S Ficem si zaplaval v Dunaji. Kdo je kandidát na slovenského prezidenta Šefčovič?

Lucia Krbatová, SME
18. 1. 2019 19:00
V Bruselu ho vnímají jako nejznámějšího z řad slovenských politiků, ale na Slovensku o něm širší veřejnost mnoho neví. Do středu pozornosti se eurokomisař Maroš Šefčovič poprvé dostal před pěti roky, když ho předseda strany Směr-sociální demokracie, dnes bývalý premiér Robert Fico, představil jako lídra kandidátky do eurovoleb. V pátek Šefčovič oznámil, že bude na jaře kandidovat na slovenského prezidenta.
Maroš Šefčovič
Maroš Šefčovič | Foto: ČTK

Už začátkem minulého roku se spekulovalo, že by Šefčovič mohl kandidovat na slovenského prezidenta. Tehdy měl ale ambici šéfovat Evropské komisi a zájem o post vyloučil. 

Fico, se kterým si loni společně zaplavili v Dunaji, mu ale na začátku ledna 2019 prezidentskou kandidaturu nabídl znovu. A tento pátek ji Šefčovič potvrdil. 

"Má určitě své kvality a mezinárodní zkušenosti, což je pro prezidenta dobré, ale jak se říká: 'Sejde z očí, sejde z mysli'," uvedl pro deník SME sociolog Martin Slosiarik z agentury Focus. Mezi voliči není Šefčovič podle Slosiarika příliš známý, což patří mezi jeho největší nevýhody. 

"Největší otázkou následujících dvou měsíců je, jestli Směr dokáže mezi své voliče rozšířit jeho příběh," říká. Neplatí totiž, že jako kandidát Směru by na sebe hned nabalil podporu voličů nejsilnější slovenské vládní strany.

Tuto domněnku potvrzuje i Václav Hřích z agentury AKO. "Volí se tvář a jméno, strana mu může v kampani jen pomoct," říká. 

V Bruselu má dobrou pověst

Jako současný místopředseda Evropské komise, který má na starosti projekt energetické unie, se chtěl Šefčovič ucházet o post šéfa Evropské komise. Počátkem loňského listopadu ale z klání odstoupil ve prospěch dalšího místopředsedy komise, Franse Timmermanse, který se stal společným kandidátem Strany evropských socialistů.

"Jako politik i oddaný sportovec rozumím síle týmového ducha a společných cílů," odůvodnil tehdy své rozhodnutí. 

Šefčovič působí v Bruselu jako eurokomisař od roku 2009. Nejprve pod něj spadala oblast vzdělávání, kultury a mládeže, potom byl místopředsedou eurokomise pro meziinstitucionální vztahy a administrativní záležitosti. 

Po eurovolbách v roce 2014 dostal nejprve na starost oblast dopravy, zakrátko ho ale povýšili.

Maroš Šefčovič (52)

  • 1990: poradce státního tajemníka MZV Československé federativní republiky
  • 1996: zástupce ředitele odboru zemí EU a NATO, MZV SR
  • 1997: zástupce ředitele kanceláře MZV
  • 1998: ředitel kanceláře MZV, zástupce vedoucí mise (mise SR při EU v Bruselu) 
  • 1999: velvyslanec v Izraeli
  • 2002: generální ředitel sekce bilaterální spolupráce na MZV SR
  • 2003: generální ředitel sekce evropských záležitostí na MZV SR 
  • 2004 až 2009: stálý představitel Slovenka při EU 

"Maroš Šefčovič je nejznámější jméno ze Slovenska v Bruselu a v Evropské komisi má velmi dobrou pověst," říká Milan Nič z Německé rady pro zahraniční politiku. 

Připomíná, že Šefčovič se na podzim 2014 dostal k energetice poté, co europoslanci odmítli původní kandidátku na místopředsedkyni eurokomise, slovinskou expremiérku Alenku Bratušekovou. Podle Niče to bylo nečekané. "Kandidáti z malých a nových členských států běžně takový důležitý úřad nedostávají," vysvětluje Nič. 

To, že je Šefčovič v Bruselu známý, potvrdil i bruselský zpravodaj Ryan Heath z deníku Politico, pro portál Aktuality.sk ale zároveň před dvěma lety řekl, že názory Šefčoviče nikdo nezná. 

Dohody se můžou změnit

Třebaže Šefčovič udržuje s expremiérem Ficem dobré vztahy, dokáže se proti němu i vymezit. Loni po vraždě slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové odmítl konspirace, které šířil Fico, že následující protesty byly organizované ze zahraničí a financoval je americký miliardář a filantrop George Soros.

"Proti klidným a demokratickým protestům nelze nic namítat a můžeme jen ocenit jejich kultivovanou podobu," vyjádřil se loni na jaře pro Denník N. 

Na různých postech na ministerstvu zahraniční působil Šefčovič už za vlád Vladimíra Mečiara i Mikuláše Dzurindy. 

Šefčovič na snímku s americkým hercem a politikem Arnoldem Schwarzeneggerem. Fotka pochází z roku 2017, kdy se dvojice potkala na akci One Planet Summit.
Šefčovič na snímku s americkým hercem a politikem Arnoldem Schwarzeneggerem. Fotka pochází z roku 2017, kdy se dvojice potkala na akci One Planet Summit. | Foto: ČTK

Podobně jako ministr zahraničních věcí Miroslav Lajčák, kterého Směr neúspěšně přemlouval na prezidentskou kandidaturu několik měsíců, studoval na Moskevském státním institutu mezinárodních vztahů (MGIMO). Na studium bylo potřeba mít bezchybný ideologický profil. 

Druhým Lajčákem zatím není

Podobnost Lajčáka a Šefčoviče ale nekončí jen u dlouholeté diplomatické kariéry. 

"Šefčovič může být podobně jako Lajčák přijatelný i pro voliče jiných stran," říká Slosiarik. Voliči ho podle něj vnímají především jako diplomata, který má kontakty se světovými politiky a nemá za sebou žádné zásadní kauzy. 

Spojení se Směrem ho ale i navzdory tomu může ohrožovat. "Největší problém při krátkém čase na zviditelnění je, že by šel jako kandidát Směru," říká Slosiarik. I když se s Šefčovičem nespojují žádné kauzy, v kampani by podle Slosiarika musel vysvětlovat i přešlapy Směru. 

Jak by zvládal předvolební diskuse, je podle Hřícha z agentury AKO otázka. "Je zvyklý na vyšší úroveň diskusí na evropské půdě, a proto ho můžou ostré předvolební konfrontace se soupeři překvapit," řekl pro deník SME.

V porovnání s Lajčákem, který se v prezidentských průzkumech umisťoval na prvním místě s výrazným odstupem od dalších kandidátů, Šefčoviče zatím za favorita nepovažuje. 

Kdyby se ale Směru podařilo mobilizovat své voliče nebo část voličů SNS (Slovenská národní strana, která je také ve vládě - pozn. red.), byl by podle Slosiarika vážným kandidátem do druhého kola. 

V něm by podpora pro Šefčoviče pravděpodobně závisela na tom, jestli by jeho protikandidát patřil k demokratické opozici, nebo ne. 

Pokud by Šefčovič v prezidentském souboji neuspěl, může ale pokračovat v kariéře v Evropské komisi. 

Video: Je naší povinností chránit svobodu, řekl Kiska k výročí okupace. Prezident Zeman projev nepronesl

Kiska: Je povinností demokratických politiků chránit naši svobodu, možnost rozhodovat o naší budoucnosti bez obav, že naše rozhodnutí zlomí hrubá síla | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 34 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 39 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy