Křesťané v Pákistánu pálí gumy a blokují dálnice

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 24. 9. 2013 9:06
Křesťané vyšli demonstrovat do ulic pákistánských měst. Žádají větší ochranu.
Protestní pochod křesťanů v Láhauru.
Protestní pochod křesťanů v Láhauru. | Foto: Reuters

Péšavár - Rozzlobení křesťané vyšli do ulic pákistánských měst. Protesty vyvolal nedělní masakr v Péšaváru, kde dva sebevražední atentátníci připravili před kostelem po skončení mše o život jedenaosmdesát lidí.

V Péšaváru i v největším městě Karáčí se křesťané střetli s policií, která několik desítek pochodujících zatkla. Křesťané zapalovali pneumatiky, blokovali dálnice a křesťanští majitelé obchodů je demonstrativně zavřeli.

Demonstranti žádali tvrdé potrestání těch, kteří vyzývají k terorismu a k násilí vůči jinověrcům. Chtějí také lepší ochranu svých svatostánků.

Nedělní exploze byly nejhorším útokem proti křesťanům v Pákistánu za 66 let existence státu. V zemi se sice opakují případy střelby na příslušníky náboženských menšin z jedoucích automobilů či motocyklů a také obvinění křesťanů z urážky islámu, ale takové krveprolití Pákistán nepamatuje.

Podle ministra vnitra Čaudrího Alího Chána je mezi oběťmi čtyřiatřicet žen a sedm dětí. Kusy těl výbuchy rozmetaly po celém kostele. Jedná se o kostel Všech svatých, postavený ve druhé polovině devatenáctého století. Patří anglikánské církvi.

Mše se zúčastnily stovky věřících. Atentátníci odpálili nálože na svých tělech ve chvíli, kdy  zástupy lidí budovu opouštěly.
Dva teroristé nejprve zastřelili ostrahu před kostelem. Jeden se pak odpálil před budovou a druhý uvnitř.

"Silný výbuch mě srazil na zem, a když jsem se trochu vzpamatoval, následoval druhý výbuch. Všude kolem jsem viděl zraněné," vypověděl učitel Nazír Chán.

Foto: Reuters

Vůdcové hlavních politických stran masakr odsoudili a vláda slibuje, že strůjce zločinu potrestá. "Je to krutý čin, který odporuje zásadám islámu," prohlásil premiér Naváz Šaríf. Rada pákistánských ulamá, která sdružuje nejvyšší muslimské duchovní v zemi, označila útok za "hanebný".

K útoku se přihlásila fanatická islamistická organizace Džundulláh. "Jsou to nepřátelé islámu, proto jsou naším terčem," uvedl mluvčí skupiny Ahmad Marvát.

Podle něj budou nemuslimové v Pákistánu čelit útokům, dokud Spojené státy nezastaví nálety bezpilotních letounů na Pákistán.

Křesťané představují v Pákistánu přibližně tříprocentní menšinu. V Péšaváru jich žije přibližně sedmdesát tisíc.

Autor tohoto textu před několika lety navštívil kostel a faru ve městě Gudžranvála nedaleko Láhauru na severu země.

"Vztahy s muslimy jsou obvykle klidné, ale musíme být velmi opatrní v tom, co veřejně říkáme a děláme," popsal místní pastor situaci na severu země.

Foto: Reuters

V roce 2009 se ve městě Godžra rozšířila fáma, že během křesťanské svatby byl znesvěcen korán. V reakci na to dav rozlícených muslimů zapálil několik desítek domů v křesťanské čtvrti a jedenáct křesťanů přišlo o život.

Fanatičtí islamisté odpalují bomby častěji před šíitskými mešitami, protože šíitské muslimy považují za heretiky a odpadlíky od islámu. Vládě se nedaří sektářské násilí zastavit.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Debata byla konstruktivní, nikoli nepřátelská hodnotí Putin summit s Bidenem

V Ženevě skončilo jednání amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského protějšku Vladimira Putina, jehož se účastnily rozšířené delegace obou stran, Oznámil to Bílý dům, podle něhož jde zároveň o konec dnešního americko-ruského summitu. Nyní se čekají tiskové konference, oba státníci by měli předstoupit před novináře každý zvlášť. 

Ruský prezident Vladimir Putin po skončení summitu na tiskové konferenci oznámil, že se dohodl se svým americkým protějškem Joem Bidenem na návratu ruského velvyslance do Washingtonu a amerického ambasadora do Moskvy. Tón jednání s šéfem Bílého domu označil za konstruktivní, nikoli nepřátelský.

Oba velvyslanci byli začátkem roku povoláni ke konzultacím v důsledku rostoucího napětí ve vztazích mezi USA a Ruskem. "Vracejí se na místo své služby. Kdy se tak stane, je ryze technickou otázkou," prohlásil Putina.

Oba velvyslanci, ruský Anatolij Antonov a americký John Sullivan, se podle agentury TASS účastnili dnešní druhé části americko-ruského summitu, ve které se k prezidentům připojily jejich delegace.

Šéf Kremlu dále oznámil, že Moskva a Washington zahájí jednání o možných změnách nedávno prodloužené smlouvy Nový START o kontrole jaderných zbraní.

Konzultace podle něj obě země zahájí také na téma kybernetické bezpečnosti. V této souvislosti Putin prohlásil, že "největší počet kybernetických útoků na světě pochází z prostoru Spojených států". Washington naopak dlouhodobě z hackerských útoků proti USA viní Rusko.

Putin také řekl, že dnešní jednání s Bidenem nebylo poznamenáno nepřátelstvím a že oba hlavní protagonisté vyjadřovali touhu pochopit stanoviska toho druhého.

Rozhovory v ženevské vile La Grange trvaly zhruba 3,5 hodiny. Biden poté místo schůzky opustil a před novináře by měl ještě dnes předstoupit samostatně.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Pyrotechnika na sportovních utkáních bude zakázaná, fanoušky přijde draho

Fanoušci, kteří během sportovních utkání používají pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až do 100 000 korun a zákazem vstupu na stadiony. Počítá s tím přestupková novela, kterou ve středu sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování.

Novela, kterou vláda předložila dolní komoře už koncem předminulého roku, má také zjednodušit agendu spojenou s přestupky a zlepšit součinnost úřadů při ochraně dětí před domácím násilím. Zavádí pravidla šetrného výslechu svědka mladšího 15 let a informační povinnost správního orgánu vůči orgánu sociálně-právní ochrany dětí v případě, že byl přestupek vykazující znaky užití násilí v rodině nebo v partnerském vztahu spáchán na dítěti nebo před dítětem.

S pokutami od 10 000 korun do 50 000 korun a až 100 000 korun v případě opakovaného přestupku počítá novela za použití pyrotechniky při sportovních utkáních, a to i mimo místo zápasu. Pachatelům má hrozit i zákaz vstupu na stadiony. Aby měly správní úřady možnost kontroly recidivy, navrhují autoři návrhu nový typ přestupku zapisovat do rejstříku trestů.

V praxi bude prokazování tohoto přestupku podle návrhu obdobné jako u trestné činnosti spjaté s projevy diváckého násilí, které se nemusí přímo vázat na místo sportovní akce, ale na souvislost s návštěvou sportovní akce. "Podmínkou spáchání tohoto přestupku přitom nemusí být to, že se fanoušek chce sportovního utkání skutečně zúčastnit a být na stadionu přímo přítomen," uvádí. Postižitelní by měli být podle autorů návrhu i ti, kteří se cíleně vyhýbají hromadným přesunům, aby je nemohla sledovat policie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy