Útočník z Mnichova vraždil zbraní z Česka či Slovenska, koupil ji na webu. Masakr plánoval celý rok

Reuters ČTK Reuters, ČTK
Aktualizováno 24. 7. 2016 23:49
Mladík, který v pátek zastřelil v německém Mnichově devět lidí a poté obrátil zbraň proti sobě, plánoval svůj čin celý rok. Podle vyšetřovatelů to dokazují dokumenty, které kriminalisté našli u něj doma. Policie také uvedla, že mladík si zbraň, kterou zabíjel, koupil přes internet. Německá vláda po pátečním masakru uvažuje o přísnější kontrole prodeje zbraní.
Při střelbě v Mnichově zemřelo devět ldií.
Při střelbě v Mnichově zemřelo devět ldií. | Foto: Reuters

Berlín - Útočník, který v pátek zastřelil v německém Mnichově devět lidí, plánoval svůj čin celý rok. Podle vyšetřovatelů to dokazují dokumenty, které kriminalisté našli u něj doma. Plánování útoku zahájil poté, co osobně navštívil místo střelby ve škole ve Winnendenu na jihozápadě Německa, při které zemřelo v roce 2009 15 lidí.

Policie také uvedla, že mladík si zbraň, kterou zabíjel, koupil nelegálně přes internet, konkrétně přes tu část webu, jež je přístupná jenom pomocí speciálního softwaru.

Na zbrani byla certifikační značka ze Slovenska, což podle vyšetřovatelů naznačuje, že zbraň pochází buď přímo ze Slovenska, případně z České republiky. Zbraň byla kdysi přeměněna na divadelní, později však byla znovu upravena, aby se stala funkční.

Vyšetřovatelé zopakovali, že se stále neobjevily důkazy, že útok byl politicky motivovaný.

Útočník byl vášnivý hráč násilných videoher

Šéf bavorských kriminalistů uvedl, že osmnáctiletý útočník byl vášnivým hráčem videoher plných násilí.

Podle nových zjištění vyšetřovatelů nebyli oběti spolužáky střelce, ani s ním nebyli v kontaktu na facebooku, přes který se je snažil na místo činu vylákat.

Zatčen kamarád vraha

Mnichovská policie pozdě večer oznámila, že v rámci vyšetřování zatkla šestnáctiletého mladíka, který byl kamarádem útočníka. Nově zadrženého podezírá z toho, že o plánech na masakr věděl, ale policii neinformoval. Policie se domnívá, že mohl hrát roli ve zveřejnění zprávy na facebooku, kterou byli mladí lidé lákáni na místo útoku.

Zatčený mladík je afgánského původu. "Existuje podezření, že byl tichým komplicem při přípravě útoku," uvedla policie.

Zadržený se už v pátek přihlásil na policii bezprostředně po střelbě u restaurace McDonalds v nákupním centru a byl vyslechnut. Udělal to prý proto, že mladého střelce znal.

Vyšetřování ale odhalilo rozpory v jeho výpovědi. Speciální zásahová skupina proto v neděli večer mladíka zadržela v jeho bydlišti v mnichovské čtvrti Laim. Podle policejního mluvčího má být na něj uvalena vyšetřovací vazba.

Že je mezi oběťmi více mladých jiného původu než německého, to vyšetřovatelé spojují s tím, že restauraci McDonald's v nákupním centru, kde útočník střílel, navštěvují často děti migrantů. Pět mrtvých bylo nalezeno právě před restaurací rychlého občerstvení, dvě před obchodním centrem a jedna v obchodním centru. Jedna oběť byla nalezena před obchodem s elektronikou.

Mladík byl obětí školní šikany

Vyšetřovatelé dosud nemohli vyslechnout jeho rodiče, neboť stále zůstávají v šoku. Potvrdili zároveň, že mladík se léčil s psychickými problémy. U něj doma se našly zdravotní záznamy, které ukazují, že trpěl úzkostmi a depresemi a že byl v ústavní a v ambulantní léčbě. Našly se také léky.

V roce 2015 strávil dva měsíce v léčebně kvůli sociální fobii a úzkosti při styku s jinými lidmi. V roce 2012 byl obětí školní šikany, vyšetřovatelé ale nevědí, zda to má souvislost s činem.

Politici chtějí zpřísnit pravidla pro koupi zbraní

Místopředseda německé vlády Sigmar Gabriel v neděli vyzval ke zpřísnění kontroly prodeje střelných zbraní v Německu. Jde o reakci právě na páteční masakr v Mnichově.

"Musíme nadále dělat vše, co můžeme, abychom omezili a přísně kontrolovali přístup ke smrtícím zbraním," řekl vicekancléř a šéf sociálních demokratů Gabriel novinářům z mediální skupiny Funke. Té patří několik německých novin.

Úřady podle Gabriela zjišťují, jak chlapec s německým a íránským občanstvím, který trpěl vážnými psychickými problémy, mohl získat zbraň. "Kontrola zbraní je důležitá otázka," zdůraznil vicekancléř.

Mladík zabil devět lidí

Mladík spustil palbu nedaleko hojně navštěvovaného nákupního centa v pátek večer. Zabil devět a zranil dalších 27 lidí, než zbraň obrátil proti sobě, zatímco se k němu blížila policie.

Ministr vnitra Thomas de Maiziére, který patří ke křesťanským demokratům kancléřky Angely Merkelové, v jiném rozhovoru s listem Bild am Sonntag řekl, že po útoku hodlá přehodnotit zákony o držení zbraní, které již tak jsou dost přísné, což pokládá za správné. Za klíčové považuje zjistit, jak se střelec dostal k pistoli. "Následně velice pečlivě vyhodnotíme, zda a kde je nutné podniknout potřebné změny," řekl.

Podle americké Kongresové knihovny má Německo jedny z nejpřísnějších zákonů o střelných zbraních na světě. Osmnáctiletý útočník z Mnichova měl přesto pistoli Glock a více než 300 nábojů. Policie zatím neví, jak se k ní dostal. Zbrojní pas neměl a ze zbraně bylo odstraněno sériové číslo.

Předpisy ohledně držení střelných zbraní se v Německu zpřísnily už po střelbě ve školách v Erfurtu v roce 2002 se 17 a Winnendenu v roce 2009 s 16 mrtvými. Zájemce o zbraň mladší 25 let musí absolvovat psychologické vyšetření, než si může koupit zbraň. I přes přísnou kontrolu je ale Německo čtvrté na světě z hlediska vlastnictví zbraní, po USA, Švýcarsku a Finsku.

Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann vybídl, aby v nouzové situaci, jako je teroristický útok, bylo dovoleno zbraně použít. "Nežijeme v dobách výmarské republiky. Máme naprosto stabilní demokracii," řekl listu Welt am Sonntag v narážce na meziválečné období před nástupem nacismu k moci.

Jak upozornil server britského listu The Guardian, v Německu je registrováno v soukromých rukou více než 5,4 milionu střelných zbraní. V přepočtu na obyvatele je tam tudíž legálně více zbraní než v Mexiku, Rusku či Jihoafrické republice.

Útočník německo-íránského původu v pátek večer zastřelil u mnichovského nákupního centra devět lidí, z nichž sedm nebylo německého původu. Až na jednu oběť, které bylo 45 let, byli všichni ve věku 14 až 20 let. Počet zraněných se zvýšil na 35, z nichž tři jsou stále v kritickém stavu.

Podle posledních zpráv byli mezi oběťmi dvě osoby německo-turecké národnosti, dvě oběti jsou Němci a další osoby měly národnost maďarskou, řeckou a tureckou a jedna oběť byla Kosovský Albánec. Jedna čtrnáctiletá oběť je bez státní příslušnosti.

Byla zveřejněna nahrávka střelby v Mnichově. Je na ní vidět střelec v černém, který před restaurací McDonald ́s začal náhle pálit do lidí. | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 41 minutami

Senátní komise podpořila změny pravidel voleb do sněmovny

Senátní ústavní komise podpořila doplnění pravidel pro volby do sněmovny, které si vyžádal zásah Ústavního soudu. Předseda komise Zdeněk Hraba (STAN) označil novelu za kompromisní. Část senátorů by ale do předlohy ráda vložila korespondenční formu hlasování pro Čechy žijící v zahraničí. Horní komora bude o volební novele rozhodovat koncem dubna.

"Nová volební úprava není dokonalá, ale pořád je lepší než to, co jsme tu měli a co bylo označeno Ústavním soudem za protiústavní," uvedl Hraba. Podotkl, že novela zmírňuje nerovnosti mezi stranami s vyšším a nižším ziskem hlasů voličů. "Vnímám to jako kompromis vyjednaný napříč politickým spektrem," dodal Hraba. Také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) označil sněmovní verzi novely za úspěch a výsledek dohod mezi sněmovnou a Senátem.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Nejvyšší soud potvrdil 30 let vězení za dvojnásobnou vraždu v Břeclavi

Nejvyšší soud potvrdil třicetiletý trest vězení pro , jenž se podle pravomocného verdiktu dopustil dvojnásobné vraždy v Břeclavi. Rozhodnutí padlo bez veřejného jednání. Dovolání bylo odmítnuto, řekla bez dalších podrobností Miroslava Klusová, mluvčí Krajského soudu v Brně, který se případem zabýval jako první instance.

Štaubert podle pravomocného verdiktu vraždil v rodinném domě v Břeclavi předloni v noci na 6. srpna, když přišel do domu krást. S oběťmi, devětaosmdesátiletým mužem a čtyřiačtyřicetiletou ženou, se krátce před tím znal. Senior se vzbudil, Štaubert na něj vzápětí zaútočil. Zasadil mu desítky bodných a sečných ran, stejně jako později ženě, která v domě také žila. Štaubert se nejspíš bál, že ho pozná. Oběti zemřely na místě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zeman přijme kandidáta na ministra zahraničí Kulhánka ve čtvrtek po poledni

Český prezident Miloš Zeman přijme ve čtvrtek v 13:00 na zámku v Lánech kandidáta na post ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka (ČSSD). Oznámil to na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Kulhánek má ve funkci nahradit odvolaného Tomáše Petříčka (ČSSD). Dosud svou nominaci nechtěl komentovat s tím, že se k ní vyjádří až po schůzi se Zemanem.

Zdroj: Domácí
Aktualizováno před 1 hodinou

Na dálnici D5 u Prahy se srazilo auto s motorkou, motocyklista zemřel

Na dálnici D5 u Prahy odpoledne zemřel motocyklista, který ujížděl policii. Při jízdě po dálnici se otočil do protisměru, kde se srazil s osobním autem. Druhý řidič je zraněný, dánice byla dočasně obousměrně uzavřena, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Nehoda se stala před 13:00 na pátém kilometru. "Motocyklista ujížděl hlídce, nerespektoval výzvy k zastavení, otočil se na dálnici do protisměru a čelně se střel s osobním vozidlem," uvedla Richterová.

Motorkář na místě podlehl zraněním a druhý řidič zůstal v autě zaklíněný. "Hasiči ho vyprostili a předali záchranné službě," řekl mluvčí krajských hasičů Jaroslav Gabriel. Bylo také nutné uhasit motorku, která po nehodě začala hořet.

D5 byla nejdříve obousměrně uzavřena, kolem 13:45 byl obnoven směr na Prahu oběma jízdními pruhy. Později se podařilo částečně obnovit provoz i v opačném směru na Plzeň, auta tam zatím jezdí jedním pruhem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy