěradly.

"Šel jsem si něco koupit a viděl jsem s hrůzou těla na chodníku. Lidé z oken házeli prostěradla, aby je mohli zakrýt... Je to jako za války," uvedl podle Le Figaro mladík, který bydlí vedle ulice de Charonne.

Zavřeni na stadionu

Útoky proběhly i u stadionu Stade de France, kde se právě hrál zápas Francie-Německo. Když se ozvaly exploze, diváci sebou škubli, ale nechápali ještě závažnost toho, co se děje. Prezidenta odvezla ochranka, zápas pokračoval, i když okolí stadionu bylo uzavřeno. Po zápase byli vystrašení diváci na ploše, sledovali své telefony a snažili se vyhnout panice, informoval deník Le Figaro.

"Asi 25 minut po začátku jsme slyšeli exploze. Normálně se pokračovalo. Myslel jsem, že to je vtip," řekl 37letý Ludovic Klein z Limoges, který byl na zápase s desetiletým synem. "Evakuace proběhla v klidu," dodal.

Francouzská zpravodajská televize iTele přinesla rozhovor s mužem, který byl poblíž stadionu Stade de France, když se ozvaly výbuchy. Ukázal poškozený telefon, který mu prý zachránil život, když zachytil šrapnel z nálože.

Slzy, křik a panika

Dva zaměstnanci restaurace s rychlým občerstvením McDonald's na rohu ulic de la Fontaine-au-Roi a Faubourg-du-Temple vyprávějí, že ke střelbě došlo hned vedle bufetu. Na zemi byli prý mrtví lidé, všude slzy, křik, panika. Zaměstnanci utekli do prvního patra. Podle nich útok trval nejvýš minutu a půl.

"Byl jsem naproti v řeckém bufetu, když přišel muž a začal střílet na lidi na zahrádce restaurace," řekl další svědek. "Vešel do vedlejšího baru a když vyšel, viděl jsem na zemi mrtvá těla... Zasaženi byli i dva lidé v autě," dodal.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Vlna veder a sucha může zhoršit potravinovou krizi v KLDR

Severní Korea čelí v souvislosti s vlnou veder a sucha zemědělským škodám. Pravděpodobně to prohloubí potravinovou krizi v zemi, informovala s odvoláním na státní média agentura Kjódó.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v červnu přiznal, že země čelí nejhoršímu nedostatku potravin za více než deset let. K "napjaté situaci" přispívají kromě počasí i mezinárodní sankce a závislost Severní Koreje na Číně, se kterou kvůli šíření koronaviru uzavřela hranice ještě neprodyšněji než dříve.

Úhrn srážek činil v zemi od začátku roku do poloviny července 21,2 milimetru, což je přibližně čtvrtina průměru a druhá nejnižší hladina v záznamech meteorologických pozorování po roce 1981, uvedla oficiální Korejská centrální tisková agentura. Teploty dosahují v některých oblastech až 35 stupňů Celsia, v důsledku čehož vysychají tisíce hektarů rýžových a kukuřičných polí, které jsou v Severní Koreji jedním z hlavních zdrojů potravy.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Evropská unie dala Google dva měsíce na zlepšení vyhledávání hotelů a letů

Evropská unie dala americké internetové společnosti Google dva měsíce na to, aby zlepšila vyhledávání hotelů a letů, a také aby vysvětlila, jak výsledky hledání řadí. Jinak jí hrozí sankce. Oznámila to Evropská komise (EK) a evropské úřady na ochranu spotřebitele. Praktiky nejpopulárnějšího vyhledávače na světě, který firma provozuje, dlouho vyšetřují antimonopolní úřady po celém světě. Některé z nich už mu vyměřily vysoké pokuty.

"Spotřebitelé v EU nemohou být při plánování dovolených uváděni v omyl. Musíme jim umožnit, aby se mohli rozhodovat na základě transparentních a nezaujatých informací," řekl podle agentury Reuters evropský komisař pro spravedlnost Didier Reynders.

Google v reakci uvedl, že vítá dialog a ubezpečil, že s Evropskou komisí a spotřebitelskými úřady úzce spolupracuje. Ty si vyhradily, že pokud jeho návrhy na zlepšení nebudou dostatečné, budou se věcí dále zabývat a mohou přijít i se sankcemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy