Takto zní Mars. Sonda zaznamenala zvuky z rudé planety, pustit si je můžete i vy

Jana Václavíková Jana Václavíková
3. 10. 2019 6:44
Před rokem přistála americká sonda na povrchu Marsu a dnes si díky ní můžeme poslechnout, jaké zvuky se ozývají z míst pod povrchem planety. Pomocí nich by mohli vědci odhalit, jak se vyvíjely i další planety sluneční soustavy. Poslechněte si níže audiozáznamy, které zveřejnil americký vesmírný úřad NASA.

Sonda InSight, která zvuky zachytila, přistála na povrchu Marsu v listopadu 2018. Po dobu dvou pozemských let, tedy až do listopadu 2020, je jejím hlavním cílem zkoumat otřesy planety a její vnitřní teplotu. Poté mise skončí.

Nově zveřejněné zvuky pocházejí právě z těchto otřesů neboli marsotřesení.

Sonda nainstalovala seizmograf na povrch planety letos v únoru, až do dubna ale přístroj žádné zvuky nezachytil. Pak přišel první záznam - vycházel z vnitřku planety a měl vysokou frekvenci. Od té doby sonda zachytila dalších více než sto zvuků, avšak žádný z nich ten první nepřipomínal.

Co je sonda InSight?

  • InSight je první sondou, která zkoumá vnitřek jiné planety. Její výzkum se zaměřuje na kůru, plášť a jádro Marsu.
  • Hlavní misí sondy je zmapovat pomocí seismografu, co se děje pod pláštěm planety, a vytvořit 3D snímek jejích vnitřních vrstev. Vědci si od nasbíraných dat slibují, že jim pomohou odhalit, jak se vyvíjel Merkur, Venuše, Země a Mars, tedy planety stejného, terestrického typu.
  • Na sondě InSight pracovalo kromě NASA i množství evropských partnerů. Částka za její vývoj překročila 820 milionů dolarů (přes 19 miliard korun).

Zdroj: NASA

Jednadvacet zvuků pocházelo z marsotřesení, zdrojem ostatních si vědci zatím nejsou jistí. Zatímco na Zemi jsou zemětřesení vyvolána pohyby tektonických desek, Mars podobné desky nemá a jeho otřesy vyvolává občasné ochlazování a "zmenšování" vnitřku planety. Jsou proto delší a podobají se otřesům Měsíce. Vědci z toho usoudili, že kůra Marsu je kombinací kůry Země a její přirozené družice.

"Bylo vzrušující slyšet vůbec první vibrace ze sondy," říká Constantinos Charalambous, jeden z členů týmu programu InSight. "Když sonda stojí v otevřeném prostoru, představujete si, co se skutečně na Marsu děje," cituje ho americká stanice CNN.

Představu o dění na Marsu si nyní mohou udělat všichni, NASA totiž zvuky zveřejnila a níže si je můžete poslechnout i vy. První pochází z marsotřesení v květnu (záznam označený jako Quake Sol 173) a druhý, o něco slabší, z července (s číslem 235). NASA musela zvuky upravit, aby byly slyšitelné pro lidské ucho. Zároveň záznam zrychlila a doporučuje pustit si jej ve sluchátkách.

Vědci také přišli na to, že ne každá denní doba je pro zaznamenávání zvuků z vnitřku Marsu vhodná. Přes den otřesy přehluší zvuk větru, který se uklidní až po západu slunce, protože se vzduch ochladí.

Zvuky vyluzuje i samotná sonda, a to nejen při pohybu, ale také s klesající teplotou. Tehdy se ochlazuje její elektronika, která pak vydává slabé dunění.

Video: Jásot a nadšení v NASA. Sonda InSight přistála na Marsu a poslala první fotku

Sonda Insight úspěšně přistála na Marsu | Video: Asociated Press, NASA
 

Právě se děje

před 30 minutami

Podle odborů málo, podle firem příliš. Minimální mzda od ledna vzroste na 14 600 korun

Minimální mzda se od ledna zvýší o 1250 korun na 14 600 korun, vláda v pondělí schválila příslušné nařízení. Koaliční hnutí ANO a ČSSD se na částce dohodly před dvěma týdny poté, co shodu nenašli zaměstnavatelé a odbory, výsledek tehdy zástupci vlády označili za dobrý kompromis. Odbory zvýšení částky uvítaly, mělo podle nich být ale výraznější. Podle zaměstnavatelů růst o devět procent neodpovídá realitě a pro firmy by mohl být nebezpečný.

Další zprávy