reklama
 
 

Mars vysušil sluneční vítr. Horkou planetu přeměnil na suchou a chladnou, tvrdí NASA

6. 11. 2015
Pomocí dat, která vědcům poskytla sonda MAVEN, došla americká NASA k závěrům, že nabité částice ze Slunce odstranily z atmosféry Marsu ionty. Atmosféra planety přišla o plyny důležité pro život, ztratil se kyslík i oxid uhličitý. To proměnilo horkou a vlhkou planetu v suchou a chladnou, jak ji známe dnes. Země sice také přichází o ionty, podle NASA ji ale naštěstí chrání magnetické pole. Sonda MAVEN na oběžnou dráhu Marsu dorazila v září 2014.

Washington - Před miliardami let byl Mars horkou planetou s vlhkým klimatem a silnou ochrannou atmosférou. Potoky se spojovaly v řeky a řeky ústily do jezer a oceánů.

Změnu "modré" v převážně vysušenou a chladnou rudou planetu se nyní pomocí sondy MAVEN pokusili vysvětlit vědci z americké NASA.

"Abych citoval Boba Dylana: 'Odpověď se, můj příteli, vznáší ve větru'," uvedl Michael Meyer, přední vědec z programu zkoumajícího Mars.

Nejde ale o vítr ledajaký, nýbrž o "sluneční". Nabité částice ze Slunce odstranily z atmosféry planety ionty, vysvětluje server CNN.

Atmosféra Marsu přišla o plyny důležité pro život, ztratil se kyslík i oxid uhličitý.

Vědci se vyjádřili i k tomu, zda by naši planetu mohl postihnout stejný osud, který zřejmě potkal právě Mars.

Teoreticky zřejmě ano, Země totiž taktéž přichází o ionty. Podle NASA ji ale naštěstí chrání magnetické pole.

Reakci nabité částice slunečního větru s magnetickým polem Země lze zpozorovat i pouhým okem, říká se jí polární záře. Částice postupují směrem k pólům, kde reagují s atomy plynů v atmosféře, vysvětluje server.

Podobný jev zaznamenal MAVEN i na Marsu, zřejmě díky jeho zbytkovému magnetickému poli. MAVEN na oběžnou dráhu Marsu dorazil v září 2014.

Zdá se, že Mars byl dříve teplejší, nevíme ale proč, voda tam vytvořila prudké přívalové řeky, říká astrofyzik Jiří Grygar. To ale prý neznamená, že by tam byl život, je tam mnoho nepříznivých faktorů | Video: Daniela Drtinová |  12:53

autor: Zahraničí | 6. 11. 2015

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama