Mars vysušil sluneční vítr. Horkou planetu přeměnil na suchou a chladnou, tvrdí NASA

Zahraničí Zahraničí
6. 11. 2015 12:38
Pomocí dat, která vědcům poskytla sonda MAVEN, došla americká NASA k závěrům, že nabité částice ze Slunce odstranily z atmosféry Marsu ionty. Atmosféra planety přišla o plyny důležité pro život, ztratil se kyslík i oxid uhličitý. To proměnilo horkou a vlhkou planetu v suchou a chladnou, jak ji známe dnes. Země sice také přichází o ionty, podle NASA ji ale naštěstí chrání magnetické pole. Sonda MAVEN na oběžnou dráhu Marsu dorazila v září 2014.
Planeta Mars. Ilustrační foto.
Planeta Mars. Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Washington - Před miliardami let byl Mars horkou planetou s vlhkým klimatem a silnou ochrannou atmosférou. Potoky se spojovaly v řeky a řeky ústily do jezer a oceánů.

Změnu "modré" v převážně vysušenou a chladnou rudou planetu se nyní pomocí sondy MAVEN pokusili vysvětlit vědci z americké NASA.

"Abych citoval Boba Dylana: 'Odpověď se, můj příteli, vznáší ve větru'," uvedl Michael Meyer, přední vědec z programu zkoumajícího Mars.

Nejde ale o vítr ledajaký, nýbrž o "sluneční". Nabité částice ze Slunce odstranily z atmosféry planety ionty, vysvětluje server CNN.

Atmosféra Marsu přišla o plyny důležité pro život, ztratil se kyslík i oxid uhličitý.

Vědci se vyjádřili i k tomu, zda by naši planetu mohl postihnout stejný osud, který zřejmě potkal právě Mars.

Teoreticky zřejmě ano, Země totiž taktéž přichází o ionty. Podle NASA ji ale naštěstí chrání magnetické pole.

Reakci nabité částice slunečního větru s magnetickým polem Země lze zpozorovat i pouhým okem, říká se jí polární záře. Částice postupují směrem k pólům, kde reagují s atomy plynů v atmosféře, vysvětluje server.

Podobný jev zaznamenal MAVEN i na Marsu, zřejmě díky jeho zbytkovému magnetickému poli. MAVEN na oběžnou dráhu Marsu dorazil v září 2014.

Zdá se, že Mars byl dříve teplejší, nevíme ale proč, voda tam vytvořila prudké přívalové řeky, říká astrofyzik Jiří Grygar. To ale prý neznamená, že by tam byl život, je tam mnoho nepříznivých faktorů | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 53 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy