Masakr v Alpách: Policie zatkla bývalého kolegu

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 18. 2. 2014 22:15
48letý muž je ve vazbě. K zatčení došlo poté, co policie zveřejnila podobiznu motorkáře
Policisté na místě činu.
Policisté na místě činu. | Foto: Reuters

Paříž - Ještě před pár týdny se zdálo, že se vyšetřování předloňské čtyřnásobné vraždy v Savojských Alpách ocitlo na mrtvém bodě.

Nyní francouzští vyšetřovatelé oznámili, že zadrželi a poslali do vazby osmačtyřicetiletého bývalého policistu. Při domovní prohlídce u zatčeného se našlo více zbraní.

Zkoumání jeho mobilního telefonu podle policie ukázalo, že muž se v době vražd nacházel v oblasti, kde k nim došlo. Zadržený byl před lety vyhozen od policie pro blíže neupřesněnou chybu. Zdroj blízký vyšetřování popsal podle AFP muže jako nemluvného horala žijícího v ústraní a milovníka zbraní.

K zatčení podle nich došlo poté, co loni v listopadu zveřejnili policejní skicu motocyklisty, který byl spatřen poblíž místa činu u jezera Annecy. "Toto zadržení zřejmě nebude poslední," uvedl místní prokurátor.

Právě tam byla v září 2012 v rozstříleném autě objevena čtyři těla. Všechny oběti měly po dvou smrtících zásazích kulkou přímo do hlavy. Mrtvými byli Brit iráckého původu Saad Hillí, jeho žena, tchyně a francouzský cyklista Sylvain Mollier.

Přežily jen dvě dívky Hillíových - čtyřletá Zína se ukryla matce pod sukni a přežila masakr bez úhony. Její sedmiletou sestru neznámý útočník střelil a brutálně ztloukl, ale nezabil.

Jednou z vyšetřovacích verzí bylo, že k popravě došlo kvůli sporům o dědictví mezi Sáadem a jeho bratrem Zajdem. Sourozenci se údajně přeli o přístup k tajnému švýcarskému kontu někdejší irácké vládní strany Baas.

V půli ledna ovšem policie z britského hrabství Surrey oznámila, že Zajda Hillího ze seznamu podezřelých vyřadila. Prý neměla dost důkazů, aby ho obvinila.

Policie vyšetřuje vraždy jako případ organizovaného zločinu. Vyšetřovatelé hledají spojení mezi jedním až dvěma místními lidmi s někým, kdo si zločin asi objednal.

Na vyšetřování případu se podílí stovka britských a francouzských policistů. Již vyslechli přes 800 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy