Masakr v Kábulu: útok Talibanu nepřežilo 13 Američanů

ČTK ČTK
29. 10. 2011 18:30
Taliban zaútočil na konvoj NATO. Na jihu Afghánistánu střelec zabil 3 vojáky z Austrálie
Kouř vycházející z obchodního centra, kam se uchýlili bojovníci Talibanu.
Kouř vycházející z obchodního centra, kam se uchýlili bojovníci Talibanu. | Foto: Reuters

Kábul - Třináct amerických vojáků a několik civilistů bylo v sobotu zabito při sebevražedném pumovém útoku v Kábulu.

Po informaci ISAF o incidentu potvrdil národnost všech obětí americký Pentagon. Terčem útoku byl konvoj sil NATO a vzápětí se k němu přihlásilo radikální islámské hnutí Taliban.

Další tři australské vojáky zastřelil na jihu země ozbrojenec v uniformě afghánské armády.

Na místě útoku na západním předměstí Kábulu začalo hořet několik automobilů. Reportér agentury AP uvedl, že oběti odvážely vrtulníky NATO. Podle afghánského ministerstva vnitra byli zabiti tři afghánští civilisté a jeden policista. Jedná se o nejkrvavější útok proti zahraničním vojákům v Kábulu za mnoho let.

Terorista převlečený za afghánského vojáka

Další tři vojáky sil NATO, u nichž se později oznámilo, že jde o Australany, zastřelil na jihu Afghánistánu ozbrojenec oblečený do uniformy vojáka afghánské armády. Útočník byl rovněž zastřelen.

V provincii Kunar se v sobotu odehrál další pumový útok, při němž se sebevražedná útočnice odpálila před úřadem místní vlády v provinčním hlavním městě Asadábádu. Do úřadu se jí ale nepodařilo proniknout, protože začala být podezřelá ochrance, která po ní začala střílet a v tu chvíli se žena odpálila. Podle dostupných informací tu utrpěli zranění dva lidé.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy