Mars vysušil sluneční vítr. Horkou planetu přeměnil na suchou a chladnou, tvrdí NASA

Zahraničí Zahraničí
6. 11. 2015 12:38
Pomocí dat, která vědcům poskytla sonda MAVEN, došla americká NASA k závěrům, že nabité částice ze Slunce odstranily z atmosféry Marsu ionty. Atmosféra planety přišla o plyny důležité pro život, ztratil se kyslík i oxid uhličitý. To proměnilo horkou a vlhkou planetu v suchou a chladnou, jak ji známe dnes. Země sice také přichází o ionty, podle NASA ji ale naštěstí chrání magnetické pole. Sonda MAVEN na oběžnou dráhu Marsu dorazila v září 2014.
Planeta Mars. Ilustrační foto.
Planeta Mars. Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Washington - Před miliardami let byl Mars horkou planetou s vlhkým klimatem a silnou ochrannou atmosférou. Potoky se spojovaly v řeky a řeky ústily do jezer a oceánů.

Změnu "modré" v převážně vysušenou a chladnou rudou planetu se nyní pomocí sondy MAVEN pokusili vysvětlit vědci z americké NASA.

"Abych citoval Boba Dylana: 'Odpověď se, můj příteli, vznáší ve větru'," uvedl Michael Meyer, přední vědec z programu zkoumajícího Mars.

Nejde ale o vítr ledajaký, nýbrž o "sluneční". Nabité částice ze Slunce odstranily z atmosféry planety ionty, vysvětluje server CNN.

Atmosféra Marsu přišla o plyny důležité pro život, ztratil se kyslík i oxid uhličitý.

Vědci se vyjádřili i k tomu, zda by naši planetu mohl postihnout stejný osud, který zřejmě potkal právě Mars.

Teoreticky zřejmě ano, Země totiž taktéž přichází o ionty. Podle NASA ji ale naštěstí chrání magnetické pole.

Reakci nabité částice slunečního větru s magnetickým polem Země lze zpozorovat i pouhým okem, říká se jí polární záře. Částice postupují směrem k pólům, kde reagují s atomy plynů v atmosféře, vysvětluje server.

Podobný jev zaznamenal MAVEN i na Marsu, zřejmě díky jeho zbytkovému magnetickému poli. MAVEN na oběžnou dráhu Marsu dorazil v září 2014.

Zdá se, že Mars byl dříve teplejší, nevíme ale proč, voda tam vytvořila prudké přívalové řeky, říká astrofyzik Jiří Grygar. To ale prý neznamená, že by tam byl život, je tam mnoho nepříznivých faktorů | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy